10 úžasných severských hororových filmů, které musíte vidět, než zemřete

Viděli jsme už spoustu kvalitních noirovských kriminálek, které přišly ze zemí na severu (konkrétně Skandinávie a Dánsko). Zato severská hororová tvorba dosud nedostala tolik pozornosti jako kriminální drama. Hrůza v těchto filmech nedosahuje kvalit jako v jiných státech, ale severské hororové filmy mají vzestupnou tendenci. Vliv Hollywoodu je v severských hororových filmech jasně znát, přesto v nich najdete tu pravou nefalšovanou severskou hrůzu. Kopa sněhu, sociální realismus a místní pověry. Tak se připravte na přehlídku nejlepších hororů, které nám naservírovali severští sousedé – nacističtí zombíci, strašidelní Santa Clausové, děsivě nebezpeční trolové.

Antikrist

Snímek Antikrist není filmem, který by stoprocentně spadal do kategorie hororů. Lépe se dá popsat jako mysteriózní psychologické drama. Ve filmu se objeví několik dost znepokojujících záběrů, které se snoubí s hororovými prvky. Takže do seznamu rozhodně patří. Snímek je unikátní také tím, že si v něm zahrály nanejvýš tři postavy. Jde o syrový, komorní, dosti kontroverzní film v koprodukci Dánska, Německa, Francie, Švédska, Itálie a Polska. Režii a scénář má na svědomí známý dánský režisér a scénárista Lars von Trier (Idioti, Dogville, Melancholia, Nymfomanka, část 1 a 2). Trier rád a často provokuje dnešní společnost svými mnohdy dost kontroverzními filmovými výtvory. A Antikrist není výjimkou.

Film Antikrist nám předloží příběh rodičů, kterým zemřelo dítě, coby batole, velice tragickým způsobem. Matka (Charlotte Gainsbourg) zkolabuje a Otec (Willem Dafoe) se snaží manželství udržet při životě. Manželé poté odjíždějí do odlehlé chaty u lesa, kde chtějí zapomenout na hořké chvíle a pokusit se začít znova. Jenže místo není tak klidné. Ráj se rychle mění v peklo. Oživlá příroda a postupně zvrácenější psychologie postav hrají ve filmu stěžejní roli. Více k tomu není potřeba dodávat. Myslím, že stačí, když se podíváte na níže přiložený trailer.

Babycall

Film Babycall nikdy nebyl na žebříčku v žádném žánru ani směru vysoko. Do TOP 10 hororových snímků, který přinesli naši přátelé ze severu, určitě patří. Norsko- Švédsko- Německý hororově laděný thriller v režii Påla Sletauneho láká na známou a uznávanou herečku Noomi Rapace v hlavní roli. Noomi zazářila v roli Lisbeth Salanderové v trojdílné televizní adaptaci podle novely novináře Stiega Larssona.

Je nám představená matka se synem, kteří společně utekli od násilnického otce a manžela. Aby měla Anna jistotu, že je její syn v pořádku, dá do jeho pokoje vysílačku (chůvičku). Brzy na to uslyší nářky, křik a pláč z vysílačky. K její prvotní úlevě nevychází týrané hlasy z vysílačky z pokoje Annina syna. Najednou slyší to, před čím utekla. A kdo je vlastně na druhé straně? Napojila se na frekvenci jiné vysílačky? Pokud ano, kde se tyto hrůzné věci dějí? Nejhorší je, že Anně nikdo v jejím okolí nevěří. Ani policie.

Přesto že film nehýří originalitou, jde o mrazivý, místy hororový pohled na mateřství s gradujícím napětím a dějem. Babycall rozhodně potěší fanoušky filmů jako Temné vody nebo Triangle.

Shelley

Filmový počin Shelley je tím pravým hororem. Se vším všudy. Představte si film Shelley jako snímek Rosemary má děťátko transplantovaný do Dánska jednadvacátého století skrze Davida Lynche. Rázem byste měli mít docela dobrou představu o hrůze, která bude film a hlavní hrdinku provázet. Režisérem snímku je rodilý Íránčan Ali Abbasi. Loni na Berlínském festivalu byl film nominovaný na nejlepší celovečerní počin. Shelley patří do kategorie takzvaných těhotenských hororů a rozhodně je důstojným členem hororové rodinky.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Děj sleduje mladou rumunskou ženu Elenu, která přijme práci služebné pro bohatý dánský pár. Pár se vyvaroval pastem moderního života na úkor bydlení ve strašidelném starém domě v lese bez elektřiny a tekoucí vody. Brzy dvojice Elenu požádá o něco víc, než je práce okolo domu. Požádají Elenu, aby se stala náhradní matkou jejich budoucího potomka. Elena neochotně, ale souhlasí, protože pár Eleně na oplátku dá nehoráznou sumu peněz. Jenže toto těhotenství nepůjde hladce, jak si původně myslela. Brzy pojme podezření, že to, co nosí pod srdcem, může být démonické povahy.

