Tipy na letní čtení

Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi a mnozí z nás si tento čas nedovedou představit bez zajímavých knih. Připravili jsme pro vás proto knižní novinky a další tipy do výběru, který vychází z nejčtenějších rubrik, v nichž vám na Kukátku pravidelně přinášíme recenze a informace o událostech ve světě knih. Pro každého se tedy v následujícím přehledu určitě něco najde! 

BESTSELLERY

jizdaNejdelší jízda – Nicholas Sparks – jméno, kvůli kterému většina čtenářů (či spíše čtenářek) po této knize sáhne. Jen namátkou si připomeňme Zápisník jedné lásky, Vzkaz v lahvi, Noci v Rodanthe či Milý Johne. Tady se jistě pozastaví i nejeden filmový fanoušek. Autor patří k nejúspěšnějším současným americkým spisovatelům, a jeho (nejen) vyjmenované knihy se staly předlohou ke známým filmům. Na svém kontě má ale již více než 15 románů.

Nejdelší jízdu přináší českému čtenáři opět Ikar, stejně jako předešlé Sparksovy knihy již od roku 2002. Příběh se tentokrát stane propletencem dvou zdánlivě nesourodých dvojic, které osud svede dohromady. A protože je pro autora typické zejména téma lásky, osudovosti a tragédie, můžeme se opět těšit na koktejl namíchaný z těchto ingrediencí. Na letní dovolenou kniha jako vyšitá! 

PRO ŽENY

hraHra na lež – dovolujeme si vám představit další novinku nakladatelství Domino, která vyšla v edici Inteligentní romány pro inteligentní ženy. Přestože je někdy lepší „Některé věci nevědět…“, osud se na to mnohdy neohlíží, a podle vlastních pravidel tentokrát zasáhne do života dvou rodin. V nich došlo před lety k události, která se možná zdá být na první pohled nemožná, ale na druhou stranu mnohé vysvětluje. Například proč si v jedné z rodin matka s dcerou tak zásadně nerozumějí.

Ani u této knihy se nemůžeme nezastavit u její autorky Tess Stimson. Další tituly anglické spisovatelky, jako je například Manželka, která utekla, Kdo miluje nejvíc či Co je tvoje, je i moje, si oblíbily čtenářky po celém světě. Snad kvůli typickému stylu vyprávění či výběru témat, která nás zasahují i v běžném životě… Nebo snad kvůli tomu, že se v nich nekoná happy-end, jak ho z románů pro ženy známe? A dopadne Hra na lež stejně rafinovaně?

DETEKTIVKY

zatisiZátiší – devítidílná série případů vrchního inspektora Gamache z pera Kanaďanky Louise Pennyové začíná. Úvodní díl Zátiší v sobě spojuje zdánlivě nesourodé prvky – poklidný venkov a vraždu staré paní, které kdosi prostřelil srdce šípem. Detektivní román je poctivou prací spisovatelky, jež neujíždí na vlně morbidních thrillerů a detektivek, kde stříká krev z každé stránky. Naopak, vystačí si s napětím a zajímavými popisy. A jak do toho všeho spadá tajemný obraz Jarmareční neděle, který by nakreslilo lépe než zemřelá hrdinka i čtyřleté dítě? Gamache k tomu říká, že: „Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchána často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde…“ Sérii začíná v České republice vydávat Knižní klub.

KOUKNI SE  Knižní nej: Nejlepší detektivní série s neotřelými vyšetřovateli

SEBEROZVOJ

Bez názvu - 1Muži nepláčou – (oni rovnou páchají sebevraždu…)

Deprese, sebevraždy a muži – závažné téma přináší na stránkách poměrně útlé knížky nakladatelství Portál. V době, kdy všechna média ještě stále referují o sebevraždě populární české zpěvačky Ivety Bartošové, se nezdá být aktuálnější problematika, než je deprese. Právě ta je vnímána spíše jako „ženská choroba“ a u mužů je dodnes méně často diagnostikována, přestože už dávná historie o tom věděla své.

