První reakce: Druhý Borat je dospělejší a geniálně improvizuje

Sasha Baren Cohen si letos zahrál v očekávaném dramatu Aarona Sorkina Chicagský tribunál, který je žhavým kandidátem na Oskary. Kromě toho před pár dny Amazon vydal druhé pokračování Borata, které přišlo jako blesk z čistého nebe. Na internetu se začaly objevovat videa a fotografie Cohena v jeho boratovském vzhledu. Začaly tedy vznikat spekulace, že vzniká druhý film, který se bude týkat koronaviru a voleb. Přitom původně tvůrci nechtěli koronavirus do filmu zaplétat. Jenže v průběhu natáčení se začala situace zhoršovat, a tak tvůrci přišli se způsobem, jak toto aktuální dění do filmu zakomponovat.

Dvojka začíná tím, že se Borat vrací do svého rodného milovaného Kazachstánu a místo slávy sklidí trest za hanbu, kterou způsobil Kazachstánu v Americe. Ale po letech strávených v kazašském gulagu dostane druhou šanci – má za úkol předat v Americe dárek americkému víceprezidentovi Mikeu Pencovi spolu s kazašským ministrem kultury (tím je opice). Cestuje s ním jeho patnáctiletá dcera, se kterou objevují americkou kulturu.

Borat je nyní natolik známá postava, že si nemohl jen tak střílet z náhodných kolemjdoucích jako minule. Tentokrát hlavně chodil mezi lidi v převlecích. Například přišel na sjezd republikánů v ku-klux-klan kostýmu. A co je horší – nikdo tomu nevnímal pozornost s výjimkou pár lidí, kteří otočili hlavy. Cohen tedy hlavně vyhledává politická a veřejná místa, kde v nějakém kostýmu improvizuje a samozřejmě jde až na hranu zákona. V těchto improvizacích tkví podle kritiků jedna z hlavních sil tohoto filmu. Dvojka je podle všeho skvěle zahraná a plná překvapení, ale obecně není tak vtipná jako původní jednička. V roce 2006 nebylo tolik běžné vidět pranky a Američany, kteří vypouštějí do kamery tvrzení, ze kterých zůstává rozum stát. Ale v době YouTube a dalších platforem si můžeme najít hromadu takového materiálu kliknutím myši, a tak koncept Boratu časem trochu ztratil na síle.

KOUKNI SE  Trailer: Costnerova pohádka z Divokého západu s názvem Horizon

Kritici i diváci se shodují, že v druhém Boratovi září postava jeho dcery. Na začátku filmu je v podstatě jen boratovým majetkem a Borat s ní jakožto s ženou zachází nelidsky. V průběhu filmu se ale v Americe dozvídá, že ženy například mohou řídit auta, a že jí Borat spoustu věcí zatajuje. Dvojka Borata tedy obsahuje vývoj obou hlavních postav, o něco komplexnější příběh a snaží se i o dojemné scény.

Podle diváků bude mít PR tým Mikea Pence hodně těžké spaní a překvapení, které Michaela Pence čekalo, ho každopádně rozhodilo a o několik opravdu vtipných momentů je díky tomuto konceptu postaráno. Kromě toho uvidíme hromadu klasických boratovských scén plných praštěného nevhodného a svěžího humoru. Borat potěší aktuálností své tématiky, když si utahuje z amerických voleb, současného politického dění a světového humbuku kolem koronaviru. Navzdory některým nedostatkům je většina kritiků i diváků ohledně filmu pozitivní a označují ho za jednu z nejpovedenějších komedií roku.

Pavel Melotík

Zdroje: https://www.bbc.com/culture/article/20201021-borat-2-review-fascinating-and-urgently-satirical

https://metro.co.uk/2020/10/23/borat-2-first-reactions-praise-maria-bakalova-sacha-baron-cohen-sequel-13468667/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

15 − 10 =