Hra o trůny: I nejlepším věcem je někdy konec

Závěrečný díl šesté série byl jako vždy tím nejočekávanějším a věřím, že bude i tím nejúspěšnějším z hlediska divácké sledovanosti. S radostí prohlašuji, že tento díl je jednoznačně jedním z nejlepších dílů vůbec. Již v necelé polovině se toho událo víc, než za  celou pátou sérii, což je další kladný bod, jelikož co série předchozí ztratila, série šestá navrátila i s úroky. Získala zpět divácké zaujetí, jejich emoce, ne-li dokonce jejich srdce.

GOT_13Pojďme výjimečně rozebrat díl dle důležitosti pasáží, nikoliv chronologicky, i když si uvědomuji, že bude těžké zvolit tu nejméně podstatnou. Začneme s tím, že se Samwell Tarly s Gilly konečně dostali do Citadely. I když jsou nejvyšší maesteři nejdříve nejistí, Sama přivítají a jeho letošní příběh končí dlouhým a uspokojivým pohledem na největší knihovnu v celém Westerosu. Stále má při sobě otcův meč Heartsbane, jeden z mála mečů z valyrijské oceli. Dá se očekávat, že tento meč ještě poslouží v bitvě proti Nočnímu králi a jeho nemrtvé armádě, jak, to zatím nikdo netuší.

GOT_14Mezitím Walder Frey oslavuje „své“ vítězství. Nahlas zvolává „Lannisteři a Freyové splácí své dluhy“, načež jej Jaime opraví, že tato aliance není oboustranná a Freyů se nikdo doopravdy nebojí. S rozhořčením odchází a nechává Freye svým oslavám. Ten se ráno podivně tváří, když je na snídani přítomen jako jediný, jeho synové jsou přece jenom líná prasata, co nedělají nic jiného. Servírka přináší koláč a když se jí stařec optá, kde jeho synové jsou, odpoví, že zde jsou všichni a s poklidem ukáže na koláč. Opravdu, v koláči jsou nařezané kousky jejich masa. Dívka sundavá svou tvář a představuje se jako Arya Stark, načež podřezává starci hrdlo. Vášnivý fanoušek se přesně toto mohl dočíst minulý týden na redditu. Zde se debatovalo, co se s Aryou stane a tato volba jim přišla nejlogičtější. A opravdu tomu tak je. Ze svého tréninku v Braavosu si odnesla nejen bojové schopnosti, ale také schopnost brát na sebe tvář a hlas jiných lidí. Stal se z ní zabiják mnoha tváří a každý, kdo byl na jejím seznamu, by se měl obávat smrti. Jen pro zajímavost, na seznamu zbývají tyto jména: Cersei, The Mountain, The Hound, Melisandre, Beric Dondarrion, Thoros of Myr, Illyn Payne. Z toho plyne, že by Aryu mohla pomsta donést až za Bratrstvem bez bannerů, kde je mimo jiné přítomen i Hound. Uvidíme, zda se Arya vydá cestou zabijáka, nebo se konečně setká s Jonem, se kterým měla velice kladný vztah,

GOT_12Daenerys v minulém díle opět osvobodila Meereen a ukázala se ve své plné moci. Její armáda teď zdaleka překonává armádu celého Westerosu. Žoldáci Second Sons pod velením Daaria, nebezpeční jezdci Dothraki, bojovníci necítící bolest Unsullied, 3 draci a teď dokonce flotilu Yary a Theona. Tentokrát je naplno odhodlaná dobýt Westeros, nicméně si uvědomuje, že nechce ztratit Meereen, a proto na jeho ochranu ponechává Daaria. Ten se samozřejmě cítí zrazen, ale respektuje její rozhodnutí. Je dost pravděpodobné, že to bylo naposled, co jsme Daaria kdy viděli.