„I napadl jeho duši smutek, a ten hledal brzy ospravedlnění v hněvu, neboť ze smutku se rodí hněv. Odtud také lidé se svým praotcem smutek, hněv, a co jim ještě škodí, převzali.“

(První pohlavně specifické aspekty v popisu melancholie od abatyše Hildegardy z Bingenu, 10981179, ze spisu Causae et curae.)

Titul Muži nepláčou? je jeden z prvních, které se mužské depresi v současnosti věnují. Spolupracovali na něm dvě ženy (novinářky) a primář psychiatrické kliniky v Bayreuthu, kniha je tedy německého původu, což čtenářům naznačují i reálie a jména (mnohá smyšlená) z příběhů. Další zkušenosti či tipy jsou už však univerzální. Co je společné všem depresivním mužům, kde hledat prvopočátky problémů a můžeme jim vlastně pomoci je překonat? I na tyto otázky dává kniha odpověď. A přestože jde v přeneseném slova smyslu o převážně depresivní čtení, nabízí naději i lékařské poznatky, jak nemocným podat pomocnou ruku.

zacneteZačněte s proč – možná se budete ptát PROČ číst na dovolené knihu zabývající se budováním úspěšných firem, získáváním věrných zákazníků či loajálních zaměstnanců. Inu možná proto, že jedině mimo své obvyklé pracovní prostředí získáte potřebný odstup a nadhled. Melvil Publishing se propaguje mottem „knihy, které změní život“. Řekla bych, že většina z nás už v nějaké souvislosti narazila na nejúspěšnější titul tohoto nakladatelství Konec prokrastinace. Jeho autor Petr Ludwig napsal ke knize Začněte s proč předmluvu. Za ní následující text je dílem Angličana Simona Sineka, který pracuje pro neziskové organizace, přednáší, ale především inspiruje své okolí. Knihu proto adresuje všem, kteří chtějí inspirovat ostatní, nebo kteří chtějí najít někoho, kdo bude inspirovat je. Možná se po jejím přečtení vrátíte do práce s ještě více otázkami, než jste si kdy položili. Možná, že tu hlavní odpověď naleznete hned na první stránce. Mohla by znít třeba takto: „Bude-li více lidí, kteří dělají věci s PROČ na prvním místě, bude i naše země o trochu lepším místem pro život.“

KOUKNI SE  Radleigh Valentine, Dan Craig: Tarot Andělské moudrosti

posedlyPosedlý jídlem – dalo by se jistě polemizovat, do které rubriky vlastně Posedlého jídlem zařadit. V Kukátku se nám náhle rubrika Pupek snoubí s Knihovnou. Gastronomické orgie střídá hledání pevného bodu v životě. Jestli existuje něco jako filozofie jídla, její vyznavači nechť si udělají v knihovničce místo na tento titul. Když už v žaludku může mít knihu jen kráva…

„Jím chobotnici ve vlastním inkoustu, čerstvé fazolové lusky na česneku, grilované hříbky, marmitako, chuletu ze staré krávy, čerstvé grilované pulpitos.

Jím a jím a jím.

Zmrzlinu z husích jater s paprikou.

Zmrzlinu ze sušené tresky.“

Možná by se po přečtení několika stránek dal parafrázovat známý titul mediálního teoretika Neila Postmana Ubavit se k smrti. Posedlý jídlem Mons Kallentof se totiž málem užral k smrti. Autobiograficky laděný příběh novináře, spisovatele a gastronoma o jeho největší vášni ukazuje, jak daleko je člověk ochoten kvůli labužnictví zajít. Výborné pasáže o hledání vlastního já střídají opulentní orgie a cestopisné črty o nejzajímavějších místech na celém světě. Žádný Babica, Láďa Hruška a dokonce ani Pohlreich! Toto je sousto pro opravdové znalce, ale pozor, aby nebylo to poslední.

