Nej filmu

Published on Únor 22nd, 2018 | by Sniperondra

0

Nejlepší filmy s olympijskou tématikou

Pojďme si zpestřit blížící se konec Zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu (končí 25. února) seznamem nejlepších filmů právě s olympijskou tématikou.

Kokosy na sněhu/Cool Runnings

Kokosy na sněhu patří mezi filmy, které jsou sportovními komediemi a zároveň dokážou chytnout za srdce. Film vypráví příběh o odvážné čtyřce mužů, kteří do startu na zimní olympiádě nevěděli, co je to sníh. A o muži, bývalém mistrovi v jízdě bobovou dráhou, který se rozhodl nesourodou partičku trénovat. Ze země, kde se rodí špičkoví jamajští sprinteř,i jedou tihle čtyři chlápci reprezentovat Jamajku ve velmi netradiční disciplíně – ve čtyřbobu. Snímek ukazuje, kam se může tým dostat, když tvrdě trénuje. Má víru, odhodlání a bojového ducha. A ještě si přitom všem užít kopec srandy. Zkrátka musíte film vidět, abyste pochopili, o čem mluvím. To nejdůležitější na konec. Režisér Jon Turteltaub při natáčení filmu vycházel z příběhu podle skutečnosti. A to je k nezaplacení. 

Hokejový zázrak/Miracle

Snímek Hokejový zázrak se točí okolo týmu ze Spojených států amerických. Film vznikl podle skutečné události, ke které došlo roku 1980 při Zimních olympijských hrách ve finále ledního hokeje. Vše začalo u trenéra Herba Brookse (Kurt Russell), který toužil splnit si jeden tehdy nesplnitelný sen. Chtěl zastavil vítěznou sérii Sovětského svazu v disciplíně, ve které byli prakticky neporazitelní. V ledním hokeji. Vytvořil dvacetičlenný tým univerzitních hokejistů, kteří měli dosáhnout nedosažitelného. V hokejovém finále porazit Sovětský svaz. Film je zářným příkladem toho, kam to lze dotáhnout s vytrvalostí, vírou, odhodláním a pílí. Samozřejmě svou roli v jejich příběhu sehrálo také trochu toho štěstí.

KOUKNI SE  Jak by vypadalo To, kdyby mělo pravdivý trailer?


 

Ohnivé vozy/Chariots of Fire

První film, který se odehrává v Letních olympijských hrách. Ohnivé vozy Hugha Hudsona vznikly nejinak než na motivy skutečných událostí. Film z roku 1981 se odehrává v roce 1924 na Olympiádě ve francouzské Paříži. Středobodem dění jsou dva muži. Křesťan Eric Liddel, který věří, že má atletický talent od Boha. V případě, že zvítězí, bude to způsob, jak Boha oslavit. Druhým mužem je žid Harold Abrahams. Je studentem na Cambridgi a chce antisemitským studentům a celému světu ukázat, že židé nejsou podřadná rasa. Práce obou sportovců je tvrdá, jejich důvody jasné a čest nevyvratitelná. V průběhu času musí překonat nejednu překážku a osobní problémy, aby nakonec přinesli osobní oběti k dosažení svých cílů. Snímek o atletickém souboji dvou mužů je nasycený především vírou, pracovitostí a schopností nikdy se nevzdávat. Celý štáb byl nakonec také odměněn získáním čtyř Oscarů (včetně ceny za nejlepší film a nejlepší původní scénář) a pěti nominací. 

