Jak předejít a zvládnout panický záchvat

Panic attack in public place. Woman having panic disorder in city. Psychology, solitude, fear or mental health problems concept. Depressed sad person surrounded by people walking in busy street.

Lidé si často pletou panický záchvat s infarktem. Některé příznaky totiž vypadají podobně. Při panické atace člověk může pociťovat silnou bolest na hrudi, závratě, rychlé bušení srdce, třes v celém těle, návaly horka či chladu, zrychlené dýchání, strach ze smrti nebo ze zbláznění. V extrémním vypětí může dotyčný i omdlít. Když jste si jistí, že trpíte panickými záchvaty nebo vás člověk prožívající panickou ataku ujistí, že jde právě o ni, můžete udělat následující kroky. Také vám ukážeme, jak panickému záchvatu předejít.

1Uklidnit a uzemnit


Pokud se nacházíte na nějakém nepříjemném místě, např. v tramvaji, vyveďte člověka se záchvatem paniky ven. Nejlépe do místa, kde je minimum lidí. Lidé trpící atakami nemají rádi, když na ně ostatní zírají. Kvůli tomu se jim jejich stav zhoršuje, většinou se za něj totiž stydí. Neměli byste je nechat stát, usaďte je na zem, i když máte k dispozici třeba lavičku. Řekněte jim, že jste tady s nimi. Ujistěte je, že se nemají čeho bát. Ptejte se na to, co dělali včera. Přinuťte je mluvit o věcech, které mají rádi. Tímto způsobem můžete odvést jejich pozornost od negativních myšlenek. K tomu je přesvědčujte, že neumřou a ani se nezblázní. Dejte jim najevo, že se vlastně nic neděje.

2Pomozte zpomalit dýchání


Během záchvatů paniky vzniká hyperventilace. Lidé mají pocit, že se dusí. Zrychleně dýchají a vypuzují tím z těla spoustu oxidu uhličitého. Zvětší se přísun kyslíku, což mimo jiné způsobuje motání hlavy nebo mravenčení v prstech. Tyto projevy záchvat úzkosti jen umocňují. Dotyčnému pomůžete tak, že mu poskytnete igelitový sáček. Řekněte mu, ať do něj dýchá. Postupně by se měl jeho dech zpomalit, protože v sáčku začne docházet kyslík a člověk bude dýchat oxid uhličitý, který v tu chvíli potřebuje.

KOUKNI SE  Nejúčinější přírodní antidepresivum? Třezalka tečkovaná

Další možností je regulovat dech svépomocí. Ukažte mu, jak by měl správně dýchat, aby se uklidnil. Sami si přiložte jednu ruku na hrudník a druhou na břicho. Dáváte je tam proto, abyste mohli lépe korigovat svůj dech. Nadechujte se pouze do břicha a během toho počítejte do tří. Na konci nádechu si dejte malou pauzu a vydechujte na pět dob. Později můžete vteřiny přidávat, ale vždy musíte nadechovat kratší čas než vydechovat. Nezáleží na tom, zda to budete vykonávat nosem, či ústy. Po několikátém opakování by se měl dech zpomalit. Možná si říkáte, že je nesmyslné, abyste se to učili vy. Není to však pravda, má to jednoduché vysvětlení.

Vy tam budete od toho, abyste mu ji názorně předvedli a vysvětlili. Nejlepší by bylo, kdybyste stejným způsobem dýchali s ním, protože se na tuto techniku člověk prožívající panickou ataku lépe naladí. Navíc bude mít pocit, že na to není sám.

3Žádnou kávu ani cigaretu


V rychlosti pravděpodobně uvažujete o tom, jak byste mohli člověku se záchvatem paniky ještě pomoci. Napadlo vás, že mu seženete kávu či zapálíte cigaretu na uklidnění? Na to rychle zapomeňte. Nikotin i kofein zužují cévy a nutí srdce pracovat rychleji, což je kontraproduktivní. Dotyčný je během panické ataky zaplaven adrenalinem, má spoustu energie. Tělo tak reaguje v případě, že je ohroženo na životě. Velká úzkost totiž v nebezpečných situacích může člověka zachránit. Mozek zaktivuje všechny jeho fyzické síly, protože ho připravuje na boj nebo útěk. Pokud takovému člověku nabídnete něco, v čem je kofein či nikotin, záchvat úzkosti se mu rázem zhorší.

KOUKNI SE  Osel zahradníkem #1 - Jak uhodit hřebíček na hlavičku

4Hýbejte se!


Pokud člověku, který trpí panickou atakou, nepomáhá uzemnění, zkuste ho donutit k pohybu. Během záchvatu paniky, jak již bylo výše zmíněno, se tělo nastartuje, aby mohlo čelit život ohrožující situaci, která však reálně neexistuje. To způsobí, že má v sobě spoustu nevyužité energie. Zbaví se jí pomocí pohybu. Pokud nemá hyperventilaci, zkuste společně běhat a udělat několik dřepů. Vnitřní negativní pocity nejspíš nezmizí, ale dáte tělu to, co v tu chvíli potřebuje – využít svoji energii. Pokud nemůžete společně běhat, lze ji vypotřebovat i jinak. Pokud máte spolu s člověkem prožívajícím záchvat poblíž sebe tvrdý povrch, do kterého můžete rukama či nohama tlačit vší silou, udělejte to. Energie a myšlenky se zkoncentrují jen na daný tlak, což na chvíli uvolní nejen tělo, ale i mysl.

Mějte na paměti, že i kdybyste mu nemohli pomoci, záchvat paniky s nejvyšší pravděpodobností za několik minut dosáhne svého maxima a začne postupně klesat, až se pomalu vytratí. Možná u dotyčného budou přetrvávat pocity nejistoty, strachu a menší úzkosti, ale to nejhorší už bude za ním. Pokud jde o osobu, která je vám blízká, nezapomeňte ji ujistit o své lásce k ní. Ta totiž hraje v ústupu záchvatu úzkosti velkou roli.

5Jak předejít panickému záchvatu?

Máme pro vás co nejjednodušší obrázkové schéma, co udělat:

CHB

Předchozí článekJo Nesbo má narozeniny a rozdává dárky všem
Následující článekNejkrásnější nohy hereček

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twelve + 10 =