Bylinkový speciál: Jak pěstovat bylinky v bytě? – druhý díl

V minulém díle jste se dočetli, jak snadno můžete pěstovat bylinky přímo u sebe v bytě – ať už za oknem, nebo rovnou v pokoji. Základní informace o pěstování bazalky, rýmovníku a máty najdete v předešlém článku. Dnes budeme pokračovat dalšími užitečnými rostlinkami, které obohatí vaši kuchyni – pažitkou, šalvějí a rozmarýnem. Zima již pomalu, ale jistě klepe na dveře a konkrétně tyto květiny ocení teplo a pohodlí domova, kde se stanou i příjemnou dekorací.

Pažitka

K čemu je dobrá?

Pažitka patří mezi nepostradatelné bylinky studené kuchyně. Dokáže ozdobit každý pokrm. I obyčejnému rohlíku s namazaným sýrem dodává potřebný šmrnc. Hodí se také k bramborám nebo omáčkám.

Pozitivně působí na trávicí trakt a posiluje imunitu. Její pravidelnou konzumací může docházet i ke snížení krevního tlaku.

Jak se pěstuje?

Pažitka se dá pěstovat jak volně, tak v květináči. Světlo jí prospívá i venku na záhonku, proto ji v bytě umístěte někam, kde na ni bude svítit slunce. Pažitka nemá ráda změny prostředí, pokud ji tedy nehodláte nechat přezimovat u vás doma. To naopak ocení. Neprospívají jí ale výkyvy teplot, blízko větračky se jí příliš dařit nebude. Zálivku uzpůsobíme potřebám rostliny. Zalíváme ji nejlépe častěji a v malých dávkách. Pokud chceme pěstovat pažitku doma dlouhodobě, musíme ji čas od času dopřát nějaké hnojivo, aby měla dostatek živin pro tvorbu draslíku a vápníku.

Šalvěj

K čemu je dobrá?

Šalvěj má hlubokou historii. Velice vítanou a oblíbenou se stala již v Persii, Číně nebo Egyptě. Málokdy si ji spletete s jinou bylinkou, protože se vyznačuje silnou aromatickou vůní připomínající mátu.

KOUKNI SE  Sauna, nebo pára?

Běžně se užívá vnitřně v podobě čaje, zevně se pak může použít jako kloktadlo. Díky svým antiseptickým a dezinfekčním účinkům pomáhá při zánětech ústní dutiny nebo problémech se zuby (například při parodontóze). Již v 16. století ji lidé používali místo zubního kartáčku. Pozitivně působí zejména na trávicí strojí. Hodí se při jarním nebo podzimním detoxu. Tělo uspokojivě pročistí. V nadměrných dávkách ale může vyvolat křeče.

Jak se pěstuje?

Stejně jako pro téměř všechny bylinky vybereme i pro šalvěj slunné místo. Co se týče zeminy, není příliš náročná. Dokáže přežít v sušší a chudší půdě. V případě, že si ji chcete uchovávat dlouhodobě, stačí usušit její listy a zhruba po dobu jednoho roku ji skladovat na suchém ztemnělém místě.

Rozmarýn

K čemu je dobrý?

Rozmarýn je nepostradatelnou přísadou provensálského koření. Skvěle ladí k pečivu, rybám a receptům přímořských států. Nejčastěji si ho spojujeme s řeckou, římskou nebo arabskou kulturou. Jeho přednosti ocení zejména studenti, protože zlepšuje koncentraci, a tím ovlivňuje proces učení (i kdyby to měl být jen placebo efekt). Pozitivní vliv má také na krevní oběh a prokrvování končetin. Tonizuje cévy.

Jak se pěstuje?

Rozmarýn patří do chladnějšího, ale světlého prostředí. Pěstujte ho proto za okem, na balkóně nebo verandě. V zimním čase ho nezapomeňte přestěhovat dovnitř. Vyberte mu místo, kde není moc teplo a přizpůsobte tomu i zálivku. Snadno dojde k jeho přelití. Sušší půda mu spíše prospěje.

KOUKNI SE  Léčivé a magické účinky stromů

Barbara M.

Zdroje:
Herbář léčivých rostlin: Jiří Janča, Josef A. Zentrich. Praha, 1995.
Zahrádkář (časopis).

První díl o bazalce, rýmovníku a mátě najdete na této adrese.

Předchozí článekChystá se první český fantasy horor?
Následující článekYoutuber se rozbrečel přímo ve videu po tom, co mu zakázali hrát Fortnite

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two + 2 =