Jak se rychle a účinně zbavit nachlazení

Ať už o sebe pečujete sebevíc a nosíte šály i kulichy při sebemenším zavanutí větru, stejně se tomu nevyhnete. Stačí, aby na vás někdo jenom mimoděk zakašlal v tramvaji a nachlazení je a světě raz dva. Skoro se až zdá, že odbytí si nemoci je pravidelnou každoroční povinností, kterou si musíme všichni vytrpět. V dnešní uspěchané době ale na marodění nemáme čas a nemoci se snažíme přechodit, což je samozřejmě neefektivní a vystavujeme se riziku, že se nemoc vyvine v něco mnohem horšího. Přečtěte si, jak se účinně nachlazení zbavíte i díky ozkoušeným babičkovským radám, které se hodí jako doprovodná léčba.

Odpočinek

Je pochopitelné, že si kvůli menší chřipce nebudete chtít brát dovolenou, ale měli byste alespoň přehodnotit svůj denní režim. Dovolte si odpočívat. Nemusíte se nutit chodit na akce, na které se vám nechce, koneckonců hýření vašemu stavu také nijak neprospěje. Nemusíte ani za každou cenu chodit cvičit, abyste náhodou nevyšel/la z formy. Klidně jděte z práce rovnou domů, naložte se do vany a nechte se obskakovat partnerkou/em, zatímco budete sledovat oblíbený seriál.

Teple se oblékejte

Pokud se chcete rychle a bez problémů uzdravit, měli byste svůj organismus udržovat v teple. Oblékejte se podle počasí a nikoli tak, jak udává móda (samozřejmě můžete obojí skloubit). V případě, že venku mrzne, bude lepší vzít si bundu, která se vám sice možná tolik nelíbí, ale zase vás zahřeje. Nezapomínejte ani na deštník a šálu.

KOUKNI SE  Tradiční i neobvyklé vánoční bramborové saláty

Zábaly

Zábaly jsou nezbytné především při srážení dětských horeček. Provádíme je pouze v případě, že horké jsou i okrajové části těla, například uši nebo nos. Prostěradlo nebo ručník namočíme ve vodě o teplotě zhruba 25-35 °C a přibližně na 15 minut do něj dítě zabalíme. Místo vody můžeme použít i odvar z lípy srdčité.

Na kašel nebo angínu vám zase pomůže Preissnitzův obklad: na krk si dáme nejprve kus látky namočený ve studené vodě a na něj druhou vrstvu – něco neprodyšného, například igelit. Poté následuje třetí vrstva, kterou je zpravidla kus suché látky.

V případě, že vás trápí hlen usazený na průduškách, vyrobte si zábal z oleje (můžete použít třeba měsíčkový). Princip výroby spočívá v tom, že si rozehřejete trochu oleje, namočíte v něm kus látky a tu si přiložíte na plíce.

Dostatek tekutin

Jednou z nejdůležitějších věcí pro uzdravení je dostatek tekutin. Dodržujte pitný režim a snažte se jíst vyváženě. Přísun vitamínů vám jedině prospěje. Určitě do svého jídelníčku zařaďte kuřecí vývar a česnečku. Tyto polévky jsou velice ceněné pro své mimořádně léčivé účinky, protože už nejednoho dostali i z té nejhorší kocoviny. Nevynechejte ani zázvorový čaj v kombinaci s medem a citrónem. Měl by se objevit ve vašem každodenním repertoáru. 

Určitě též vyzkoušejte cibuli naloženou v medu, která pomáhá zejména při uvolňování hlenu. Stačí jen najemno nakrájet cibuli, kterou ve sklenici smícháte s medem. Nechte ji několik hodin uležet, cibule pak začne pouštět nasládlou šťávu, kterou můžete jíst jako sirup. Překvapivě tato specialita chutná i dětem.

KOUKNI SE  Je budoucnost asistované sebevraždy v Kapsli smrti?

Barbara M.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × 1 =