Shelley je zkrátka atmosférický, strašidelný snímek, který donutí ženy se slabší povahou začít pochybovat o budoucím plánovaném těhotenství.

Když zvířata sní

Lykantropie (souvisí v vlkodlaky) je námět na horor jako dělaný. Filmů s vlkodlačí tématikou je dost, ale jejich kvalita je v drtivé většině mizerná. Když už se objeví kvalitní vlkodlačí film, tak je to jednou za několik let. Poslední nadprůměrný fantasy horor s tímto zaměřením byl snímek Moje sestra vlkodlak z roku 2000. A to už je dlouhá doba.

Pro mnohé fanoušky tuto dlouholetou sérii neúspěchů přerušil až režisérský debut dána Jonase Alexandera Arnbyho s názvem Když zvířata sní z roku 2014. Děj se odehrává v zapadlé rybářské vesnici. Hlavní hrdinkou je dospívající dívka Marie, která žije s přehnaně ochranářským otcem a duševně narušenou na vozík upoutanou matkou. Marie začíná poslední dobou pozorovat podivné změny na svém těle i ve své povaze. Nadměrný růst vlasů a chlupů, ostřejší zuby, násilnické výbuchy a podobně. Marie nakonec odhalí tajemství své rodiny a hlavně matky, která si prošla podobnými zkušenostmi, jaké nyní má její dcera. Dívka se rozhodne svůj osud přijmout a neutíkat od něj.

Stejně jako u filmu Moje sestra vlkodlak jde o příběh o dospívání s feministickými náznaky a s typickým snovým dánským zvratem. Mottem filmu je: Když zvířata sní, nebuďte je. Mohlo by to být to poslední, co v životě uděláte.

Ledová smrt

Roar Uthaug není jako režisér moc známý. Jméno si může udělat filmovým rebootem Tomb Raidera, který přijde do kin příští rok. Mezi 10 severských hororových filmů patří právě Uthaugův debutující počin Ledová smrt. Film, který dal výrazněji vědět o norské produkci.

Ledová smrt je klasický slasher horor. Vyvražďovačka. Film sleduje skupinu pěti přátel, kteří vyrážejí na víkend pryč. Přesněji zařádit si na snowboardech. Poté, co si jeden z nich zlomí nohu, musí vyhledat pomoc. Dorazí k prvotně opuštěnému hotelu. Tam je začne jednoho po druhém likvidovat tajemný maniak z hor. Jeho nejoblíbenější zbraní je sekera. Jak tohle asi dopadne?

KOUKNI SE  Nejlepší hororové anime všech dob

Je jasné, že jde o klasickou hororově laděnou vyvražďovačku ve stylu – kdo přežije. Film nevládne originalitou a je plný klišé, které všichni tak dobře známe. Tak proč se na to dívat? Protože Uthaugovi se podařilo vdechnout do slasher žánru čerstvý vzduch prostřednictvím ohromující kinematografie a dobře zpracovaných postav. Úspěch prvního filmu znamenal vznik dalších dvou. Druhý se ještě držel v kolejích kvality prvního dílu. Třetí už ale vyletěl ven a nedopadl zrovna dobře.

Nightwatch

Nepleťte si film Nightwatch s ruským akčním sci-fi hororem Noční hlídka (v originále Night Watch; rozdíl je v mezeře mezi slovy) ani se stejnojmenným snímkem původem z USA s Ewanem McGregorem v hlavní roli. V originálním dánském hororovém thrilleru hlavní postavu ztvárnil herec, který je nyní známý především svou rolí Jaimeho Lannistera ze seriálu Hra o trůny. Tím hercem je Nikolaj Coster-Waldau.

Waldau ve filmu ztvárnil mladého studenta práv, který vezme práci nočního hlídače v márnici v Kodani, aby měl finance na studia. Mezitím v ulicích Kodaně začne řádit nekrofilní sériový vrah se zálibou ve skalpování prostitutek. Jak počet mrtvých stoupá, stává se právě Coster-Waldau hlavním podezřelým těchto vražd.

Jde spíše o hororový thriller než o čistokrevný horor. Ale elementy ve filmu jako sériový vrah, prostředí márnice, scény se stříkající krví, dodávají snímku Nightwatch punc hororu.

Rare Exports

Dávno před vánočním hororem Krampus tu byl stejně laděný snímek Rare Exports. Akční komediální fantasy horor podle knižní předlohy v koprodukci Finska, Norska, Švédska a Francie má na svědomí režisér Jalmari Helander.

