6Říká se, že kolik knih jste přečetli, tolik životů jste prožili. Někdy stačí prožít jen jediný a knihu o něm napsat.

5Zlá krev – John Carreyrou

Zlá krev

Zlá krev: Jak mohla mladá dívka ošálit protřelé investory ze Silicon Valley, představitele americké armády i média, oslavující ji jako „Steva Jobse v sukních“? Proč nikdo nepoznal, že zázračný technologický startup s hodnotou deseti miliard dolarů je ve skutečnosti podvod? Příběh firmy Theranos je strhujícím byznysovým thrilerem, oknem do paradoxního světa Silicon Valley i temnou sondou do psychologie těch, kteří jsou ochotni obětovat podnikatelskému úspěchu naprosto vše.

Elizabeth Holmesová se po roce studia rozhodla opustit Stanfordovu univerzitu kvůli podnikatelské vizi. Ta postupně vykrystalizovala v malý stolní přístroj, který z jediné kapky krve odebrané z prstu provede dvě stovky laboratorních testů, jejichž výsledky vás varují například před počínající rakovinou. MiniLab měl způsobit revoluci v medicíně a přinést svému výrobci i investorům miliardové zisky.

Charismatické Elizabeth se povedlo získat důvěru takových investorských es, jako je Rupert Murdoch. Přístroj plánovaly využívat sítě lékáren i supermarketů a na bojišti měl zachraňovat americké vojáky. Věc měla jediný háček: onen zázračný přístroj nikdy nefungoval. John Carreyrou, dvojnásobný držitel Pulitzerovy ceny, v knize strhujícím způsobem líčí, jak neblahý koktejl konstrukční obtížnosti, netrpělivosti a chorobné touhy po úspěchu svedl Theranos na cestu největšího podvodu, jaký kdy Silicon Valley zažilo. Elizabeth Holmesová nyní čeká na soudní proces, v němž jí hrozí 20 let vězení. O autorovi Investigativní reportér deníku Wall Street Journal je dvojnásobným držitelem Pulitzerovy ceny.

Tato prestižní ocenění získal v roce 2003 za sérii článků o korporátních skandálech a v roce 2015 za podíl na odkrytí rozsáhlého podvodu v oblasti státního zdravotního pojištění, který stál daňové poplatníky miliardy dolarů. Důkladné zpracování kauzy Theranos mu přineslo Cenu George Polka v kategorii ekonomické žurnalistiky, Cenu Geralda Loeba za mimořádný přínos v oblasti ekonomické a finanční žurnalistiky a stříbrnou cenu Barlett & Steele za investigativní reportáže v oblasti byznysu. Se svou ženou a třemi dětmi žije v newyorském Brooklynu.

KOUKNI SE  Nejprodávanější knihy měsíce května

4Poslední deník Květy Fialové – Josef Kubáník

Poslední deník Květy Fialové

Poslední deník Květy Fialové: Květa Fialová. Pro některé charismatická dáma se zvláštním tajemstvím v očích, pro jiné jízlivá komentátorka s kousavým humorem, pro další pokorná žena, se kterou se život nemazlil a ona přesto dokázala stárnout s elegancí a noblesou. Co z toho je vlastně pravda? Jaká byla jedna z nejoblíbenějších českých hereček ve skutečnosti?

Herec Josef Kubáník prožil v bezprostřední blízkosti Květy Fialové čas od září 2008 až do jejího odchodu o devět let později. Měl možnost poznat ji velmi zblízka, stali se přáteli i zpovědníky. A o tom, co nikomu neřekla, co nosila v sobě až do posledních dnů, ale nechtěla si to s sebou odnést na věčnost, vypráví tato kniha.

3Vor v zákoně: Ruská mafie – Mark Galeotti

Vor v zákoně: Ruská mafie

Vor v zákoně: Vory v zakoně neboli „zloději podle zákona“, pojmenování, pod nímž je také známá ruská mafie, se zrodili na počátku 20. století převážně v trestaneckých táborech a gulazích. V nich si vytvořili svou specifickou kulturu, ať už šlo o charakteristické tetování, které hlásalo jedinečný životní příběh jeho nositele, nebo o přísný „kodex zlodějů“, podle něhož třeba nesměli mít žádné placené zaměstnání a spolupracovat s represivními orgány a se státem.

