Aromaterapie – síla vůně

Co je aromaterapie?

Aromaterapie má své kořeny ve starověkých civilizacích Egypta, u Hebrejů, v antickém Řecku a Římě, Číně, Indii. Všechny pronárody používaly nějakým způsobem maceráty květin, vonné olejové masti k léčení, v rámci kultického života, při pohřebních obřadech. Ale také pro udržení krásy. Do koupelí se přidávaly samotné části rostlin. V těchto dobách ale o aromaterapii jako takové ještě mluvit nemůžeme. Éterické oleje, jak je známe dnes, se začaly destilovat až v arabských zemích v 10. století.


Aromaterapie jako vědní obor se zformulovala až ve dvacátém století díky dvěma francouzským lékařům. René Maurice Gettafosé a Jean Valnet jsou dodnes bráni jako otcové biochemické aromaterapie, která je ve Francii používaná dodnes. Díky jejich zájmu o probíhající reakce v těle a chemické profily rostlin se podařilo dokázat antibakteriální účinky éterických olejů.


Další Francouzka  kosmetička a biochemička Marguerite Maury odstartovala v 60. letech 20. století svou knihou o metodě omlazení pleti pomocí aromat a parfémů novou vlnu zájmu o aromaterapeutickou kosmetiku. Od roku 1980 následovaly práce britských profesorů Dodda a Van Tollera, které přispěly k novému pochopení mechanismu vnímání čichem a otevřely tak úžasné možnosti experimentování v aromaterapii.


V současné době se aromaterapie dostává do většího vnímání zdravotnických pracovníků, používá se v alternativním porodnictví, psychoterapii, pro snižování úzkostí dětských pacientů po těžkých lékařských zákrocích. Éterické oleje jsou nosným pilířem výroby kvalitní kosmetiky a napomáhají dnešnímu člověku znovu objevit jeho přírodní kořeny.

KOUKNI SE  Když chcete psa, je lepší pořídit si psa nebo fenu?

Co jsou Éterické oleje?

Éterické oleje jsou těkavé látky, obsažené v částech rostlin. Najdeme je v květech, listech, kořenech nebo kůře. Vůně éterických olejů vábí hmyz a chrání rostliny před chorobnými mikroorganismy. Éterické oleje se získávají parní destilací, procesem enfleuráže, extrakcí hexanovými rozpouštědly, extrakcí CO2 nebo lisováním.

Nejčastěji se můžeme setkat s éterickými oleji destilovanými, následně lisovanými (citrusy). Od procesu získání esence se mimo jiné odvíjí také její cena. Ty, které jsou získané extrakcí hexanovými rozpouštědly nebo pomocí enfleuráže (nakládání do zvířecího tuku a následné extrahovány alkoholem), jsou nejdražší.

Pomocí těchto dvou metod vznikají tzv. absoluty. Je to tužší forma éterického oleje. Musí se před použitím zředit alkoholem nebo nejčastěji jojobovým olejem. Používají se hlavně v parfemářství a do masážních směsí, nejsou vhodné do aromalamp a difuzérů. Velmi drahou variantou získávání éterických olejů je také extrakce pomocí CO2.

Proč se používají

Éterické oleje se používají z mnoha důvodů. Mají relaxační, tonizující, hojící účinky. V pleťové kosmetice napomáhají hojení poškozené pokožky, stimulují tvorbu nových kožních buněk, napomáhají omezit viditelnost jizev a strií. Některé z nich silně prokrvují a fungují jako protizánětlivé látky, které se využívají např. jako prostředky pro snížení bolesti pohybového aparátu a svalů. Další skupina éterických olejů je svým působením podobná hormonům kortizolu a estrogenu a proto se hodí pro podpoření činnosti endokrinního systému.

Éterické oleje dokáží zmírnit projevy mentální únavy, poskytují odolnost při stresových situacích. V aromapsychologii a olfactothérapii se používají pro odbourávání traumatických zážitků. Některé druhy mohou také podpořit pozornost studentů a jejich výkon při získávání nových znalostí a dovedností. Hodí se při učení na zkoušky.

KOUKNI SE  Kopřivy jsou zázračně léčivé byliny, neničte je


Bio éterické oleje – poklad přírody

Bio éterické oleje nabízí záruku největší kvality. Investice do certifikovaného produktu zaručuje spotřebiteli to, že kupuje esenci, která neobsahuje nepovolené nebo zdraví škodlivé látky jako pesticidy, herbicidy, GMO složky, které nejsou při výrobě esence plně odstranit. Často jsou přítomny v nekvalitních éterických olejích a mohou být jednou z příčin alergických reakcí. U bio éterických olejů se v návaznosti na konkrétní certifikát dělají rozbory, které provádí certifikační orgán nejčastěji jednou do roka.


Při sebemenším podezření, že něco není v pořádku, může proběhnout kontrola i víckrát. Pokud se prokáže nepoctivost výrobce, je mu odebrán certifikát a vystavuje se hrozbě soudního jednání. Materiál pro výrobu bio éterických olejů pochází z ekologického nebo biodynamického zemědělství. Při pěstování se respektuje přirozený růst a vývoj rostlin. Ty jsou následně šetrně zpracovány. Éterické oleje, které jsou získané hexanovými rozpouštědly nemohou být certifikované jako bio.


U bio esenciálních olejů máme jistotu, že výrobce ví, odkud pochází rostliny pro jejich získání. Zná její chemotyp a celkový chromatografický profil (obsah jednotlivých aromatických molekul, zastoupených v éterickém oleji). Chemotyp je důležitý pro následné terapeutické používání, některé jsou vhodné pro menší děti a těhotné ženy, jiné jsou naopak zakázané do určitého věku.


Při koupi bio éterického oleje máme jistotu, že si nekoupíme pančovanou esenci. To znamená, že nám někdo nezředí růži gerániem, meduňku citronelou, že santalové a růžové dřevo je opravdu tím, co má být. Bio certifikát nám také zajišťuje, že si nekupujeme vonný olej (produkt ropného průmyslu), který nemá s éterickým olejem vůbec nic společného.

KOUKNI SE  Nejdelší a nejkratší život zvířat světa

Charlie Brown

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

20 − 16 =