5 nejlepších found footage filmů

Filmů natočených z pohledu první osoby existují stovky. Já jsem vybral pět, které jsou obecně považovány za nejlepší v kategorii. Nejsou seřazené podle kvality (první v pořadí není nejlepší a pátý není nejslabší z nich). Koneckonců každému sedne vždy něco jiného. Zkrátka jde o 5 nejlepších found footage filmů. Zařazení do posloupného žebříčku ať si provede každý podle svého uvážení.

Bokem bych chtěl vypíchnout dva FF filmy, které tady nejsou. Prvním je první Paranormal Activity. Této démonické duchařině s několika lekavými scénami nelze upřít jednu věc. Rozpočet 15 000 dolarů se režisérovi (Oren Peli) vrátil stonásobně. Celosvětově vydělal necelých 197 mil. dolarů. To by žádná béčková slátanina nedokázala. I tady hraje prim výtečně vystavěna, tísnívá a postupně rostoucí atmosféra s démonicky tajemným koncem. Druhým je neprávem málo známá trilogie V/H/S. První dva filmy začínají stejným způsobem. Skupina (v jedničce), dvojice (ve dvojce) narazí na hromadu starých VHS kazet. Postupně si je pouští. Každá je svým způsobem jedinečná. Je na ni zaznamenán opět styl FF, střet obyčejných lidí s nadpřirozenem. Jednou je to náboženská fanatická sekta, podruhé duchové, pak mimozemšťané. Nesmí chybět ani zombíci. Každý příběh na jedné VHSce netrvá déle než 20 minut. Právě délka jednotlivých snímků ve filmu je stěžejní. Děj a střet obou světů je o to intenzivnější. První V/H/S obsahuje lepší i horší kousky. Jde o takové seznámení. To pravé ořechové – nejlepší krátkometrážní filmečky najdete ve dvojce. Bohužel trojka s podtitulem Viral je čiré zklamání a svou existencí doslova uráží předchozí dva počiny.

Záhada Blair Witch/The Blair Witch Project

Záhada Blair Witch patří mezi první tzv. pseudodokumentární filmy. Filmy, které se tváří tak, že vše, co jste viděli, se skutečně stalo. Oproti většině Found Footage (FF) filmů dává přednost atmosféře před trikovými efekty.

Trojice amatérských filmařů (2 muži, 1 žena) se rozhodla natočit dokument o čarodějnici z Blair. Nejprve se informují u místních vesničanů, co o této legendě ví. Poté cestují na vlastní pěst do blízkého lesa, kde měla údajně čarodějnice žít a kam unášela děti z okolí. Po prvních nocích se nic zvláštního neděje. Ráno nacházejí před stanem podivně seskupenou hromádku kamínků. Po procházce lesem pak čarodějnické symboly z větviček pověšených na stromě. Žádné z těchto znamení neberou vážně a nepřipouští si ani to, že začali bloudit. Každá další noc začíná být stále více a více nervydrásající. Jsou slyšet podivné zvuky a hlasy dětí. Naše trojice se rozhodne k odchodu, jenomže konec lesa je v nedohlednu. Navíc následující noci se ztratí jeden z členů. Snaží se doslova utéct z prokletého lesa. Děs, který je pronásleduje, jim nedá spát. Atmosféra houstne stále víc, především v nočních hodinách. Uvědomují si, že na legendě o čarodějnici z Blair může být něco pravdy.

Jak jsem již zmínil, film sází na postupnou gradaci až do infarktového finále, které ovšem nedá najevo, jestli je příběh o čarodějnici pravdivý či nikoli. Film působí i na diváka. Hlavně pokud si ho pustí v noci bez lampy a se sluchátky na uších. Všechny výbuchy vzteku, hysterie i smíchu jsou plně autentické. Filmový štáb se rozhodl neplést se hlavním hrdinům do cesty, a tak je po vyznačené cestě naváděli vysílačkami. Není tedy divu, že se jim trojice herců v lese třikrát skutečně ztratila. Ono strašení v nočních hodinách prováděl štáb, aniž by herce předem upozornil. Jejich reakce byly tudíž skutečné, nepředstírané. Faktem je, že někteří lidé dodnes věří ve skutečnou autenticitu filmu.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Režisérské duo (Daniel Myrick, Eduardo Sánchez) vložili do filmu 22 000 dolarů. Částka, kterou vydělal snímek v kinech, nečekal ani jeden z nich. Záhada Blair Witch celosvětově utržila 240 mil. dolarů. Navíc film se jim podařilo natočit během pouhých osmi dní.

REC

Druhým snímkem, který nemůže v pětici chybět, je španělský horor Rec. Po Záhadě Blair Witch se mnoho let čekalo na další mistrovský kousek. Ten se zrodil na Pyrenejském poloostrově. Režisérská dvojka Jaume Balagueró a Paco Plaza přišli s nejkrvavějším FF hororem roku 2007. Film nesázel na triky ale na výbornou práci maskérů.