Galeottiho působivá kniha, založená na dvou desetiletích terénního výzkumu, podrobně popisuje cestu vorů k moci od jejich prvopočátků až po současnost, kdy se dokázali přizpůsobit životu moderní ruské oligarchie, ale rovněž se chopit nových globálních výzev za hranicemi Ruské federace.

KOUKNI SE  5 opravdu nejlepších kuchařek pro začátečníky

2Můj příběh – Michelle Obamová

Můj příběh

Můj příběh: Michelle Obamová se díky svému životu naplněnému smyslem a úspěchy stala jednou z nejikoničtějších a nejpodmanivějších žen naší éry. Jako první dáma Spojených států amerických a první Afroameričanka v této roli pomohla nastolit nejvlídnější a nejpřístupnější atmosféru v Bílém domě v historii a vybudovala si pozici silné zastánkyně práv žen ve Spojených státech i po celém světě.

Radikálně změnila životní styl mnoha rodin, které díky ní vedou zdravější a aktivnější život, naučila nás několik tanečních kroků, zabodovala v Carpool Karaoke Jamese Cordena a v nemilosrdné záři reflektorů dokázala vychovat dvě normální a skromné dcery.

Michelle Obamová ve svých pamětech, díle plném hlubokých úvah a úchvatného vypravěčství, zve čtenáře do svého světa a zaznamenává zážitky, které ji formovaly – od dětství v chicagské South Side, přes léta, kdy jako vedoucí pracovnice vyvažovala mateřské a pracovní povinnosti, až po dobu, kterou strávila na nejslavnější světové adrese. S neomylnou upřímností a jiskřivým vtipem popisuje svá vítězství i zklamání na veřejnosti i v soukromí a vypráví svůj příběh, tak jak ho žila – svými slovy a podle svého.

Můj příběh je kniha nejen vřelá, moudrá a sdělná, je to také neobvykle důvěrné sdělení ženy, která oplývá silnou duší, inteligencí a přirozenou moudrostí, ženy, která se vždy vzpírala všem očekáváním a jejíž příběh nás inspiruje ke stejnému postoji.

Michelle Obamová ke své knize říká: „Když jsem psala Můj příběh, byl to pro mě hluboký osobní zážitek. Úplně poprvé jsem měla prostor se otevřeně zamyslet nad svojí neočekávanou životní dráhou. V této knize hovořím o svých kořenech, o tom, jak malé děvče z chicagské South Side nalezlo ve svém hlase sílu a dokázalo tuto sílu předat jiným. Doufám, že moje osobní cesta bude čtenáře inspirovat k tomu, aby v sobě nalezli odvahu a stali se tím, kým touží být. Nemůžu se dočkat, až se s nimi o svůj příběh podělím.”

KOUKNI SE  10 nejlepších knížek s LGBT tématikou

1Nadia Comaneciová – Lola Lafonová

Nadia Comaneciová

Nadia Comaneciová: Kniha se věnuje životu slavné rumunské gymnastky Nadii Comaneciové, která ve svých čtrnácti letech vyhrála na OH v Montrealu. Autorka popisuje nesvobodnou cestu slavné sportovkyně: jen se zbavila dohledu komunistické státní bezpečnosti, stala se objektem pozornosti západních médií. I ta ji však okázale manipulovala do role cvičené opičky. Zamýšlí se nad tím, jak zázračnou dívku vnímal okolní svět, když kolem ní stvořil legendu, jakýsi „mýtus Nadia“, a během několika let totéž děvče zase demytizoval. A také načrtává zajímavé srovnání rolí, jež za studené války na obou stranách železné opony zaujímaly slavné osobnosti, zejména sportovci.

Autorka vychází ze skutečných faktů, týkajících se života slavné rumunské sportovní gymnastky, není však biografií, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Přinesla autorce více než desítku cen včetně prestižních Grand prix de lhéroine Madame Figaro, Prix Ouest-Francie Etonnants Voyageurs, Prix Jules Rimet a Prix verze Femina.

Kristina Doubravová


ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

20 − 2 =