Začátkem února jsme byli svědky velkého vesmírného úspěchu. Už čtrnáct dní sviští kolem slunce červený sporťák značky Tesla s figurínou Starmana za volantem. Tým Space X v čele s Elonem Muskem, který má tento úspěch na svém kontě, se tak nesmazatelně zapsal do historie kosmonautiky.
I když nám pomyslné dveře do vesmíru otevřeli až Jurij Gagarin, Neil Armstrong, Buzz Aldrin či Vladimír Remek, klíč k nim vytvořili už na přelomu 19. a 20. století slavní teoretici Konstantin Ciolkovski a později Robert Goddart.
Jejich činy jsou svého druhu jedinečné, nicméně odvážné myšlenky týkající se vesmíru patří k člověku odnepaměti. Chuť dotknout se vzdáleného, prozkoumat neznámé, bádat, riskovat a jít dál navzdory překážkám jsou základními lidskými vlastnostmi, stejně tak jako víra v zázraky.
1O tom, že kosmonautika není žádná nuda, se můžete dozvědět třeba z následujících knih a her:
Kritické momenty kosmonautiky
ONDŘEJ ŠAMÁREK
Cesty člověka za hranice atmosféry jsou něčím, co dnes bere většina lidí jako naprosto běžnou věc. Každý rok startují a vracejí se zpět nové posádky, nemnozí si však uvědomují, že oni odvážlivci pracují v podmínkách, zcela nepřirozených člověku, a od vakua a okamžité smrti je dělí jen pár centimetrů stěn jejich lodí. Jen málo z nás zvedne hlavy k noční obloze a zadívá se na onu spěchající svítící tečku, která je dočasným domovem lidských bytostí. Globální média většinou stručně informují o bezproblémovém startu či přistání kosmické lodi. Je to tak dobře, znamená to totiž, že vše funguje tak, jak má. Cesta ke dnešním, zdánlivě bezpečným výpravám do vesmíru ovšem nebyla zdaleka přímočará. Nechyběly tragédie či momenty, které měly k tragédiím pouhý krůček. V této knize se autor pokouší některé z těchto dramatických momentů popsat. Vychází z momentálně dostupných pramenů. V případě letů Američanů o informace nouze není – vše se odehrávalo na očích veřejnosti a při troše úsilí a správném směru pátrání lze informace a podrobnosti dohledat. Ovšem v případě sovětských letů se jedná o malou sázku do loterie, neboť archivy v Moskvě ještě zdaleka neodhalily vše. A právě u sovětské strany v heroické době prvních krůčků člověka do vesmíru naše vyprávění začíná…
Elon Musk
ASHLEE VANCE
Elon Musk bývá označován za největšího inovátora současnosti, podnikatelského génia velikosti Steva Jobse. Také za workoholika, nesnesitelného egocentrika a podivína. Především je ale Musk technologickým vizionářem, který mění science fiction v realitu: jeho atraktivní elektrické vozy Tesla ukazují budoucnost automobilů, SpaceX létá pro NASA na oběžnou dráhu a chystá se na Mars. Třetí Muskova společnost SolarCity přivedla miliony Američanů ke sluneční energii. Tento životopis je strhující kronikou Muskových úspěchů i selhání. Inves-tigativní reportér Ashlee Vance získal jako jediný novinář exkluzivní přístup k Muskovi a kromě něj vyzpovídal na tři sta jeho kolegů, členů rodiny, přátel i kritiků. Zajímáte-li se o osobnosti, které ovlivní naši budoucnost, začněte u této knihy. Najdete v ní: kapitolu o Elonovu tvrdém dětství v Jižní Africe, v němž nechyběla šika-na od spolužáků, a jeho útěku do Kanady a USA. jak mladý Musk pohádkově zbohatl díky internetovému inzertnímu startupu Zip2 a především díky paypalu, který spoluzaložil a poté prodal tržišti ebay. bouřlivé příběhy společností Tesla Motors a SpaceX, které několikrát málem zbankrotovaly, aby nakonec obě triumfálně uspěly. více o složitém osobním životě „průmyslové celebrity“, poznamenaném dvěma rozvody a smrtí malého syna. příklady kontroverzního Muskova přístupu k jeho zaměstnancům, které dokáže nadchnout pro svoji vizi, ale také vyhodit za sebemenší prohřešek. popis dalších Muskových projektů, jako je kolonizace Marsu nebo potrubní rychlodráha Hyperloop, jezdící rychlostí 1 300 km/h. že zakladatel Googlu Larry page možná přenechá svůj astronomický majetek Muskovi, aby mohl uskutečnit své nejsmělejší plány…
Češi znovu dobývají vesmír
MIKETA KAMIL
Cesta do „evropského“ vesmíru se nám otevřela v roce 1978, kdy se Vladimír Remek stal prvním evropským kosmonautem v historii. V programu Interkosmos jsme ještě téhož roku, kdy odstartoval Vladimír Remek, vypustili z kosmodromu Pleseck družici Magion, „cvrčka“ o rozměrech pouhých 30×30×16 centimetrů a váze 15 kilogramů. Družic bylo více, ale po rozpadu východního bloku a zániku Interkosmu v roce 1990 se nad našimi vesmírnými projekty zavřelo nebe. Z mezihvězdného prostoru jsme však nikdy úplně neodešli. Teď se do vesmíru vracíme. A s plnou parádou. České technologie na robotickém vozítku Curiosity, které už od roku 2012 brázdí povrch Marsu, sklízejí zasloužený obdiv a uznání na celém světě. Stejně jako naše optika, speciální nanolepidla pro raketové nosiče, navigační a měřicí přístroje na palubách raket a družic, tantalové kapacitory či speciální sendvičové panely, jimiž jsou potažena zrcadla největších evropských teleskopů, komunikujících na vzdálenost miliónů kilometrů.
Puzzle 3D Raketa Saturn V – 68 dílků
3D PUZZLE HMS
Saturn 5 je americká vícestupňová nosná raketa, používaná v programu Apollo a Skylab. Rozměry sestaveného modelu: 33,9 x 21,3 x 38 cm. Dílků: 68. Model je lehké obtížnosti. Nejsou potřeba žádné nástroje. Bezpečné ekologicky šetrné, pohodlné sestavení puzzlí. Doba setavování 120 – 150 minut. Věk 3+
Puzzle 3D Lunární modul Apollo – 104 dílků
3D PUZZLE HMS
Objevte tajemství vesmíru! 3D puzzle – stavebnice od CubicFun vyrobená ze speciálního materiálu -asi 3 mm silné pěny potažené laminovaným potištěným papírem. Sestavování 3D puzzle Cubicfun je zábavou pro celou rodinu. Hotové modely mohou být sběratelským a dekorativním doplňkem bytu nebo dětského pokoje. Dílky se k sobě sestavují pomocí návodu bez použití lepidla a nůžek -předražené dílky pouze jednoduše vylomíte z archu. Obtížnost 4 , 7. Orientační čas na sestavení: 120 – 150 minut