Nejslavnější blockbustery, které se málem nikdy nenatočily

Je těžké si představit, že některé kultovní filmy by vůbec nemusely vzniknout, nebo existují dokonce jen díky shodě náhod. Přesto existují celé série filmů, které by vůbec nemusely vzniknout, kdyby někteří lidé nestáli pevně za svou vizí.

6. Star Wars

Vlastně není tak těžké si představit, že to muselo být těžké prosadit v Hollywoodu nápad jako Star Wars. V 70. letech se prostě točily jiné filmy a Star Wars neměl nejoriginálnější nápad. Starobylý rytířský řád, který chrání princeznu před zlým padouchem? Akorát, že je to sci-fi a celé je to ve vesmíru? Zní to šíleně. Proto George Lucase odmítlo několik filmových studií, než nakonec jeho vizi podpořilo studiu 20th Century Fox.

Během prvního týdne natáčení narušila bouře, která způsobila celou řadu technických potíží. Taky herci nebrali své role vážně a bylo těžké je přesvědčit, aby v projektu setrvali. V roce 2015 na události Star Wars Celebration mnoho herců uvedlo, že během natáčení Nové naděje nevěřili, že by to mohl být dobré film, nebo že by se to někomu mohlo líbit.

5. Čaroděj ze země Oz (1939)

Jeden z nejslavnějších muzikálů všech dob, který se dočkal několika remaků, taky skoro nevznikl. Hlavně kvůli problémům během natáčení. Film musel třikrát změnit režiséra. Taky studio nebylo spokojeno se scénářem, a tak scénář prošel mnoha radikálními změnami. Herec Buddy Ebsen měl alergickou reakci na svůj make-up a skoro umřel, kdyby pro něj nepřijela záchranka. Herečka Margaret Hamilton si z natáčení odnesla vážné popáleniny, když natáčela scénu, kdy jako zlá čarodějnice mizí v kouřovém oblaku.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

4. Zpátky do budoucnosti

Oblíbený sci-fi film Roberta Zemeckise skoro nevznikl ze zcela bizarního důvodu. Columbia Pictures film odmítlo se sdělením, že film není dostatečně sexuální, a proto diváky nebude zajímat. Scénáristé poté zkoušeli uspět u dalších studií, včetně Disney, ale žádné studio film nechtělo natočit. Nakonec Bob Gale a Robert Zemeckis ukázali scénář jejich příteli Stevenu Spielbergovi, který nápad prosadil ve studiu Universal.

3. Noční můra v Elm Street

Věřte tomu nebo ne, ale Disney bylo první studio, které projevilo zájem o horor Wese Cravena Noční můra v Elm Street. Ale problém byl, že Disney chtělo film zpracovat hlavně pro děti. Když Craven odmítl změny vyžadované od studia Disney, zaměstnalo ho studio Paramount Pictures. Ale ti posléze taky film odmítli, protože se příliš podobal jinému filmu, který byl v té době v produkci a jmenoval se Dreamscape.

Naštěstí se projektu zhostilo studio New Line Cinema. Jenže to v té době bylo nové studio, a tak se vyskytla celá řada technických i finančních problémů. Ale film se nakonec dotočil a dodnes je považován za jeden z nejkvalitnějších hororů všech dob.

2. Blade Runner

Blade Runner byl inspirován knihou Philipa K. Dicka jménem Sní androidi o elektronických ovečkách?, ale původní scénář se Ridleymu Scottovi nelíbil, a tak ho nechal přepsat Davidem Peoplesem. Poté se zvednul rozpočet z 13 na 15 milionů dolarů. Těsně před natáčením se studio rozhodlo film nefinancovat. Naštěstí se producentovi Michaelu Deeleymu povedlo sehnat další tři sponzory, kteří zachránili jednu z největších sci-fi klasik.

KOUKNI SE  Nejlepší hororové anime všech dob

1. Rychlí a zběsilí

Série Rychle a zběsile mohla klidně skončit už po třech filmech. Universal Studios nakonec svolili pro natočení filmu, ale nechtěli, aby film šel do kin, ale jen na DVD. Studio si myslelo, že celá série už je vyždímaná a měla by prostě umřít. Nakonec se studio rozhodlo nechat film distribuovat do kin a ukázalo se to jako dobré rozhodnutí pro studio. Film vydělal přes 600 milionů dolarů a další pokračování byly také velkými komerčními úspěchy.

Pavel Melotík

Zdroj: https://www.looper.com/1317/blockbuster-films-almost-didnt-happen/?zergnet=1&utm_source=zergnet.com&utm_medium=referral&utm_campaign=zergnet_2169393&utm_content=3

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

17 − ten =