Bylinkový speciál: Jak pěstovat bylinky v bytě? – druhý díl

V minulém díle jste se dočetli, jak snadno můžete pěstovat bylinky přímo u sebe v bytě – ať už za oknem, nebo rovnou v pokoji. Základní informace o pěstování bazalky, rýmovníku a máty najdete v předešlém článku. Dnes budeme pokračovat dalšími užitečnými rostlinkami, které obohatí vaši kuchyni – pažitkou, šalvějí a rozmarýnem. Zima již pomalu, ale jistě klepe na dveře a konkrétně tyto květiny ocení teplo a pohodlí domova, kde se stanou i příjemnou dekorací.

Pažitka

K čemu je dobrá?

Pažitka patří mezi nepostradatelné bylinky studené kuchyně. Dokáže ozdobit každý pokrm. I obyčejnému rohlíku s namazaným sýrem dodává potřebný šmrnc. Hodí se také k bramborám nebo omáčkám.

Pozitivně působí na trávicí trakt a posiluje imunitu. Její pravidelnou konzumací může docházet i ke snížení krevního tlaku.

Jak se pěstuje?

Pažitka se dá pěstovat jak volně, tak v květináči. Světlo jí prospívá i venku na záhonku, proto ji v bytě umístěte někam, kde na ni bude svítit slunce. Pažitka nemá ráda změny prostředí, pokud ji tedy nehodláte nechat přezimovat u vás doma. To naopak ocení. Neprospívají jí ale výkyvy teplot, blízko větračky se jí příliš dařit nebude. Zálivku uzpůsobíme potřebám rostliny. Zalíváme ji nejlépe častěji a v malých dávkách. Pokud chceme pěstovat pažitku doma dlouhodobě, musíme ji čas od času dopřát nějaké hnojivo, aby měla dostatek živin pro tvorbu draslíku a vápníku.

Šalvěj

K čemu je dobrá?

Šalvěj má hlubokou historii. Velice vítanou a oblíbenou se stala již v Persii, Číně nebo Egyptě. Málokdy si ji spletete s jinou bylinkou, protože se vyznačuje silnou aromatickou vůní připomínající mátu.

KOUKNI SE  Handpan jako hudební nástroj k sebeléčbě a muzikoterapii

Běžně se užívá vnitřně v podobě čaje, zevně se pak může použít jako kloktadlo. Díky svým antiseptickým a dezinfekčním účinkům pomáhá při zánětech ústní dutiny nebo problémech se zuby (například při parodontóze). Již v 16. století ji lidé používali místo zubního kartáčku. Pozitivně působí zejména na trávicí strojí. Hodí se při jarním nebo podzimním detoxu. Tělo uspokojivě pročistí. V nadměrných dávkách ale může vyvolat křeče.

Jak se pěstuje?

Stejně jako pro téměř všechny bylinky vybereme i pro šalvěj slunné místo. Co se týče zeminy, není příliš náročná. Dokáže přežít v sušší a chudší půdě. V případě, že si ji chcete uchovávat dlouhodobě, stačí usušit její listy a zhruba po dobu jednoho roku ji skladovat na suchém ztemnělém místě.

Rozmarýn

K čemu je dobrý?

Rozmarýn je nepostradatelnou přísadou provensálského koření. Skvěle ladí k pečivu, rybám a receptům přímořských států. Nejčastěji si ho spojujeme s řeckou, římskou nebo arabskou kulturou. Jeho přednosti ocení zejména studenti, protože zlepšuje koncentraci, a tím ovlivňuje proces učení (i kdyby to měl být jen placebo efekt). Pozitivní vliv má také na krevní oběh a prokrvování končetin. Tonizuje cévy.

Jak se pěstuje?

Rozmarýn patří do chladnějšího, ale světlého prostředí. Pěstujte ho proto za okem, na balkóně nebo verandě. V zimním čase ho nezapomeňte přestěhovat dovnitř. Vyberte mu místo, kde není moc teplo a přizpůsobte tomu i zálivku. Snadno dojde k jeho přelití. Sušší půda mu spíše prospěje.

KOUKNI SE  Kopřivy jsou zázračně léčivé byliny, neničte je

Barbara M.

Zdroje:
Herbář léčivých rostlin: Jiří Janča, Josef A. Zentrich. Praha, 1995.
Zahrádkář (časopis).

První díl o bazalce, rýmovníku a mátě najdete na této adrese.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

4 × 1 =