Pobyt ve tmě – terapie nebo nebezpečí? Na co si dát pozor

Před pár lety to byl totální objev. Teď najdete na netu desítky organizací a jednotlivců, kteří nabízejí léčivé pobyty ve tmě. Pokusím se vám vysvětlit jednoduše, o co při pobytu ve tmě jde a na co si máte dát pozor.

Co je to pobyt ve tmě?

Několik dní budete zavření v místnosti, kde je nejen tma, ale i absolutní ticho, zkrátka žádné smyslové podněty a postupem času se pohroužíte do svých vlastních myšlenek. Tato očista by člověku měla pomoci v řešení složitých otázek v sobě samým. Začnete si všímat vlastního těla, například tlukotu srdce. Je mnoho míst, kam se v rámci naší republiky můžete dát na několik dní zavřít do naprosté tmy. Ti, co pobyt zažili, říkají, že to mělo opravdu pro ně očistné účinky, ale ze začátku bylo těžké si na nový režim zvyknout.

Jak to přesně funguje?

Terapii tmou nabízí ta místa, která jsou klidná a odkloněna od všeho ruchu a spěchu. Délku pobytu si většinou můžete sami zvolit, ale doporučuje se minimálně pět dní. A co se stane, když přijedete na místo, kde se máte nechat zavřít do tmy? Nemusí jít vždy o okultní, ezoterický nebo šamanistický zážitek. Budete bydlet v pokoji, kde je postel, stůl i toaleta. Až se připravíte, určíte si, kdy se má zhasnout – vy sami si světlo zapnout a vypnout v místnosti nemůžete z jednoduchého důvodu – abyste při každé pohnůtce nevztahovali ruku po vypínači. Ale budete v kontaktu s personálem, který může pobyt kdykoliv ukončit a rozsvítit.

KOUKNI SE  Nejdelší a nejkratší život zvířat světa

A co tam vlastně děláte? Vůbec nic, to je na tom nejlepší. Pro někoho trochu děsivá představa, ale podle zkušeností těch, co touto procedurou prošli, si mysl na tmu a nicnedělání zvykne a měli byste si postupem času užívat pocitu blaženosti. Ale chvíli to trvá a ze začátku vás budou přepadat obavy, jestli jste se náhodou nezbláznili – nemůžete nic dělat, práce stojí, nebudete na internetu, proboha!

Jak tma pomáhá?

Terapie tmou pomůže jedinci zastavit se. A o to v dnešní uspěchané době jde. Přiznejte si, co ve volných chvílích děláte. Jestli je to surfování po internetu či koukání na televizi, stále přetěžujete svou nervovou soustavu. Neustále na vás působí nové a nové podněty a vy ani nemáte čas je vstřebat. Okamžik zastavení nám doopravdy chybí. Jsme zvyklí neustále něco dělat, nebo alespoň přijímat nějaké informace. Vždyť i ten odpočinek, který máme tak málokdy, spojujeme s přečtením si časopisu nebo se zhlédnutím filmu. Pobyt ve tmě ti nám může pomoci si uvědomit, co je v životě opravdu důležité a ukázat nám směr v těžké životní situaci. Kromě toho je výbornou prevencí nemocí a pomocníkem v boji se stresem. Doporučuje se zejména těm lidem, kterým hrozí syndrom vyhoření.

Na co si dát pozor

Při pobytu ve tmě se v mozku dějí různé věci. V letácích na pobyty se dočtete, jak dojdete ke klidu, blaženosti a že se začne aktivovat tzv. třetí oko. No ale co to je? Jde o vnitřní, mystické vidění a probouzí se pouze tehdy, když jste v klidu. Ve vědeckém výkladu se mluví o šišince mozkové neboli epifýze. Otevření třetího oka vám pomůže vidět ty věci, které pouhým zrakem nevidíte, posílíte si svou vlastní intuici a uvědomíte si svou sílu. To zní všechno moc hezky, ale není to tak jednoduché. A odpůrci těchto technik upozorňují, že aktivací třetího oka otevíráme bránu pro démony.

KOUKNI SE  Vysokoproteinová dieta: Kolik vajec sníst denně a jak je připravit?

Nevzdávat to

Sami organizátoři upozorňují předem, na co se připravit. Přeci jen pobyt ve tmě je neobvyklá věc a mysl, která je zvyklá na nespočet podnětů, se bude bránit pohroužit se do sebe. Ze zkušenosti svých klientů ví, že po několika dnech, leckdy i po několika hodinách lidi začnou pochybovat o tom, jestli tam mají vůbec být. Aby se jejich vnitřní já vyhnulo konfrontaci s myšlenkami hluboko uvnitř, přichází s výmluvami. Mezi nejčastějšími je obava, co se děje s jejich blízkými nebo tvrzení, že to, co potřebovali od sebe zjistit, už zjistili nebo naopak, že tma na ně stejně nemá žádné účinky a tak raději terapii předčasně ukončí. Pokud ale nejde o vážné důvody, důležité je vydržet.

Do tmy ne s psychickou nemocí

Terapie tmou je ale přeci jen extrémní zážitek a není dobré na ni jít nepřipravený. Pokud trpíte nějakou duševní poruchou, můžete na tento netradiční pobyt rovnou zapomenout. Někde dokonce musíte podepsat, že terapii podstupujete na vlastní riziko. Podle odborníků se různé psychické nemoci, jako jsou úzkostné poruchy či schizofrenie, mohou v naprosté izolaci ještě prohloubit.

Vybírejte poskytovatele pečlivě

Různé pochybné podnikatele a lidi, kteří chtějí vydělávat na ezoturistice najdete i mezi poskytovateli pobytů ve tmě. Nabídek najdete na internetu hodně, ale doporučuji pečlivě vybírat. Čtěte zkušenosti lidí a jejich názory, poraďte se nejlépe s někým, kdo už pobyt někde absolvoval, ať víte, do čeho jdete.

KOUKNI SE  Jak vyléčit černý kašel? A jak černý kašel poznáte?

Charlie Brown

2 KOMENTÁŘE

  1. Ahoj, já jsem byla na pobytu ve tmě u Tomáše a Lenči u Kutné Hory teď v Lednu, moc se mi líbilo, že mi nevnucovali žádný světonázor a nechali mne si pobyt ve tmě užít podle mého. Zároveň nabídli vždy pomocnou ruku a pochopení, když jsem potřebovala sdílet. V dřevěné chatce jsem se mohla sama zamknout, bylo tam topení dokonce v podlaze a tak mi bylo pěkně teplo. Nemohu jinak než doporučit pobyt ve tmě právě u Kutné Hory, kde ho provozují již 10 let https://www.lecba-tmou.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

thirteen + 16 =