Recenze: Stutz je zdařilou ukázkou práce psychoterapeuta

Na Netflixu se objevil neobvyklý počin – dokument, v němž herec Jonah Hill ukazuje práci psychoterapeuta Stutze.

Herce Jonaha Hilla budete znát coby tlustého parťáka Vlka z Wall Street v podání Leo DeCapria. Právě tloušťka je dlouhodobým problémem, s nímž se Jonah Hill vyrovnává. Už pět let navštěvuje psychoterapeuta Stutze, který používá nápadité nástroje, aby své klienty navedl na cestu obnovy duševního zdraví.

Dokument velmi zdařile na malém prostoru ukazuje esenci současné psychoterapie – podstatný je vztah terapeuta a klienta, z něhož se terapeut nevyděluje jako nestranný objekt, ale právě v dokumentu odhaluje svou zranitelnost a bolavá místa. Soustředění na proces samotný – změna kulis, odhalení paruk a pozadí, nejasný začátek a konec – to vše patří k součástem psychoterapie. Přítomnost – není jasné, k jakému terapeutickému směru Stutz patří, ale jiste čerpá hodně z Gestalt terapie, neboli tvarové psychologie – ta se soutředí na pole přítomnosti, v kterém lze změnit věci z minulosti.

Jonah Hill velmi statečně v průběhu odhaluje své slabosti, dokonce vidíme i jeho rozhovor se svou matkou. Přesto, že chtěl natočit oslavný dokument, je to ukázka, kdy jak terapeut, tak klient sdílí svou zranitelnost, aby ukázali, že jen skrze ni se můžete posunout o kousek dál.

Originální přístup Stutze nepotěší žádného ortodoxního optimistu – nabízí cestu bolesti, nejistoty a neustálé práce. Hovoří tak podobně jako slavný Irvin Yalom. Obklopeni myšlenkami typu X, které nás drží v pasti věčného kruhu negativity, nachází cestu skrze proces tvořivosti a neustálé obnovy. A to pomocí velmi jednoduchých kreseb, které odhalují i terapeutovu vážnou a dlouhodobou nemoc – Parkinsonovu chorobu.

KOUKNI SE  Recenze: Shazam! Hněv bohů aneb rodinná komedie pod taktovkou DC

Dlouho jsem neviděl tak intimní a dojemný dokument, v němž se podařilo zachytit proces, který herci Hillovi evidentně pomohl, a on se chce s diváky podělit o tuto velmi těžko přenositelnou zkušenost.

Kubin

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
9
Předchozí článekRecenze: Barbar je zajímavý multižánrový počin
Další článekRichard Bach: Nikdo není daleko
recenze-stutz-je-zdarilou-ukazkou-prace-psychoterapeutaDlouho jsem neviděl tak intimní a dojemný dokument, v němž se podařilo zachytit proces ps\ychoterapie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

16 + 13 =