SVĚTOVÁ

staviteleStavitelé mostů – velkolepý příběh právě narozeného a dospívajícího 20. století, ve čtrnáctém roce života však krutě zasaženého světovou válkou, se začíná odvíjet čtenáři před očima v norské rybářské vesnici. Román Stavitelé mostů je prvním dílem trilogie Velké století, další pokračování Norský Dandy a Mezi červenou a černou se připravují k českému vydání.

Bratři Lauritz, Oscar a Sverre, vyrůstající na pobřeží ostrova Osteryoe, přijdou jednoho dne o otce, který se nevrátil z rybolovu. Jejich osudem se má stát vlastní obživa v oboru provaznictví, kam nastoupí jako učni. Díky jejich neskutečnému technickému talentu se ale příběh posune jiným směrem v okamžiku, kdy dobročinný spolek zaplatí chlapcům nejlepší školu pro inženýry.

KOUKNI SE  Knižní tipy - co nás právě teď baví?

„Tito tři bratři se teď samozřejmě vrátí do Norska, aby se tam podíleli na největší a nejsmělejší stavbě vůbec. Právě proto jim Bergeňané zaplatili vzdělání v Drážďanech. Znamená to, že několik let stráví v arktické zimě a v nanejvýše primitivních podmínkách. Ale je to otázka cti, dluh, který je třeba splatit.“

 „Ale byla tu jedna věc, o které Lauritz bratrům neřekl.

Byla tu také věc, o které bratrům neřekl Oscar.

A pak tu byla věc, o které bratrům vůbec neřekl Sverre.“

Který z bratrů nakonec splní společné závazky a bude mít v jejich životech vedle práce místo také láska? Zdá se, že právě ona je hybatelem, která jednoho bratra žene do boje s africkým lvem a druhého s tunami sněhu a ledu. Stavitelé mostů z lásky vás uchvátí.

seznamSeznam smrti Frederick Forsyth je znám jako autor světových politických bestsellerů. Pečlivý přístup ke sběru informací, vykreslení detailů a novinářský styl jako osobní značka vystihuje i nejnovější Forsythův román. Seznam smrti byl právě doplněn o nové jméno – Kazatel. Spadeno na něj má jeden z nejlepších lovců lidí bezpečnostní agentury TOSA, a to navíc i z osobních důvodů. Hon může začít. Jenže jak honit někoho, o kom ani nevíme, jak vypadá? Použijme stejné zbraně jako on – třeba počítače a internet, tedy moderní technologie. Střet Západu s islámským fundamentalismem už beztak dávno probíhá ve virtuálním světě. 

ČESKÁ

nocNoc s ďáblem – píšící lékař, nebo léčící spisovatel? Václav Gruber by se snad dal označit oběma souslovími, i když to první zcela jistě stále převažuje. Sympatického autora jsem měla možnost poznat osobně při besedě, a tak po jeho předposledním titulu sahám se zvýšenou zvědavostí. Ačkoli se tedy k přečtení Noci s ďáblem teprve chystám, zaujetí Václava Grubera při autorském čtení a následné debatě, a to jak pro práci lékaře, tak pro psaní, dává naději dobrého čtenářského zážitku.

Marek Adamovský je zkušený a úspěšný chirurg, který se v cizině dozvěděl o překvapivé smrti svojí mladší sestry Veroniky. Vrací se domů do krajského města a postupně se ukazuje, že úmrtí mladé ženy je trochu podezřelé. Ve Veroničině bytě se potkává s její kamarádkou Klárou a spolu se snaží najít pravdu. Jakou roli sehrál tajemný léčitel? A jakou jeho žena?“

Možná bude kniha dalším střípkem do diskuse, kterou jsme s tímto autorem a lékařem vedli o alternativní medicíně…

LENKA ŠIMKOVÁ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

three × 1 =