Knižní nej: 5 knižních tipů Rory Gilmorové

Koncem minulého roku se fanoušci Gilmorových děvčat dočkali čtyř dílů, v nichž se po deseti letech opět setkali se Stars Hollow a milovanými (i méně oblíbenými) postavami. Rory Gilmorová je známá jako vášnivá čtenářka s širokým záběrem. Zvládne náročnou nálož v podobě Hledání ztraceného času od Marcela Prousta i popkulturní „úlety“. Následující knižní nej přinášejí eklektický výběr pěti titulů, které se objevily napříč celým seriálem a rozhodně stojí za to.

Sylvia Plath – Pod skleněným zvonem
Autobiografický román básnířky Sylvie Plathové přináší syrovou výpověď o boji s klinickou depresí a zvládání každodenního fungování. Autorka píše úsporným stylem. Žádné ornamentální odstavce na stovkách stran. Výpověď člověka, který se opakovaně nemůže vymanit z paralyzujících depresí, je navíc obohacena o koncentraci významů a myšlenek, jíž jsou schopni jedině básníci. Nejde však o sebelítostné pitvání vlastních depresí. Sebeironie občas zesílí až k odzbrojujícímu cynismu.


Ira Levine – Rosemary má děťátko

Horor, nebo psychologické minidrama? Začínající herec se může přetrhnout, aby prorazil, zatímco jeho mladá manželka se snaží připravit sebe i společný domov na prvního potomka (který je zatím v nedohlednu). Divní sousedé jsou příšerně vlezlí a Rosemary netuší, kdy a jestli vůbec se to zlomí. Když však ke zlomu dojde, ke splněnému snu to má daleko. Dnes již legendární kniha o mladém manželském páru, který se nastěhuje do podivného domu s ještě podivnějšími sousedy, patří mezi tituly, k nimž se dá vracet, aniž by se člověk nabažil atmosféry.

KOUKNI SE  10 zajímavostí ze světa Harryho Pottera

Lev Nikolajevič Tolstoj – Anna Kareninová
Jistě se najde pár čtenářů, kteří se hned u názvu knihy rozhodli tento tip přeskočit. Kdo by dneska četl Annu Kareninovou, pokud to nepotřebuje ke zkoušce? Jako mnoho titulů klasické literatury i Annu Kareninovou čtenáři opomíjejí, protože mají dojem, že jim nemá co dát, že to nebude zajímavé čtení, že… Román je však precizně vystavěn a dvě dějové linie – jedna takzvaně ideální, druhá (ta s Annou) tragická – čtenáři nabízejí niterné lidské drama, snahu najít si svou cestu mezi překážkami v podobě společenských konvencí a vhled do jiné doby v jiném kraji. Nebojte se Anny Kareninové!

Michael Chabon – Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye
Příběh dvou hochů, kteří sdíleli lásku ke komiksům a vrcholnému umění Harryho Houdiniho, se stal natolik oblíbeným, že byl přeložen do mnoha jazyků a získal rovněž Pulitzerovu cenu. Pro tuzemského čtenáře může být obzvláště zajímavé i to, že jedna z hlavních postav (Kavalier) pochází z Prahy. Odtud však musel utéct před Hitlerem. Román pokrývá nejen klukovské sny a Ameriku 40. let, ale také historii komiksu jako žánru, který si své místo v literatuře musel tvrdě vybojovat (a u řady čtenářů o něj bojuje dodnes).

Legs McNeil, Gillian McCain – Zab mě, prosím: necenzurovaná historie punku
Jako poslední tip jsem si nechala svou non-fiction srdcovku. Zab mě, prosím se v seriálu Gilmorova děvčata pochopitelně váže k postavě Jesse Mariana, ale je mi jasné, proč chytla i Rory. Na stránky této knihy se v mnoha různých rozhovorech s punkovými ikonami povedlo vtěsnat inspiraci, energii, dekadenci, ale i vyhrocenost punku ve všech jeho podobách. Přestože jde o aktéry hnutí ze 70. let, není možné se vyhnout kořenům a inspiračním zdrojům. Kniha pro mě není jen informativní, ale především jde o zásobárnu nápadů, tvůrčí síly a kreativity.

KOUKNI SE  Mrazivé krimi na letní období

Sandra Procházková
Úvodní foto: Netflix

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

2 × three =