Sedmašedesátiletý americký herec Bruce Willis trpí frontotemporální demencí. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámila jeho rodina. Willis známý především z rolí akčních hrdinů kariéru ukončil už loni v březnu kvůli afázii, nemoci, která ovlivňuje schopnost mluvit a porozumět řeči. Hercova rodina nyní oznámila, že jeho stav se od té doby zhoršil.
„I když je to bolestivé, je úleva mít konečně v rukou jasnou diagnózu. Frontotemporální demence je krutá nemoc, o které mnoho z nás slyšelo, a může postihnout každého. Neexistuje na ni dnes žádný lék. To je realita, která se v následujících letech, jak doufáme, změní,“ stojí v prohlášení rodiny.
Prohlášení rodina zveřejnila na webu Asociace pro frontotemporální degeneraci (AFTD) a podepsaní pod ním jsou Willisova žena Emma, bývalá žena a herečka Demi Mooreová a hercových pět dětí.
Loni v březnu Willis oznámil, že ze zdravotních důvodů ukončuje hereckou kariéru. Onemocněl totiž afázií, nemocí, při níž v důsledku poškození některých oblastí mozku člověk do určité míry přichází o schopnost mluvit a porozumět řeči. Jeho odchod vzhledem k charakteru nemoci je velmi bolestivý hlavně pro jeho okolí a fanoušky.
Willis patřil ještě do loňska k nejzářivějším hvězdám Hollywoodu. Proslavila ho vánoční klasika Smrtonosná past z roku 1988, kde hrál detektiva Johna McClanea a díky níž se stal akčním hrdinou. Díky velkému úspěchu Willis postupně natočil další čtyři díly Smrtonosné pasti.
Zazářil i v kultovním filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí z roku 1994, kde ztvárnil roli boxera Butche Coolidge.
Kritiky pak překvapil v roce 1999 rolí dětského psychiatra Malcolma Croweho v mysteriózním Šestém smyslu. Podobné role se mu však už nedostalo.
Režiséři ho především obsazovali do rolí drsňáka ve sci-fi 12 opic (1995), v Pátém elementu (1997) nebo v Sin City (2005). Zdobila jej především elegantní lehkost a charisma, s nimiž se stal velmi oblíbeným.
Během své bohaté kariéry byl oceněn Zlatým glóbem a cenou Emmy, na zřejmě nejprestižnější filmové ocenění Oscara ale nedosáhl.
Závěrem kariéry se Willis stal známým i jako protagonista nízkorozpočtových filmů, kvůli kterým organizátoři ceny Zlatá malina, udělované za nejhorší filmové počiny roku, vytvořili zvláštní kategorii jen pro něj.

Charlie Brown