Nejtrapnější otázky u pracovního pohovoru

Tipuji, že drtivá většina z nás už nějaký ten přijímací pohovor do nového zaměstnání zažila a určitě se nejednalo o právě nejpříjemnější chvilku v životě. Mnohdy ani nestačíme zírat, co si na nás ten „velmi fundovaný“ personalista/náborář vymyslel. Pojďme se společně podívat na ty nejtrapnější otázky u pracovního pohovoru, na které můžeme narazit.

1Jaké jsou vaše pozitivní a negativní vlastnosti?

Ano, právě tato velice zvláštní otázka padla na většině pohovorů, které jsem měla tu čest absolvovat. Zajímalo by mě, zda se náboráři opravdu domnívají, že potenciální uchazeč o zaměstnání na sebe „práskne“ svou nedochvilnost, nespolehlivost nebo neschopnost pracovat v týmu. Tu samou otázku bych na oplátku položila i svému potenciálnímu, ovšem silně pochybuji, že by se přiznal ke zpoždění výplat nebo nedodržování zákoníku práce.

2Máte děti nebo je plánujete?

Tak právě tento diskriminující dotaz slýchají obzvláště mladší ženy, ačkoliv podle Zákona o zaměstnanosti při pracovním pohovoru nesmí padnout. Jedná se totiž o velmi osobní téma, stejně jako v případě otázky náboženského vyznání, věku, sexuální orientace, etnického původu, politické angažovanosti nebo rodinného vztahu. Při pohovoru by se měly řešit jen otázky přímo související s pracovní pozicí, ne vždy se však tak děje.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že sami zaměstnavatelé si jsou moc dobře vědomi toho, že tyto informace není uchazeč povinen sdělovat. Často pak dotaz začínají slovy: „Vím, že se na to nesmím ptát, ale…“. Pokud se přece jen s takovou otázkou setkáme, rozhodně na ni nemusíme odpovídat, naopak bychom měli personalistu upozornit na jeho nevhodnost či stočit řeč jiným směrem. Můžeme například podotknout, že tato skutečnost nijak neovlivní naši schopnost plnit pracovní povinnosti nebo vykonávat tento druh práce.

KOUKNI SE  Kopřivy jsou zázračně léčivé byliny, neničte je

3Jak zvládáte stresové nebo vypjaté situace?

Někdy to dokonce vypadá, že se personalisté považují za zkušené psychology nebo vztahové terapeuty. Otázka, jak zvládáme stresové situace, je opět nevypovídající a poměrně irelevantní.  Každý člověk reaguje na konkrétní situaci jiným způsobem, který se může v čase značně lišit. Záleží na aktuálním duševním rozpoložení nebo případné vyčerpanosti.

4Kde se vidíte za deset let?

Photo by Charles Koh on Unsplash

Velmi oblíbený dotaz personalistů a noční můra všech uchazečů o zaměstnání. Na otázku zahrnující naše plány do budoucna, ambice a cíle, není vůbec jednoduché odpovědět. Často ani netušíme, co bude zítra, natož pak v horizontu několika let. Touto větou si potenciální zaměstnavatelé „oťukávají“ své zaměstnance a zkoumají, jestli a jak moc jsou ambiciózní. Na vyšší pozice, např. manažerské, se pak zpravidla poohlížejí po ambicióznějších jedincích, a naopak ve firmách, kde prakticky neexistuje možnost profesně a kariérně růst, hledají spíše loajální a nenáročné pracovníky.

5Proč bychom měli vybrat právě vás?

Na tuto otázku se velmi těžko odpovídá, pokud na ni nejsme předem připraveni. Nabízí se řešení vyjmenovat své největší přednosti, zkušenosti a dovednosti a k nim připojit jednu, dvě zajímavé skutečnosti, které jsme nezahrnuli do našeho životopisu.

Esterka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

5 × 2 =