Už vám možná lezou krkem, ale neodepisujte je ještě. Cukety nemají soudnost, s tím rozhodně souhlasíme, celý rok stojí hříšné peníze, a když se pak urodí na zahrádce, tak je jich nestydatě hodně.
Řízky, cukeťáčky, zapékaná jídla a buchty – když otočíte toto několikrát dokola, tak si jsem jistá, že každou novou příchozí už budete považovat za pohromu do kuchyně.
A tak nezbývá, než se porozhlédnout po pár tipech, jak cukety upravit právě tak, aby vůbec nebylo poznat nic z toho, co bývá příčinou brzkého přejedení.
CUKETOVÝ RAW SALÁT
Bez legrace můžeme tuhle chuťově neutrální zeleninu použít i v raw podobě, tedy syrovou. Nakrájíme ji škrabkou na brambory na tenké dlouhé pláty a pak se už fantazii meze nekladou. Ztratí se chuťově v okurkovém salátu, je skvělá marinovaná v oleji a koření alá matesy a raw příznivci ji mají rádi marinovanou v hnědých sojových omáčkách, ve směsi mixovaných pest z bylinek a slunečnicových či bylinkových semínek. Semínkovou směs obohacenou třeba i sušenými rajčaty můžete jednoduše zarolovat.
Syrová cuketa rozhodně chutná jinak a stojí za pokus!
CUKETOVÝ TATARÁK
Tady vsadíme na to, že cuketa vytvoří základ velmi výrazné pomazánky na topinky. Důležité je nadrobno nastrouhanou cuketu důkladně vymačkat, aby směs byla téměř suchá. A pak vložíme na rozpálený olej spolu s rozmačkaným česnekem, krátce orestujeme a dochutíme rajským protlakem, hořčicí, sojovou omáčkou, chilli kořením a vůbec vším, co máte na pikantních pomazánkách rádi.
TIP: Orestování lze vynechat, s cuketou můžete pracovat i nasyrovo.
KRÉMOVÉ POLÉVKY
To je třetí tip, ve kterém málokdo bude hledat cuketu. Cuketa, krátce podušená doměkka tvoří základ polévky, kterou rozmixujeme s kořením a jinou zeleninou. Výborná je kombinace s brambory, mrkví, špenátem (nebo kombinace mrkve a celeru a koření, které používáme na svíčkovou), zjemníme smetanou nebo mlékem, dochutíme solí nebo tymiánem či bazalkou. Základ pro další experimenty už necháme na vás…
No a samozřejmě přivítáme, jak ještě lépe přivítat cuketu v domě!