Děj sleduje mladou reportérku pořadu „Za tím, co vy spíte“ Angelu Vidal při natáčení dalšího dílu svého pořadu. Vše začíná na hasičské stanici, kde se Angela a její kameraman Manu seznamují se životem a prací hasičů. Po seznámení se s postavami, během basketballu, zahouká siréna. Hasiči mají výjezd. Cílem je starší několikapatrový dům. Na místě je již policie a film nám sděluje, co se komu stalo. Rutinní šetření se poprvé zvrtne, když stará žena, kvůli které přijeli, ošklivě pokouše jednoho s policistů. Snaží se raněného policistu okamžitě dostat ven. V tom jim brání karanténa bezprostředně uvalená na celou budovu. Mezi obyvateli se rozrůstá strach, zmatek a nejistota. Nikdo netuší, co se děje. Budovou se rozléhají další hrůzné výkřiky a z horních pater spadne rovnou na podlahu jeden z hasičů. Všichni včetně televizního štábu začínají být k smrti vyděšení. Po pár hodinách vchází do budovy muž z hygieny v ochranném obleku. Odběr krve dvěma raněným se zvrtne. Nastává chaos. Každý nakažený se po určitém čase začíná chovat jako zombie toužící po lidském mase. Policista a hasiči ztrácejí kontrolu. Utíkají se chovat do jednoho z bytů. Nakažení řádí po celé budově. Během pár minut je více nakažených než zdravých. Hlavní dvojici se podaří zamknout v podkrovním bytě. Všude na zdech jsou vidět útržky z novin, vlastník bytu zde prováděl experimenty s „posedlou“ dívkou na příkaz samotného Vatikánu.

Ani na tomto snímku se nešetřilo realističností. Budova, ve které dochází ke krvavému masakru, je skutečná. Nejedná se o žádné kulisy. Manuela Velasco, která ztvárnila Angelu Vidal je i ve skutečnosti televizní reportérkou, což dodává na věrohodnosti záběrů. Ve chvíli, kdy se nakažení rozprchnou po domě, máte o hlavní hrdiny skutečný strach. To nedokázal do té doby téměř žádný jiný FF film. Navíc, štáb několik částí ze scénářů vypustil, aby byly reakce herců, co nejvíce autentické. Například v momentě, kdy všem před nohy ze shora spadne jeden z hasičů. Reakce všech protagonistů jsou skutečné. Nikdo nevěděl, že k tomu má podle scénáře dojít. Všichni si myslí, že došlo k nehodě při natáčení. Závěrečná scéna byla natočená v naprosté tmě. Reportérka ani kameraman opravdu nic neviděli. I v Recu je gradace děje a houstnoucí atmosféra zvládnuta na jedničku.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

Rec samotný se může jevit jen jako další zombie masakr. Rec 2 (2009) nás vrací do zamořeného domu v doprovodu elitní policejní jednotky. Ale hlavně dává nákaze úplně jiný význam. Více prozrazovat nebudu. Kdo to ještě neviděl, tak to musí napravit.

Patrola/End of Watch

Snímek Patrola patří do jiného žánru než zbylé čtyři. Rozhodně to Patrole neubírá na kvalitě. Ústřední hereckou dvojici krimi thrilleru sehráli Jake Gyllenhaal a Michael Peňa pod režisérskou taktovkou Davida Ayera.

Film sleduje policejní dvojku – Brian Taylor, Mike Zavala. Snímek ukazuje každodenní práci policistů v jižním centru Los Angeles. Jsou partneři a nejlepší přátelé. Podaří se jim přežít ve městě, kterému vládne mexický kartel, jenž si objednal jejich smrt? Zvládnou zatknout všechny hlavní kriminálníky?

Ani režisér Ayer neponechal nic náhodě. Než se Gyllenhaal a Peňa dali do natáčení, účastnili se výjezdů policejních hlídek v LA. Při jedné noční akci se dokonce stali svědky přestřelky mezi gangy, při které zemřel člověk. Obě filmové postavy jsou založeny na skutečných policistech pracujících v LA, Charlesovi Wunderovi a Jamie McBrideovi. Ve filmu došlo na větší počet improvizací, než je běžné. Například drtivá většina dialogů mezi hlavní dvojicí probíhající v policejním voze byla improvizací. Došlo i na reálné nebezpečí. Během noci, kdy Taylor a Zavala pronásledují dodávku, dojde ke skutečné nehodě. Srážka nebyla ve scénáři. Nehodu zapříčinil smyk na nově upravené vozovce a vypnuté ABS v policejním voze.

Film patří mezi nejlepší díky maximální autenticitě během celé stopáže. Film povyšuje také profesionální herecká práce obou hlavních protagonistů. Kromě výše zmíněné dvojice si ve filmu zahráli i Natalie Martinez, Anna Kendrick, David Harbour, Frank Grillo, America Ferrera, Kristy Wu, Cody Horn a další.

