5 otravných filmových trendů, kvůli kterým vypadají všechny filmy stejně

Na filmech je skvělé to, že že vás donutí věřit zdánlivě nemožným věcem. Například magii, létajícím superhrdinům nebo tomu, že je Johnny Depp slušný člověk. Ale možná největší kouzlo filmu je to, že divák vidí ten stejný prvek v dvaceti různých filmech a stejně si ho s největší pravděpodobností nevšimne. Pokud vám tedy někdy přišlo, že každý film vypadá stejně a nevěděli jste proč, tak je možné, že to bude právě kvůli jednomu z následujících pěti důvodů.

Akční hrdinové zabíjejí toho stejného komparzistu

Kdybyste viděli herce Taita Fletchera na ulici, pravděpodobně byste ho nepoznali, ledaže by ho zrovna někdo hodil do právě vybuchujícího náklaďáku. Za posledních šest let hrál Fletcher v celé řadě slavných a úspěšných akčních filmů. Jeho specialita je být obětí hlavního hrdiny.

Hrál například v akčním filmu 2 zbraně po boku Denzela Washingtona a Marka Wahlberga nebo v seriálu Perníkový táta.

Zabil ho taky legendární John Wick spolu s dalšími 90% lidmi v klubu.

Ve stejný rok si to rozdal s Denzelem Washingtonem ve filmu Equalizer. Ani tentokrát to pro Fletchera nedopadlo dobře.

Fletcher se taky objevil v Jurském světě jako jeden z drsných vojáků, kteří přiletěli uklidnit situaci v parku plném dinosaurů. Ale krátce po jeho přílotu ho sežral raptor.

Další nepříjemnou situaci si prožil s Benem Affleckem ve filmu Zúčtování.


Nesmíme zapomenout na střet s Dwaynem „The Rock“ Johnsonem ve filmu Jumanji. Tentokrát to byl opravdu nerovný boj…

KOUKNI SE  Nejlepší hororové anime všech dob

Tolik známých filmů nemá na kontě kdejaká áčková celebrita. Což je na tak neznámého herce velmi působivé.

Akční filmy odhalí tajného záporáka ve třetím dějství

Rozpoznat záporáka ve filmu může být ta nejsnadnější věc na světě. Často stačí hledat, kdo má ve filmu nejvyšší klobouk nebo nejkřivější knír. V poslední době režiséři dělají všechno proto, aby hlavní záporák zůstal v utajení až do poslední chvíle. A pravděpodobně za tento trend vděčíme Christopheru Nolanovi, který trilogií Temný rytíř nastartoval obrovský boom s ukrýváním záporáků.

Na tento nápad nejdříve navázal Marvel s filmy Iron Man 3 a Kapitán Amerika: Návrat prvního Avengera. Oba filmy měly v trailerech nějakého záporáka, o kterém si všichni mysleli, že bude ten hlavní. Ale na konci se ukázalo, že ten áčkový herec (Robert Redford a Guy Pearce), o kterém si všichni mysleli, že hraje jen náhodnou postavu, je ta skutečná hrozba, se kterou se hrdina musí utkat!

Dokonce i komedie jako 21 Jump Street se ujaly tohoto nápadu. V tomto filmu se ukázalo, že náctiletý dealer ve skutečnosti celou dobu dělá pro místního tělocvikáře. Další film o drogovém dealerství Sicario udělal prakticky totéž, akorát místo mladých dealerů jde o mexické kartely a místo tělocvikáře o americkou vládu.

V nejnovějším pokračování Mission Impossible se ukáže, že agent CIA je ve skutečnosti hlavním záporákem, ve Wonder Woman je britský politik bůh Ares, v dvojce Strážců Galaxie je otec Star Lorda podlý šílenec a v X-Menech se ukáže, že Bryan Singer byl celou dobu padouch. Jen čekám, kdy se v Endgame ukáže, že Thanos celou dobu pracoval pro tetu May.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany
Výsledek obrázku pro guardians of the galaxy 2 dad

V rozuzlení se ukáže, že hlavní hrdina má více osobností

Když v roce 1999 vyšel Klub rváčů režiséra Davida Finchera, hodně lidí překvapil zvrat na konci filmu, kde divák zjistí, že Edward Norton a Brad Pitt jsou jedna a tatáž osoba. Asi se na to scénáristé dívali a říkali si: „To je skvělé. Pojďme to samé udělat znovu a znovu!“

Nejdříve to byl horor Příběh dvou sester, na jehož konci se zjistilo, že se film měl spíše jmenovat Příběh jedné sestry s velkými psychickými problémy. Poté Mangoldův mysteriózní horor Identita, kde je hlavní hrdina uzavřen v hotelu s devíti dalšími lidmi, které postupně zabíjí neznámý vrah. Na konci se zjistí, že všichni tito lidé jsou jen osobnosti hlavního hrdiny, který je sériový vrah. Nebo třeba drama Tajemné okno s Johnnym Deppem v hlavní roli o spisovateli a tajemném stalkerovi, ve kterém se na konci zjistí, že Johnny Depp špehuje sám sebe. Stejné schéma má i thriller Hra na schovávanou s Robertem De Nirem a Dakotou Fanning v hlavních rolích.

Výsledek obrázku pro fight club

Všichni tvrdí chlapi musí zastavit loupež v obchodě

Už v akčních filmech v 80. a 90. letech existoval jen jeden způsob, jak ukázat, že hlavní hrdina je drsňák – nechat ho zastavit probíhající loupež v jakémkoliv obchodě. Například ve filmu Kobra se to povedlo Sylvesteru Stallonovi. A ještě měl čas se napít piva.

V roce 1987 zastavil RoboCop jednoho zloděje v obchodě během jedné ze svých prvních stráží. Poté všem popřál dobrou noc a odešel, aniž by zločince zatknul…asi v té době ještě neměl doladěný software.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

Steven Segal s tímto trendem pokračoval v roce 1990 ve filmu Hard To Kill, kde zloději začali krást v tlupách, aby je Steven Segal nezastavil. Ale ani to jim nepomohlo.

Všechny životopisné filmy potřebují vypravěče

V životopisném filmu Piráti ze Sillicon Valley o Billu Gatesovi a Steveovi Jobsovi je scéna, ve které má Gates setkání. Najednou jedna postava vykročí z obrazu a začne divákům vysvětlovat, jak je to důležitý moment.

Tato scéna pravděpodobně udala směr mnoha dalším podobným scénám v dalších životopisných filmech ve 21. století. Například filmy jako Nonstop párty Get On Up – Příběh Jamese Browna tento prvek používají.

Pravděpodobně nejznámějším příkladem bude Vlk z Wall Street, ve kterém Leonardo DiCaprio mnohokrát vstoupí do děje, aby divákům vysvětlil, co se ve filmu právě děje.

Pavel Melotík

Zdroj: https://www.cracked.com/article_26201_5-obnoxious-movie-trends-you-cant-unsee.html

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

4 × 1 =