Orel Eddie/Eddie the Eagle

Film Orel Eddie patří k nejmladším členům sportovních životopisných snímků s komediálnějším zpracováním. To rozhodně neubírá na hodnotě filmu. Dětským snem Michaela Edwardse je reprezentovat Velkou Británii na Letních olympijských hrách. Je úplně jedno, v jaké disciplíně. Zaníceně zkouší jednu disciplínu za druhou. Ovšem bez úspěchu. Všichni v jeho okolí v něm vidí komedianta bez sportovního nadání a talentu. Jenže Michael se nevzdává. Stále nechce nic menšího než reprezentovat svou zemi. Svůj pohled obrací k zimním sportovním disciplínám. Poslední šancí jsou skoky na lyžích. Británie nedisponuje skoro žádnými olympijskými skokany. V Alpách rychle zjistí, že bez trenéra to nepůjde. Seznámí se s Bronsonem Pearym (Hugh Jackman), údržbářem zimního střediska, rváčem a pijanem. Zároveň je bývalým skokanem na lyžích, kterého vyloučili z amerického týmu. ale i bývalý skokan na lyžích, kterého kdysi vyloučili z amerického olympijského týmu. Odhodlání, vůle a tvrdá dřina Bronsona a Michaela dostane na Olympiádu roku 1988 v Calgary. Tam také Michael získává přezdívku „Orel Eddie“.

KOUKNI SE  5 filmů, na které se s odstupem času díváte úplně jinak


 

Šampioni 2/D2: The Mighty Ducks

Tento snímek se nemůže brát vážně jako ostatní. Šampióni 2 jsou především rodinnou sportovní komedií a pokračováním jedničky. Děj se točí okolo hokejisty Gordona Bombaye, kterému zranění překazí kariéru. Záhy ale dostane nabídku dát dohromady tým amerických Kačerů juniorů, se kterými se zúčastní Her dobré vůle juniorů v Los Angeles. Taková juniorská hokejová olympiáda. Jenže Gordona uhrane atmosféra kolem soutěže tak, že se přestane svým svěřencům věnovat. Nedorazí ani na klíčový zápas a Kačerům hrozí brzké vyřazení. Naštěstí je tady učitelka, pro kterou je hokej španělská vesnice. Ale je vždy v pravou chvíli na pravém místě. Dodá mladým hráčům sebevědomí a postará se, aby Gordon „šel do sebe“. Film necílí na skutečnost příběhu, ale především na humor a herecký um neznámých herců s jedním čechem (Jan Rubeš st.) v sestavě. 

Ledové ostří/The Cutting Edge

Film Ledové ostří zaznamenal takový úspěch, že v průběhu několika let vznikla tři pokračování. O jejich kvalitě by se už dalo diskutovat. Ledové ostří se zaměřuje na bývalého hokejistu a krasobruslařku. Dougovi Dorseymu se zhroutí jeho kariéra hokejisty v momentě, kdy se zraní. Krasobruslařka Kate Moseley je velmi ctižádostivá a dosud žádný taneční partner pro ni nebyl dost dobrý. Osud svede tyhle dva dohromady. Doug dostane šanci opět vkročit na led a Kate by mohla být poprvé se svým tanečním partnerem spokojená. Film vybočuje z průměru díky hercům, zbytečně nepřeslazené romantice a místy trefným vtípkům.

KOUKNI SE  5 stupidních věcí, které filmoví padouši udělali bezdůvodně


 

Mnichov/Munich

Mnichov je historické drama, které se točí okolo největší olympijské tragédie. Roku 1972 na Olympiádě v Mnichově bylo zabito 11 izraelských sportovců. Tragédii měla na svědomí palestinská teroristická organizace Černé září. Film přibližuje dění po tragédii. Izraelská tajná služba zosnovala protiúder v podobě speciální jednotky, která dostala za úkol nájemně zavraždit všechny osoby, které naplánovaly útok v Mnichově. Nebo se na něm podílely. V průběhu jejich akcí vyvstanou otázky, jestli lze „likvidaci cílů“ ospravedlnit. Jestli jsou za masakr zodpovědní, nebo byli nuceni spolupracovat. Nebo jejich smrtí skončí hrůzy teroristických útoků. Mnichov je jedním z majstrštyků celosvětově známého a uznávaného režiséra Stevena Spielberga. Film se navíc hemží hereckými hvězdami jako Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz nebo Geoffrey Rush. Špičkové filmové zpracování plné napětí s hvězdným obsazením. Takový film o Olympijské tragédii a následcích sem patří bez debat. 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,


About the Author    Back to Top ↑