GOT_15Na řadu přichází královo přístaviště. Zde probíhá, respektivě má probíhat soud Cersei. Nejdříve je přiveden Loras, který se přiznává ke všem svým hříchům a jako trest se oddává Sedmi. Nutno podotknout, že jsou přítomni všichni. Margaery a její již zmíněný bratr Loras, jejich otec Mace, High Sparrow a jeho pobočníci, dokonce i Kevan Lannister, současný poradce krále. Jen Cersei a král Tommen se ne a ne ukázat. Cersei v minulých dílech naplánovala, jak se zbaví náboženských fanatiků a zároveň, jak si opět upevní moc. Svého sluhu The Mountain poslala za Tommenem, aby k soudu nemohl dorazit a sama se nedočkavě dívala z okna na místo, kde ke všemu mělo dojít. Pod svatyní, kde byl každý shromážděn, byli nálože plné wildfiru (oheň, který byl použit v bitve o Blackwater). Věřím, že každý divák koukal s vykulenýma očima na scénu, kde vše vybouchlo, včetně výše zmíněných postav. Následně ještě zemřel Grandmaester Pycelle, který byl pro Cersei i Qyburna trnem v oku po dlouhou dobu. Když se Tommen vše dozvídá, poněkud komicky se rozhodne ušetřit se trápení a skočí z okna. Později, se Cersei odvděčí své staré známe (Shame, shame, shame…ding…ding). I zombie Mountain potřebuje utěšit své potřeby, a proto je pro něj jeho novou družkou. Vše končí korunovací Cersei. Qyburn se stává jejím rádcem a její bratr Jaime, který se zrovna vrátil od hostiny u Freyů, nechce věřit svým očím. Určitě nebude stokrát nadšený, co vše za jeho absence zničila, přesto věřím, že zůstane po jejím boku.

GOT_17Ollena Tyrell plánuje pomstu, a proto se přijela spojit s dalším nepřítelem Lannisterů – Dornem. Zde se objevuje ještě jeden, poměrně nečekaný host. Z Meereenu totiž přijel Varys. Tato scéna ponechává v divákovi trochu nedůvěry. Domlouval se Varys s ostatními za zády, nebo vše bylo v kontextu Daenerys? Jeho původním konceptem cesty bylo nalézt spojence ve Westerosu, což si de facto zajistil u rodu Tyrellů. Můj osobní názor je ten, že se všichni spojí s Daenerys. Ellaria Sand vládnout ve Westerosu nechce a Ollena již nemá koho dosadit na trůn. Všichni chtějí pomstu a Daenerys je pravým člověkem, který ji může zajistit.

GOT_16

Jak v minulém díle zjistil Ser Davos, jeho malá princezna Shireen byla upálena, a to na příkaz Melisandre. Proto přichází za Jonem s žádostí o spravedlnost a vyžaduje její popravu. Jeho reakce byla zcela očekávaná, princeznu miloval jako svou vlastní dceru. Učila jej číst a on ji na oplátku vyprávěl historky ze své kariéry pašeráka. V temném světě, ve kterém vyrůstala, byl jejím jediným přítelem. Jon však ví, že jim Melisandra ještě bude moci pomoct a zároveň v tento neblahý čas nechce popravovat ženu, která jej přivedla na svět. Proto ji vyžene. Můj názor je takový, že buď se opět setká s Thorosem a jeho bratrstvem, nebo neznámo jak narazí na Joraha Mormonta a vyléčí jej.

Nastává scéna, která u mnohých z nás vyvolala husí kůži. Nejdříve se setkává Littlefinger se Sansou, oba k sobě měli již dříve velice blízko, dnes se však zdá, že chtějí každý něco jiného. On se ji svěří, že chce Železný trůn a jí jako královnu. Odpověď, kterou slyší jej neuspokojuje a je zřejmé, že společné cíle nesdílejí. Přesto, když v následující, oné zmiňované scéně, projeví seveřané důvěru k Jonovi a zvolí jej králem Severu i přes to, že je bastard, Sansa se tváří poněkud zklamaně, jakoby čekala, že bude vše její a teď je zrazena. I když právě ona vyhrála bitvu, právě díky ní přijel Littlefinger na pomoc.

Nikdo z nich tehdy ještě neví, co Bran právě viděl ve své vizi. Konečně zavítal do Věže rozkoše a uvnitř nalezl něco, co mnozí předpovídali roky dopředu. R + L = J. Ned Stark zde tehdy nalezl svou sestru Lyannu, která čerstvě porodila. Otcem jejího dítěte byl Rhaegar Targaryen, starší bratr Daenerys, který zemřel dávno před příběhem Hry o trůny. Ned ji musí slibit, že dítě bude vydávat za své, aby se nikdo nedozvěděl kdo je pravým otcem. Nejen, že by měl legitimní právo na trůn, zároveň by byl hrozbou pro Roberta Baratheona, který tehdy usedl na trůn. Toto dítě je Jon Snow.

Jon Snow, král Severu, Bílý vlk, potomek Starků a Targaryenů, Led a oheň. Je pravé Jon Snow hlavní postavou knihy? Je vyvoleným stát se králem Westerosu? Na to si bohužel budeme muset počkat necelý rok. I těm nejhezčím věcem je konec, ale že tento rok byl překrásný.

Alexander Nardelli

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

12 − 1 =