Myslíte si, že finská inkarnace Ježíška byla vždy růžolící postava v červeném obleku neméně podobná americkému Santu Clausovi? Zamyslete se znova. Helanderův filmový debut vychází z místního folklóru, ve kterém představuje Saint Nicka jako rohaté stvoření více podobné Satanovi než Santovi. Aby toho nebylo málo, je Saint Nick doprovázený armádou děsivých, nahých elfích pomocnic a pomocníků.

Děj filmu je zasazený do nejtemnějšího místa Laplandu. Film se zaměřuje na mladé chlapce, kteří zjistí, že expedice provádějící vrty objeví prastaré zlo. Zlo, které má větší zájem rozdávat tresty než dárky. Konec filmu přichází se zvratem, který můžeme naleznout v jiném filmu. A to v hororové komedii Soumrak mrtvých.

Celkově vzato, Rare Exports je hororová klasika podobná filmům jako Gremlins nebo A Christman Horror Story.

Mrtvý sníh

Zkřižte původní horor Lesní duch s hororově laděnou Chatou v horách a Vřískotem, vhoďte do tohoto mixu pár ošklivých nacistických zombíků a máte hlavní chod režírovaný Tommym Wirkolou (Kill Buljo, Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, Mrtvý sníh: Rudý vs. Mrtvý). Komediální horor roku 2009 s názvem Mrtvý sníh.

Parta mladých lidí odjíždí do odlehlé horské chaty za lyžováním, zábavou a sexem. Jejich plány brzy přeruší nevědomky probuzená horda zombií. Nejsou to ale obyčejné zombie. Jsou to nacistické zombie, které jsou třikrát horší než ty klasické.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

Opět je to podobné jako u Ledové smrti. Znova budete moct tipovat, která z postav přežije. A pozor, tentokrát budou muset hrdinové a hrdinky filmu vydržet a ustát více než obyčejní lidé. Například uříznout si končetinu, amatérsky si zašít kousanec apod. Připravte se na množství částí těl – střeva a mozky nevyjímaje. Jde zkrátka o klasickou gore podívanou, která se může postupem času stát kultovním filmem. V roce 2014 dorazilo do kin pokračování Mrtvý sníh: Rudý vs. Mrtvý. Dvojka byla ještě vtipnější, krvavější, ujetější a úspěšnější. Dvě zombické armády a tank k tomu. Co víc si přát.

Lovec trolů

Pravděpodobně nejznámější norský hororově laděný fantasy snímek v režii Andrého Øvredala . Lovec trolů byl natočený ve stylu found footage (stejně jako Záhada Blair Witch nebo Monstrum). Snímek patří mezi takzvané pseudodokumenty, čerpá z norského folklóru a norské politiky.

Tříčlenná skupina studentských filmařů se rozhodla natočit a vyřešit sérii záhadných medvědích útoků. Poté, co se jejich cesty zkříží s místním údajným pytlákem, postupně zjistí, že pravda je daleko podivnější. Onen pytlák je ve skutečnosti norskou vládou najatý člověk, který má za úkol kontrolovat a redukovat počty trolů všeho druhu. Tady začíná velké a nebezpečné dobrodružství studentských filmařů, když cestují s místním lovcem trolů.

Nejde vyloženě o horor, protože se neumírá ve velkém, ani nelétají kusy těl vzduchem. Ale pokud váš život ohrožují trolové, tak se film dá s klidem zařadit mezi fantasy horory. Každopádně jde o vzrušující jízdu s nádhernou kinematografií, humorem a působivými CGI efekty trolů s ohledem na rozpočet filmu. Film stál v přepočtu 2,3 milionů dolarů. Na to, jak realisticky trolové vypadají ve filmu, musím říct klobouk dolů. Opravdu se jim povedlo udělat za málo peněz hodně muziky.

Ať vejde ten pravý

Poslední snímek, který je v mém dnešním seznamu, nám představí nejznámější hororové postavy – upíry. Také v tomto případě existuje stejnojmenná americká verze filmu, kterou režíroval Matt Reeves (Smrtící iluze, Monstrum, Úsvit planety opic). Ale nepleťte si to. Americká verze v originále nese název Let Me In. Ale původní švédské romantické hororové drama nese v angličtině název Let The Right One In. Tak pozor na to!

Film Ať vejde ten pravý vznikl na motivy knižní předlohy a jde o upíří love story. Nebojte, tím podobnost se sérií Twilight končí. Film je děsivě krásný, dokonce i zahřeje u srdce. Na vysoké úrovni je také mladé talentované obsazení a správné dávkování gore prvků.

Oskar (Kåre Hedebrant) – mladý školák, šikanovaný, dospívající outsider. Eli (Lina Leandersson) – krásná, několik století stará, mladá upírka. Vzájemné propojení jejich životů skrze samotu toho druhého je brutální, přesto okouzlující připomínkou toho, že je možné přinést do něčeho tak banálního, jako je upíří horor, něco nového.

 

Ondřej Blahut

 

 

www.whatculture.com, www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

5 × 3 =