IFFKV 2023: festivalová přehlídka ve Varech právě začíná

Film Servis Festival Karlovy Vary

Je to tady. Dnes bude zahájen další ročník Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Už po sedmapadesáté bude v Karlových Varech víc než jen vřídlo, oplatky a becherovka. Celý týden se lázeňské město promění v prestižní přehlídku nejen filmů, ale také zajímavé hudby, světových filmových tvůrců a doprovodných programů.

Výjimečný filmový festival

Za připomenutí určitě stojí skutečnost, že se jedná o prestižní filmový festival kategorie A, tedy stejné kategorie jako festival v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Současně patří mezi nejstarší festivaly vůbec a je nejprestižnějším festivalem ve střední a východní Evropě. Jeho výjimečnost spočívá především v umožnění vidět většinu filmové nabídky, která je každým rokem okolo 200 filmů, široké veřejnosti a nejen filmovým kritikům. Filmoví tvůrci pak oceňují možnost s těmito diváky o filmech diskutovat.

Na festival dorazí gladiátor

V předešlých letech festival navštívily slavné osobnosti jako Robert De Niro, Leonardo DiCaprio, Uma Thurman nebo Jude Law. Letos festival zahájí představitel slavného Gladiátora Russell Crowe, který převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Následně vystoupí na zahajovacím koncertu se svou kapelou Indoor Garden party. Tento koncert bude pro veřejnost zdarma a hned následující den uvede ve Velkém sále hotelu Thermal film Master&Commander: Odvrácená strana světa. Dnes se rovněž mohou návštěvníci těšit na vystoupení londýnské hudební skupiny Morcheeba. Koncert se uskuteční od 19:00 před hotelem Thermal a vstup bude pro veřejnost rovněž volný.

KOUKNI SE  Hvězda seriálu Fauda Lior Raz bojuje proti Hamásu

Cena z festivalu pro McGregora a další osobnosti

Návštěvníci se nemusí bát, že se festival vyčerpá hned první den. V sobotu kromě zmíněného gladiátora převezme cenu, tentokrát Cenu prezidenta MFF KV, představitel Marka Rentona z kultovního Trainspottingu Ewan McGregor. Z dalších hvězd uvidíme Aliciu Vikander, která uvede historické drama Královnin gambit, kde si zahrála po boku Juda Law šestou a poslední manželku Jindřicha VIII. A kdo má rád seriály streamovacích platforem, jistě uvítá přítomnost Robin Wright u nás známe především rolí tvrdé a manipulativní Clair, coby manželky Francise Underwooda (Kevin Spacey) v seriálu House of Cards, která rovněž převezeme Cenu prezidenta MFF KV a bude součástí zakončovacího ceremoniálu.

Johny Depp ve festivalovém filmu

Znalí diváci se budou určitě těšit na novu znělku. Každý rok Ivan Zachariáš natočí minutový snímek s filmovou hvězdou, která festival ve Varech navštívila v předchozích letech. Letos do znělky obsadil Johnyho Deppa, který festival v Karlových Varech navštívil před dvěma lety. Znělka bude oficiálně představena dnes večer, ale něco málo z ní můžeme prozradit už dnes. Odehrává se ve slavném secesním hotelu Gellért v Budapešti. „Johnny Depp přijel tradičně se zpožděním, namísto ve dvě, v pět odpoledne a hned na začátku mi řekl, že bude raději improvizovat. Nejdřív jsem z toho byl trochu rozmrzelý, pak se to ale ukázalo jako skvělé řešení. Johnny tak do znělky vtiskl ještě více svou osobitost, byla s ním velká zábava. Natáčení znělky trvalo pouhé dvě a půl hodiny. Když jsme dotočili, tak si chtěl ještě povídat, i když už na něj čekalo letadlo,“ uvádí Ivan Zachariáš.

KOUKNI SE  Ferry má vlastní seriál. Proč se na něj od listopadu na Netflixu dívat?

Nezbývá než všem návštěvníkům popřát, aby si užili Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, měli hodně zážitků, viděli mnoho zajímavých projekcí, zažili milá setkání a měli štěstí na hezké počasí. Současně přikládám malou ochutnávku z předchozích let.

Pavel Urík

Předchozí článekRecenze: Jo Nesbo – Zatmění je jen pro silné povahy
Další článekLetní čtení pro muže

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

14 − nine =