Nejočekávanější kniha roku 2018. Knižní událost měsíce. Další případ pro uznávaného profesora symbologie, Roberta Langdona. Přesně taková je nejnovější kniha, celosvětově proslulého spisovatele a autora thrillerů, Dana Browna, jež získala název Počátek. Knihy Dana Browna stojí za to.
S hlavní postavou Brownových románů, Robertem Langdonem, jsme se mohli již setkat v předchozích románech. Nejprve to bylo v knize Andělé a démoni, následně v Šifře mistra Leonarda, Ztraceném symbolu, Infernu a nyní v Počátku.
Autor napsal ještě dva samostatné romány. Digitální pevnost a Anatomie lži (u nás vyšlo také pod názvem Pavučina lží). Já prozatím četla jen Anatomii lži, ale bylo to opět úžasné. Na Digitální pevnost se chystám, a už nyní se nemohu dočkat!
Na tuto knihu jsem já osobně čekala (a zároveň se strašlivě těšila) celých pět let. Toužila jsem po ní prakticky ihned, co jsem dočetla Inferno, a nyní jsem měla konečně tu čest jí číst.
Po minulé zastávce ve Florencii (Inferno, 2013) se ocitáme ve Španělsku, konkrétně v muzeu, ve kterém má dojít k přelomu v doposud známých teoriích o stvoření života. O našem počátku. Jenže, když je odhalení přerušeno, Robert Langdon se v doprovodu krásné ředitelky muzea Ambrou Vidalovou pokouší z muzea uprchnout a odhalit přerušené tajemství. Jeho odhalení může mít ovšem neblahý dopad na celé lidstvo.
Odkud jsme se tu vzali?
Kam směřujeme?
Klasický Brown. Kapitoly krátké, ale tak moc napínavé, že vás to neustále nutí číst dál. Přesně takového Dana já miluji. Začala jsem číst 9.2. odpoledne, četla hodně dlouho do noci, ráno vstávala brzy, protože se mi o knize i zdálo a něco uvnitř chtělo zkrátka vědět, jak to dopadne. 10.2. odpoledne dočteno. Nejraději bych držela v ruce další knihu s Robertem v hlavní roli, ale na tu si budeme muset opět nějakou dobu počkat. Pokud se řadíte k fanouškům tohoto autora či hlavního hrdiny, neměl by vám Počátek uniknout, i když předpokládám, že ho již buďto máte přečteného, rozečteného, připraveného k přečtení nebo na prvních příčkách příštího nákupního seznamu.
Na toto dílo, přestože vyšlo před pár dny u nás, jsou již nyní velice rozporuplné názory. Mnohdy se objevuje zklamání. U mě se díkybohu projevilo značné nadšení. Od Browna bych četla cokoliv. Všechny jeho knihy jsou plné napětí, akce, zvratů, nečekaných událostí a momentů.
Myslím, že na příběh a celé završení budu ještě hodně dlouho vzpomínat, nicméně, abych ho porovnala s ostatními knihami, zde nečekejte historii a šifry. Zde je více technologie. Ano, sem tam se objeví nějaká ta hádanka, ale jak říkám, více převažuje modernizace, počítače a budoucnost. Možná už vám, jako čtenářům, může přijít nudné, někdy až trapné, jak moc se jeho knihy podobají. Nesmrtelný hlavní hrdina, který je natolik inteligentní, že si se vším ihned poradí, krásná dáma jako doprovod a všichni kolem, co jim jdou po krku. Já to ale tak nevidím. Přesně to od příběhu očekávám a přesně takového Browna mám nejraději. Opět nám tu dává autor poselství do budoucnosti, nad kterým bychom se měli všichni bedlivě zamyslet.
Počátek řadím na mém pomyslném žebříčku na druhou pozici. I když všechny knihy miluji, stále u mě vede Inferno, které mi i po pěti letech od přečtení stále leží v hlavě.
1) Inferno
2) Počátek
3) Andělé a démoni
4) Šifra mistra Leonarda
5) Ztracený symbol
Myslela jsem si, jak se ještě dnes budu začítat do Digitální pevnosti, což je jediná kniha, kterou jsem od autora ještě nečetla, ale Počátek musím nejprve vstřebat, takže Pevnost si počká až na zítřek.
Když mi někdo položí otázku nejoblíbenější autor zjeví se mi právě pan Dan Brown. Když se mě někdo zeptá, jakou knihu bych si vzala na opuštěný ostrov, bylo by to Inferno, což je jedna z mých vůbec nejoblíbenějších knih, a Počátek ji slibně konkuruje. Pokud stále váháte, a má recenze vás moc neupevnila v názoru, doporučuji i přesto do ní jít. Udělejte si vlastní obrázek. Za mě má kniha velké doporučení a stává se pro mě (prozatím) nejlepší knihou roku 2018.
Už se nemohu dočkat další knihy.
Lucie Klanerová pro magazín dobre-knihy.cz