Týden v Praze: Kulturní tipy Amálie Zelené na poslední týden v září

Tipy Amálie Zelené na poslední týden v září

 Ať Vám jejich zář ukazuje cestu těmito dny!

 

Vladimír Kokolia, VISUAL PENETRATION, vernisáž 21. 9. 2013, Ambasáda ČR v Pekingu, Čína

kokoliaV sobotu minulého týdne byla zahájena výstava jednoho z nejzajímavějších českých malířů současnosti, Vladimíra Kokolii. Pokud tedy budete mít v nadcházejících dnech cestu přes čínskou metropoli, neváhejte a vypravte se na Velvyslanectví České republiky. Tento umělec má velice blízko k východním filozofiím a sám dlouhodobě praktikuje cvičení Tai-chi. Výstava obsahuje nejnovější umělcova díla, která vznikla během letošního právě uběhnuvšího léta.

http://www.mzv.cz/beijing/cz/kultura_skolstvi_krajane/pozvanka_na_vystavy_vladimira_kokolii.html

 

Výročí narození Josefa Váchala, 23. září 1884

„Malíř čmertů Josef Váchal, nekřesťanskou knihu spáchal, …“

krvavy-romanMůžeme se domýšlet, že takto reagoval básník T. R. Field na knihu malíře Josefa Váchala KRVAVÝ ROMÁN. Převedenou na plátno ji tento týden budou vysílat v mém oblíbeném kině Ponrepo, a to v úterý 24. září od 17:30. Film je z roku 1993 od kameramana a režiséra Jaroslava Brabce. „Tato adaptace Váchalova románu je poctou umělcově výlučné osobnosti a zároveň parodií na různé filmové styly: od technik němého filmu přes první pokusy se zvukem až po postupy poválečné moderny.“ (převzato z programu Ponrepa na měsíc září, str. 34)

 

Výročí úmrtí filmové maminky, babičky a tetičky prvorepublikových filmů Zdenky Baldové, 26. září 1958

baldováVe čtvrtek vzpomeňme na vynikající komediální herečku Zdenku Baldovou. Ti, kdo ji máte rádi a znáte ji z jejích nejlepších rolí, jako je paní Dulská z jejího posledního filmu „Morálka paní Dulské“, se můžete zapojit do zajímavého projektu Správy pražských hřbitovů a adoptovat její místo posledního odpočinku na Vinohradských hřbitovech. Více se dozvíte na těchto stránkách

KOUKNI SE  Je budoucnost asistované sebevraždy v Kapsli smrti?

http://www.hrbitovy.cz/adopcehroby.html a http://www.hrbitovy.cz/adopceimg/podleabe.pdf

 

28. září, státní svátek Den české státnosti a sv. Václava

MEV360a8e_vaclavJelikož se kvapem blíží svátek patrona českého státu sv. Václava, bude kuriózním zážitkem zhlédnutí filmu SV. VÁCLAV z roku 1929 od režiséra J. S. Kolára. Státní peníze tehdy umožnily natočení tohoto prvního a bohužel posledního němého českého historického velkofilmu se skvělým štábem a vynikajícími herci tehdejší doby. Natáčelo se jak v exteriérech (například Boubínský prales či Strahov) tak ve velkolepě pojatých kulisách. Na tehdejší poměry ve filmovém průmyslu stál neuvěřitelných 5 milionů korun a stal se tak nejdražším filmem éry českých němých filmů.

Pusťte si tento film na záznamu z roku 2010 z pražského Rudolfina: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10267406279-den-ceske-statnosti-2010/21054215338/

 

za pozornost děkuje Amálie Zelená!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

5 × 1 =