Dětské knížky, které vychází stále dokola

Hledáte pro své ratolesti kvalitní knížky a zároveň se nechcete pouštět do zatím neosvědčených novinek? Vsaďte na knížky pro děti, které prověřily zástupy čtenářů a určitě prošly i vašima rukama.

Nakladatelství chrlí nové dětské knížky neuvěřitelnou rychlostí. Regály knihkupectví přetékají nádherně ilustrovanými příběhy pro malé i větší děti. Vybrat zábavnou, poučnou a kvalitní knížku, která bude bavit, z té hromady novinek je pomalu nadlidský úkol. Naštěstí můžete sáhnout po knížkách prověřených celými generacemi čtenářů o jejichž kvalitě svědčí že vychází už několik let stále dokola.

Astrid Lindgrenová: Děti z Bullerbynu

Populární knížku švédské autorky snad nemusím představovat. Roztomilé příběhy šestice dětí z malinké vesničky Bullerbyn baví děti už po několik generací. A není se čemu divit. Trochu naivní, ale přesto krásné příběhy psané laskavým a srozumitelným jazykem jsou ideální na předčítání i jako knížka pro nadšené čerstvé čtenáře. Česká vydání se navíc mohou pochlubit skvělými ilustracemi Heleny Zmatlíkové, což vyprávěním dodává ještě kouzelnější formu.

P.L. Travers: Mary Poppins

Trochu přísná, ale přesto laskavá a především kouzelná chůva Mary Poppins okouzluje děti celého světa už pěknou řádku let. Chůva, která přesně zapadá do dětského světa, na nic se neptá, nic nevysvětluje a má plný kufr těch nejlepších medicín by měla být součástí každé dětské knihovničky. O oblíbenosti příběhu Mary Poppins pro malé i větší děti svědčí také několik filmových a muzikálových zpracování a samozřejmě už několikáté vydání knihy, které je stále na trhu.

KOUKNI SE  10 nejlepších knížek s LGBT tématikou
Roald Dahl: Matylda

Kdo by neznal díla pro děti od Roalda Dahla? Většina jeho příběhu je notoricky známá napříč generacemi. Mezi jeho nejúspěšnější a taky nejvtipnější knížky patří Matylda, příběh geniální holčičky, která se prostě narodila do špatné rodiny. Bezstarostná Matylda, která je vždy nad věcí však vyzraje nad nepřízní osudu a dočká se zaslouženého žití, zároveň pomůže slabším a potrestá nespravedlivé. V příběhu je prostě všechno, co správná dětská knížka potřebuje. Možná i proto je na trhu už přes 30 let a v několikátém vydání.

Michael Ende: Děvčátko Momo a ukradený čas

Příběh, kterému vedle dětské přívětivosti nechybí ani napětí a nadčasová filosofie koluje mezi dětmi téměř 50 let a za tu dobu neztratil na popularitě. Na první dojem se příběh podivné holčičky, která vyzraje na zloděje času a opět naučí dospělé vnímat hodnotu času, může zdát příliš složitý a pro děti těžký. Skvělý jazyk a popisovací schopnosti autora však vynahradí i případné těžko srozumitelné části a možná přiměje děti k uvažování nad abstraktnějšími věcmi. Samozřejmě milou a zábavnou formou, která se osvědčila už několika generacím.

Martina Zoubková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × one =