Tipy Amálie Zelené na poslední týden v září
Ať Vám jejich zář ukazuje cestu těmito dny!
Vladimír Kokolia, VISUAL PENETRATION, vernisáž 21. 9. 2013, Ambasáda ČR v Pekingu, Čína
V sobotu minulého týdne byla zahájena výstava jednoho z nejzajímavějších českých malířů současnosti, Vladimíra Kokolii. Pokud tedy budete mít v nadcházejících dnech cestu přes čínskou metropoli, neváhejte a vypravte se na Velvyslanectví České republiky. Tento umělec má velice blízko k východním filozofiím a sám dlouhodobě praktikuje cvičení Tai-chi. Výstava obsahuje nejnovější umělcova díla, která vznikla během letošního právě uběhnuvšího léta.
http://www.mzv.cz/beijing/cz/kultura_skolstvi_krajane/pozvanka_na_vystavy_vladimira_kokolii.html
Výročí narození Josefa Váchala, 23. září 1884
„Malíř čmertů Josef Váchal, nekřesťanskou knihu spáchal, …“
Můžeme se domýšlet, že takto reagoval básník T. R. Field na knihu malíře Josefa Váchala KRVAVÝ ROMÁN. Převedenou na plátno ji tento týden budou vysílat v mém oblíbeném kině Ponrepo, a to v úterý 24. září od 17:30. Film je z roku 1993 od kameramana a režiséra Jaroslava Brabce. „Tato adaptace Váchalova románu je poctou umělcově výlučné osobnosti a zároveň parodií na různé filmové styly: od technik němého filmu přes první pokusy se zvukem až po postupy poválečné moderny.“ (převzato z programu Ponrepa na měsíc září, str. 34)
Výročí úmrtí filmové maminky, babičky a tetičky prvorepublikových filmů Zdenky Baldové, 26. září 1958
Ve čtvrtek vzpomeňme na vynikající komediální herečku Zdenku Baldovou. Ti, kdo ji máte rádi a znáte ji z jejích nejlepších rolí, jako je paní Dulská z jejího posledního filmu „Morálka paní Dulské“, se můžete zapojit do zajímavého projektu Správy pražských hřbitovů a adoptovat její místo posledního odpočinku na Vinohradských hřbitovech. Více se dozvíte na těchto stránkách
http://www.hrbitovy.cz/adopcehroby.html a http://www.hrbitovy.cz/adopceimg/podleabe.pdf
28. září, státní svátek Den české státnosti a sv. Václava
Jelikož se kvapem blíží svátek patrona českého státu sv. Václava, bude kuriózním zážitkem zhlédnutí filmu SV. VÁCLAV z roku 1929 od režiséra J. S. Kolára. Státní peníze tehdy umožnily natočení tohoto prvního a bohužel posledního němého českého historického velkofilmu se skvělým štábem a vynikajícími herci tehdejší doby. Natáčelo se jak v exteriérech (například Boubínský prales či Strahov) tak ve velkolepě pojatých kulisách. Na tehdejší poměry ve filmovém průmyslu stál neuvěřitelných 5 milionů korun a stal se tak nejdražším filmem éry českých němých filmů.
Pusťte si tento film na záznamu z roku 2010 z pražského Rudolfina: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10267406279-den-ceske-statnosti-2010/21054215338/
za pozornost děkuje Amálie Zelená!