Knižní NEJ: 5krát literární cestování

Máme tady léto, to znamená dovolená, studené koktejly a cestování! Ne všichni ovšem mají možnost dostat se z rozpálených měst na více exotická místa, než je místní koupaliště nebo babiččina zahrada. Což ale přeci nevadí. Kam se nedostane tělo, můžeme přesunout mysl. Vyberte si jeden z cestopisů a dostaňte se do elegantní Francie, praktického Švédska nebo rozpálené Austrálie, pokaždé s humorným průvodcem, aniž byste museli opustit pohodlné stanoviště svého domova. Ovšem studený drink s deštníčkem je k těmto knihám doporučen.

Merde! Rok v Paříži – Steven Clarke img_220349_orig

Kdo by nechtěl navštívit Francii – zemi dobrého jídla, módních velikánů, umění a legračních knírků? O tom, že žít v této lokaci však není pro cizince jenom legrace, napsal Steven Clarke knihu, která je charakteristická paradoxně právě humorem. Publikace je záznam událostí (některé pravdivé, jiné umělecky nadsazené), které se autorovi přihodily v průběhu deseti let pobytu ve Francii, to vše okořeněné britským vtipem a ironií. Tento známý bestseller má bezpočet pokračování, takže pokud zatoužíte po dalším „Merde“, není problém si ho vrchovatě dopřát.

Barma – Guy Delisle 165800_big

 Kanadský komixový kreslíř a animátor doprovází se synem manželku, zaměstnankyni Lékařů bez hranic, do Barmy.  Jak jinak toto životní období zaznamenat, než komixovou knihou – Guy Delisle s nadsázkou popisuje zážitky čerstvého otce na mateřské, umělce v cizím exotickém prostředí, ale i atmosféru země v zajetí politické ideologie s neustálou přítomností vojenských sil. V jednoduchých černobílých kresbách se toho spoustu dozvíte o neziskových organizacích, barmských obyvatelích a jejich mentalitě, ale i nesnázích výchovy malého batolete. A kdyby se vám snad kreslené cestování zalíbilo, na českých pultech můžete od Delisleho najít i zážitky z Jeruzaléma či severní Korey.

KOUKNI SE  3 nejprodávanější knihy měsíce září

40 dní pěšky do Jeruzaléma – Ladislav Zibura 9788026504276

O Ladislavovi Ziburovi a jeho cestě napříč Tureckem a Izraelí minimálně zaslechl každý, kdo se občas ukáže na nějaké sociální síti. Mladý student žurnalistiky a nadšený poutník samouk se vydává do posvátného města, trasu dlouhou 1 400 kilometrů – pěšky. Jeho zápisky ale nejsou vznešenou ódou na duchovní povznesení skrze pot, námahu a sáhnutí si na dno svých sil – místo toho Zibura líčí zážitky plné humoru, sebeironie, puchýřů, omylů a laskavosti obyčejných lidí, které na cestě potkává. Jeho vtipnou lopotu si o to víc užijete z pohodlného gauče, a co je horší, mihne se vám hlavou mírná touha podobnou šílenost zkusit. Ladislav Zibura je výborný vypravěč i naživo, o čemž se můžete přesvědčit na projekcích, se kterými projíždí Českou republikou. V současnosti je opět na cestách, tak doufejme, že dá svým postřehům z nového dobrodružství průchod ve formě další knihy.

Rok v Bullerbynu – Gunnar Herrman 3c8e472cb214e4a063bee6fd6b5ca334

Pokud zatoužíte po chladnější destinaci, je tu Gunnar Herman a jeho kniha o tom, jaká je dřina stát se „pravým Švédem“. Tento německý žurnalista a poloviční Švéd se s rodinou stěhuje do země, u níž si většinou vybavíme idylické vesničky z knih Astrid Lindgrenové a masové kuličky z Ikey. Švédsko je ovšem víc než to, v dobrém i špatném smyslu – autor vypráví bez idealizace o švédské mentalitě, prakticky nepraktické byrokracii, krásné krajině, tradicích a vikinské minulosti. Velmi zajímavá a užitečná četba pro každého, kdo někdy zvažoval Švédsko nejen navštívit, ale i v něm žít.

KOUKNI SE  Dobrodružné čtení pro malé i velké

 

Hlavou dolů – Bill Brysonimg_174020_main

Humorný australský cestopis psaný americkým sympaťákem, plný užitečných informací, vtipu, postřehů a optimismu. V autorově svérázném vypravěčském stylu poznáte australskou historii i současnost, povahu místních obyvatel a navštívíte některá města, přírodní parky a muzea, co stojí za to. Přestože Austrálie umí být nebezpečná a jedovatá zvířátka tam nejsou vzácností, po jejím podání z pera Billa Brysona okamžitě zahodíte pud sebezáchovy a budete se do této země nespoutané přírody chtít podívat osobně.

Lucie Tůmová

Předchozí článekCafé society: Láska v ráji blyštivých budoárů
Následující článekOčista: Volební rok plný krve a násilí

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seventeen − seven =