Lži a mýty o škodlivosti elektronických cigaret

V médiích velmi často zaznívají negativní a zkreslené informace týkající se „škodlivosti” elektronických cigaret. Připravili jsme proto přehled nejčastějších lživých tvrzení a vysvětlení, proč nejsou pravdivá. K tématu se vyjádřila i odbornice, lékařka MUDr. Eva Králíková z centra pro závislé na tabáku.

NEJČASTĚJŠÍ TVRZENÍ O ŠKODLIVOSTI ECIGARET

1) Prodej a distribuce náplní do ecigaret není nikým regulován a kontrolován
2) Nikdo nezná složení náplní do e-cigaret
3) Náplně obsahují škodlivé a rakovinotvorné látky
4) Pára z elektronických cigaret je rakovinotvorná a škodlivá
5) Ecigarety jsou stejně škodlivé jako klasické cigarety

HLAVNÍ STOUPENEC ŠKODLIVOSTI ECIGARET

Cíl celé kampaně o škodlivosti elektronické cigarety je jediný. Co nejvíce pohanit kouření elektronických cigaret. A kdo za tím stojí? Peníze! S každou vykouřenou e-cigaretou totiž přichází o největší zisky tabákový průmysl.

CO ŘÍKAJÍ O ŠKODLIVOSTI ECIGARET MEDIA?

Co na toto téma říkají jindy velice investigativní a za pravdu bojující média? Celé to podporují! Často doslova lživé informace bez jediného ověření pouštějí dál, čímž klamou především konečné spotřebitele. Přitom není tak těžké zjistit co pravda skutečně je a co není. Bohužel novináři se stále řídí heslem strašit, strašit a zase strašit. Za pár let poté udělají zlomový objev o naprosto revoluční a neporovnatelně méně škodlivé alternativě klasických cigaret.

Jen aby pak již nebylo pozdě a e-cigarety nebyly k dostání pouze v lékárnách, kde by si pro změnu nepřišel na své tabákový průmysl, ale tentokrát průmysl farmaceutický, což by se samozřejmě razantně promítnulo do cen elektronických cigaret.

KOUKNI SE  Vysokoproteinová dieta: Kolik vajec sníst denně a jak je připravit?

VYJÁDŘENÍ ODBORNÍKA NA TÉMA ŠKODLIVOST E-CIGARET

mudr-eva-kralikova-skodlivost-elektronicke-cigarety

Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc. z Centra pro závislé na tabáku v rozhovoru pro ČT o elektronických cigaretách jednoznačně potvrdila, že u elektronických cigaret je riziko oproti klasickým cigaretám minimální, přičemž riziko pasivního kouření je prakticky nulové.

Dále uvedla, že americká FDA testovala vzorky e-liquidů a našla řádově desítky látek a to povětšinou neškodných, o proti tomu v klasických cigaretách jsou řádově tisíce toxických a rakovinotvorných látek.

Celou tuto diskuzi můžete sami shlédnout v archívu České televize

PRODEJ NÁPLNÍ DO ECIGARET JE POD PŘÍSNOU KONTROLOU

Uvádění náplní na český trh se proto řídí zákonem č. 350/2011 Sb., a gestorem k tomuto zákonu je Ministerstvo životního prostředí. Dozorování nad plněním povinností spadá do působnosti jak České inspekce životního prostředí a orgánů ochrany veřejného zdraví.

Prodávat nikotinové náplně lze podle zák. č. 455/1991 Sb. (živnostenský zákon) jen na základě vázané živnosti. Kontrolu prodejců z hlediska existence takového oprávnění pak v „terénu“ vykonávají Obecní živnostenské úřady.

VŠECHNY SLOŽKY NÁPLNÍ DO ECIGARET JSOU DOBŘE ZNÁMY

Složení náplní a obsah jednotlivých složek je dobře znám a neustálé prověřován českými i zahraničními laboratořemi a musí být vždy uváděn na obalu.

VÍME CO OBSAHUJE PÁRA Z ELEKTRONICKÉ CIGARETY

Páru z elektronických cigaret české laboratoře také testovaly, a to s výsledkem více než jednoznačně kladným. Dospěly totiž k závěru, že pára vycházející z elektronické cigarety neobsahuje zdraví škodlivé látky (pomineme-li nikotin).

KOUKNI SE  3 nejlepší recepty pro zpracování rakytníku

1. HLAVNÍ SLOŽKA NÁPLNÍ PROPYLENGLYKOL

Propylenglykol je obsažen v náplních především z důvodů chuti. Jedná se o naprosto neškodnou látku pro naše zdraví a je hojně používána například ve farmacii, kosmetice, potravinářském průmyslu, pastách na zuby atd. Tato složka je obsažena například v dětských sirupech značky Hedelix a dalších.

2. HLAVNÍ SLOŽKA NÁPLNÍ – ROSTLINNÝ GLICERIN

Rostlinný glycerin (VG) se v náplni stará především o produkci páry. Samozřejmě zase se jedná o naprosto neškodnou a zdraví nezávadnou látku používanou například ve žvýkačkách či jako umělé sladidlo.

ŠKODLIVOST KLASICKÉ CIGARETY VS ELEKTRONICKÉ CIGARETY

Již výše v textu, jsme vám několika studiemi doložili, že kouření elektronické cigarety a pára, kterou e-cigareta produkuje má minimální zdravotní rizika. Je to dáno především faktem, že v elektronické cigaretě nic nehoří a nedochází ke spalování.

Evropská kardiologická společnost (EKS) vydala zprávu a studii, ve které stojí, že použití elektronické cigarety nemá negativní vliv na srdeční funkce a „nahrazování tabáku elektronickými cigaretami může být zdraví prospěšné“. Celou studii si můžete přečíst v AJ na oficiálním webu EKS.

Naprosto odlišnou technologií se vyznačuje klasická cigareta, ve které k uvolnění nikotinu dochází právě hořením, díky kterému se uvolňují veškeré jedy a karcinogenní látky, které kouř z klasických cigaret obsahuje.

Hlavní příčinou úmrtí až 40 % kuřáků je srdeční onemocnění v důsledku ischemické choroby srdeční. V rámci studie byla kuřákům měřena srdeční funkce před a po vykouření klasické cigarety a e-cigarety. Zatímco po vykouření klasické cigarety se projevovaly akutní myokardiální dysfunkce, použití e-cigarety k akutním nežádoucím účinkům na srdeční funkce nevedlo.

KOUKNI SE  Jak vyléčit černý kašel? A jak černý kašel poznáte?

V naší zemi díky kouření klasických cigaret umírá ročně zhruba 18 000 lidí. V průměru o 15 let dříve umře až polovina kuřáku na následky spojené s kouřením klasické cigarety.

ZÁVĚREM KE ŠKODLIVOSTI ELEKTRONICKÉ CIGARETY

Na základě všech uvedených a hlavně doložených faktů si jistě spotřebitel sám učiní jasnou představu o tom, jak se věci skutečně mají, a že nepodložené negativní „výkřiky“ médií na adresu e-kouření jsou neseriózní a nepravdivé. Přitom celospolečenským zájmem by měla být spíše osvěta používání e-cigarety, jakožto nesrovnatelně zdravější alternativy klasického kouření a média by zde měla sehrát hlavní úlohu. Bohužel peníze vždy vítězí nad hodnotami vyššími, kterými jsou ochrana zdraví a života kuřáků. Můžeme jen doufat, že tomu do budoucna bude jinak…

Charlie Brown

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

17 + 15 =