Recenze: Pomsta a Rozbřesk po tisící a jedné noci

Každý rozbřesk znamená smrt jedné mladé dívky. A teď přišla na řadu Šeherezáda, která je rozhodnutá tohle všechno změnit. Renée Ahdieh rozjíždí příběh knihy Pomsta a rozbřesk v re-tellingu Tisíce a jedné noci, kdy se jediný příběh může postavit do cesty smrti.  Recenze: Pomsta a Rozbřesk.

V zemi Chorásán vládne krutý král, který si každou noc bere za manželku jednu z mladých dívek a každé ráno ji popraví. To vše se ale rozhodne změnit Šeherezáda, která se přihlásí dobrovolně a je odhodlaná uskutečnit svůj plán a pomstít tak smrt své nejlepší kamarádky. Podaří se ji ukončit Chálidovu krutovládu nebo skončí popravená, jako ty ostatní?

Pomsta & rozbřesk

Došli do krytého přístěnku, kde stál a čekal další voják spolu s postarší ženou. V rukou držela dlouhý kus bílého lněného oblečení, který se třepotal v téměř mrtvém vánku. 

Rubáš. 

A v rukou vojáka… 

Dlouhý kus hedvábného provazu. 

Slzy pokračovaly ve své poslední cestě dolů po její tváři, ale Šeherezáda odmítala vypustit jedinou hlásku. Přikročila k vojákovi. Jeho ruce byly mohutné a silné. 

CooBoo

Příběh Pomsty a Rozbřesku hází čtenáře přímo do dění, aniž by ho zdržoval zdlouhavými úvody. Možná proto zprvu příběh působí dost zmateně a vy se tak pravděpodobně nebudete příliš orientovat. Své k tomu přidávají nám neznámá arabská jména a různá orientální označení (k jejich lepšímu porozumění slouží slovníček pojmů v závěru knihy).

Ačkoli tyhle prvky ze začátku působí spíše jako matoucí, potom slouží k perfektnímu dokreslení orientální atmosféry, která vás bude doprovázet po celou dobu čtení a do detailu vám ji pomohou vykreslit i delší popisy, které autorka ve svém příběhu používá.

KOUKNI SE  Recenze: Dominion - dekadentní podívaná do světa démonů a padlých andělů

Ti, co aspoň trochu znají příběh Tisíce a jedné noci určitě nepřekvapí, že celé knize dominuje spíše romantická dějová linka s jemným nádechem fantasy.

Přestože původní předloha slibuje spoustu vyprávěných příběhů, kniha se této části věnuje jen okrajově a dál si už žije vlastním životem. Renée Ahdieh pojala Pomstu a Rozbřesk vcelku originálním způsobem, a i když se jedná o jednoduchý příběh s mnohdy předvídatelnými zvraty, je velmi čtivý a tajemno navozuje tím, že důležité informace dávkuje po malých částech, takže v průběhu čtení je stále co objevovat.

Kniha samotná se ale netočí jenom kolem Šeherezády, ale také představuje osudy jejího otce, či bývalé lásky.

A jelikož je Pomsta a Rozbřesk prvním dílem, není takovým překvapením, že se nedočkáme uzavřeného konce, ale můžeme se těšit na zajímavý závěr, který naláká na pokračování.

 

Ačkoliv Pomsta a Rozbřesk zrovna nepřetéká akcí či nečekanými zvraty a je určená spíše dívkám, které nepohrdnou romanticky laděnému příběhu, přesto se jedná o knihu, která stojí za povšimnutí a každý milovník re-tellingů by po ní měl sáhnout.

 

Renée Ahdieh: Pomsta a Rozbřesk, CooBoo, 2016

Knihu koupíte ZDE.

Úvodní foto: Pixabay.com

Eliška Richterová

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno