Četba doporučená slavnými autory

Když máme přijmout radu, obecně je to snazší v případě, že nám radí odborník. V případě četby se můžeme vydat dvěma směry: literární kritika nebo literární praxe. Pro tentokrát si nechme poradit od samotných autorů a možná se v jejich doporučeních objeví i nějaký zajímavý tip na vánoční dárek.

Na půdě fantasy a sci-fi literatury v současnosti neexistuje slavnější jméno než George R. R. Martin. Autor série Píseň ledu a ohně (jejíž šestý díl můžeme označit za nejočekávanější fantasy knihu poslední doby) jistě nikoho nepřekvapí prvním tipem. Pána prstenů J. R. R. Tolkiena označil za silný inspirační zdroj a samotnému Tolkienovi opakovaně vyjádřil hlubokou úctu za zobrazení boje dobra proti zlu skrze jednotlivé osudy na první pohled obyčejných tvorů.

Z novějších děl pak vybral knihu Stanice 11 autorky Emily St. John Mandel. Spolu se skupinou herců a hudebníků, kteří hrají Shakespeara a vážnou hudbu, poznáváme postapokalyptický svět zdecimovaný smrtícím virem chřipky. Kniha byla zařazena do řady seznamů nejlepších knih roku 2014.

Autorka bestselleru Zmizelá, Gillian Flynn, se svěřila deníku New York Times, že jednou z knih, ke které se už dlouhá léta opakovaně vrací, je Deset malých černoušků od Agathy Christie. Dalším románem, který ji nikdy nezklame, je Katova píseň Normana Mailera.

J. K. Rowling dostala otázku na oblíbené knihy už tolikrát, že je fanoušci určitě znají nazpaměť. Její doporučení zasahuje jak do klasiky, tak i do žánrů, které si své místo v čítankách teprve musí vybojovat. Román Emma od Jane Austen označuje za příklad vytříbeného spisovatelského umění. Malé ženy Louisy May Alcott (podobně jako tvorba výše zmíněné Jane Austen) jsou často řazeny do oddělení Literatura pro ženy nebo ještě hůř, Romány pro ženy. Román však disponuje výtečně vykreslenými postavami a silným příběhem a rozhodně si zaslouží zbavit této nálepky.

KOUKNI SE  Nejlepší špionážní thrillery z Dobrých knih

Jako správná milovnice Shakespeara také doporučuje Macbetha, jednu z vrcholných bardových tragédií.

Atlas mraků je jedním z románů, které se dlouhodobě drží na vrcholu popularity (a to nejen díky hollywoodské filmové adaptaci). Autor románu, David Mitchell, mezi svými oblíbenými knihami zmiňuje například román Pod kůží Michela Fabera nebo básně od polské básnířky Wisławy Szymborské, nositelky Nobelovy ceny za literaturu. Z non-fiction literatury pak doporučuje bestseller Svět bez nás autora Alana Weismana. Jde o populárně vědeckou knihu, která si klade otázku, jak by to na světě vypadalo, kdyby náhle zmizeli všichni lidé.

Pětici autorů uzavře Haruki Murakami, který sáhl do zejména do klasické literatury, když na své facebookové stránce odpověděl na otázku, jaké tři knihy pro něj znamenají nejvíce. Do výčtu zařadil Velkého Gatsbyho od Francise S. Fitzgeralda. Tento román dokonce sám přeložil do japonštiny a v doslovu napsal, že nebýt Velkého Gatsbyho, určitě by nepsal takovou literaturu, jakou píše – pokud by vůbec psal. Dalšími knihami z top výběru byli Dostojevského Bratři Karamazovi a Dlouhé loučení od Raymonda Chandlera.

Výše uvedená doporučení jasně ukazují největší devizu literatury: nezáleží na tom, kdy dílo vzniklo nebo jakého je žánru. Nic z toho neovlivní, jestli bude čtenářský zážitek nezapomenutelný, nebo knihu ani nedočtete.

Sandra Procházková

Úvodní foto: Pixabay

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

two + fourteen =