Monstrum/Cloverfield

Po celé řadě málo úspěšných snímků natočených stejným způsobem přišel režisér Matt Reeves a producent J. J. Abrams a scénárista Drew Goddard s něčím naprosto novým. Doteď šlo téměř vždy jen o nízkorozpočtový film s desítkou herců. Tato trojice se rozhodla natočit katastrofický sci-fi thriller se stovkami komparsistů a drahými trikovými efekty. A vyplatilo se. Při 25 milionovém rozpočtu film vydělal přes 171 mil. dolarů.

Začátek filmu je pohodový. V jednom z newyorských bytů právě probíhá rozlučková párty pro Roba. Opouští Manhattan a odjíždí pracovat do Japonska. Když je zábava v plném proudu, ozve se neidentifikovatelný zvuk a dojde k výpadku proudu. Proud je vmžiku obnoven. Ovšem byl to jen klid před bouří. Dochází k mohutné explozi doprovázené dalším podivuhodným řevem. Rozjetá párty končí, nastává chaos. Do Manhattanských ulic spadne hlava Sochy svobody a v dálce je vidět pohyb čehosi neuvěřitelně velkého. Všichni včetně ústřední pětice se snaží dostat pryč z ostrova. Těžko se ale utíká z ostrova, odkud není cesty ven. A pokud ani nevíte, před čím to vlastně utíkáte.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

Aby film přes obrovské monstrum vypadal maximálně věrohodně, zajistil si štáb spolupráci se skutečnými vojáky a reálnou technikou, kterou jste mohli ve FF filmu vidět. Trikové efekty přebíjí poněkud tuctový příběh se stereotypní zápletkou. Monstrum se honosí titulem nejdražší found footage film všech dob. Rozpočet filmů natočených stejnou technikou se pohybuje v průměru od 500 000 do 2 000 000 dolarů. V celém filmu nehraje žádná hudba. První můžete slyšet až minutu po začátku závěrečných titulků. Málokdo to ví, ani já jsem to nevěděl. V závěrečné scéně, kdy jsou Rob a Beth na kolotoči, zabírají kamerou daleký horizont. Pozorně se dívejte vpravo dolu. Spatříte rychle padající těleso, které dopadne do oceánu. Spousta fanoušků přemýšlí nad spojením onoho meteoru a monstra. Probudil dopad meteoru příšeru z hibernace nebo byla přímo v jádru meteoru a během pár dní dorostla do neskutečných rozměrů. Jaký film je nelze popsat, to prostě musíte vidět.

 

Kronika/Chronicle

Pátým počinem, který tady nemůže chybět je, mysteriózní sci-fi drama Kronika. Šlo o debut Joshe Tranka. Podle mého soudu o velice zdařilý. V Americe měl pětkrát větší úspěch než u nás. Přesto si myslím, že právě proto si zaslouží místo mezi 5 nejlepšími found footage filmy. Ústřední trojka měla za sebou už nějaké role. Poprvé si zahráli ve filmu hlavní postavy. Zvládli to přinejmenším na výbornou.

Děj filmu nás seznámí s trojicí středoškoláků. Charismatický a sportovně založený Steve, třídní vědátor a hezoun Matt, v kolektivu neoblíbený a uzavřený Andrew. Během jedné party náhodně narazí na podzemní jeskyni, kde najdou podivně zářící krystaly. Po podivné nehodě se u nich začínají projevovat nadpřirozené schopnosti. Schopnosti začnou ovládat a používat pro vlastní potěšení. Své nově nabité schopnosti testují na sobě i na lidech ve svém okolí. Později si uvědomují, že je nespojuje pouze síla, kterou vládnou ale jisté mentální spojení. Když se jeden z nich necítí dobře, zbylí dva to cítí taktéž. Kupříkladu když Andrewovi zemře dlouho nemocná matka. Andrew se dostává na „temnou stranu síly“. Své schopnosti používá ke krádežím. „Když lev zabije gazelu, necítí přitom lítost“ a to podle mě něco znamená. To je podstatná věta, kterou Andrew vyřkne. Vše zachází příliš daleko v momentě, kdy Andrew v afektu úderem blesku zabije Steva. Andrew začíná opovrhovat lidstvem, stává se nebezpečným celému okolí. Na Mattovi je aby ho zastavil. Dokáže udělat to, co musí? Přeci jen, Andrew je jeho bratranec.

Film jasně ukazuje touhu lidstva po zvláštních schopnostech. Jenomže s velkou mocí přichází velká zodpovědnost. A tou naše trojice příliš nehýří. Symbolem je to, že lidé na nic takového nikdy připraveni nebudou. Film sází na perfektní trikovou podívanou, rostoucí napětí mezi jednotlivými aktéry a skvělé herecké výkony Alexe Russela, Michaela B. Jordana a Dane DeHaan. I když jsou v tehdejší době nováčky v oboru.

 

 

Ondřej Blahut

 

www.imdb.com, www.ranker.com, www.csfd.cz, www.collider.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

9 + seventeen =