Černý bez – pokladnice zdraví i chutí

Už naši předkové dobře věděli o blahodárných účincích černého bezu a velmi si jich vážili. Důkazem nám může být staré a dobře známé přísloví: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“ Tento keř, který někdy může dorůstat až stromovitého vzrůstu, léči lidstvo po tisíce let. Sbírat z něho můžeme květy, plody i listy. Dobrý pozor si dejte, aby jste bez černý nezaměnili za bez chebdí, který je vysoký asi jeden metr a je jedovatý.

Právě nyní jsou bezové keře doslova obsypány nádhernými, voňavými květy, které můžeme využít. Samozřejmě nesmíme nikdy zapomínat při sběru na šetrnost k přírodě. Ke každé bylince proto přistupujte vždy s úctou a zbytečně rostlinu neponičte. Bez obsahuje mnoho vitamínu (A, C, B, B1, B2, B6, B12), kyselinu pantotenovou, jablečnou, octovou, valerovou, pektin a další. Pomáhá regenerovat jaterní buňky, působí preventivně proti všem druhům rakoviny, zmírňuje menstruační bolesti i migrény. Bez Černý, Starší, Bezinky, Černá Starší, Bezu Černého

POZOR! Syrové plody bezu jsou mírně jedovaté a mohou vyvolat příznaky otrav. Tepelným zpracováním se jejich jedovatost vytrácí.

Se začátkem léta přibývá stále více a více horkých dnů. Mnoho lidí začíná stále častěji přemýšlet, jak a čím by se mohli osvěžit. Jedním takovým řešením by mohla být zdravá a svěží bezinková limonáda.

Její příprava není vůbec složitá a zvládne ji téměř každý. Budeme potřebovat: 6 – 8 velkých květů černého bezu, 1 – 2 na plátky nakrájené citróny, 4 litry vody a 50 dkg cukru.

KOUKNI SE  Když chcete psa, je lepší pořídit si psa nebo fenu?

Vodu svaříme společně s cukrem a necháme ji vychladnout. Poté ji přelijeme do velké zavařovací sklenice, přidáme bezové květy, kolečka citrónu a sklenici zakryjeme plátýnkem, přes které přetáhneme gumičku. Takto připravenou limonádu necháme stát týden v teple, nikoli na přímém slunci. Obsah sklenice občas promícháme. Po uplynulém týdnu limonádu přecedíme, stočíme do lahví a necháme vychladit. Můžeme ji podávat s ledem.

Z bezu si můžeme připravit také vynikající sirup, který si vyrobíme za pomoci 20 bezových květů, 1 na plátky nakrájeného citronu, 2 lžiček kyseliny citronové, 1,5 kg cukru a 1,2 litru převařené vody.

Vodu svaříme s cukrem a vložíme do ni bezové květenství, kyselinu citronovou a plátky citronu. Vše necháme louhovat na chladnějším místě 3 až 5 dnů. Sirup dvakrát denně vždy promícháme. Nakonec ho přecedíme přes jemné plátýnko, nalijeme do dobře vymytých lahví a uložíme do chladničky.Černého Bezu, Sambucus Nigra, Držák Bush, Křičet, Å eřík

Květy můžeme využít několika dalšími způsoby. Tím nejznámějším je jejich sušení na bezový čaj. Ten je prvotřídním lékem na všechny choroby způsobené z prochladnutí. Má močopudné účinky, vyvolává pocení, čistí zahleněné průdušky, ničí hnilobné bakterie, mírně projímá – uvolňuje zácpu, pomáhá proti bolesti zubů, hlavy, při ledvinových chorobách, nemocech močového měchýře, prostatě, upravuje zažívací potíže a jako obklad se osvědčil i při křečových žilách.

Připravit si můžeme také čaj z listů bezu. Ten můžeme užívat pouze dva měsíce! Pomůže nám čistit krev, je projímavý a močopudný.

KOUKNI SE  Nejdelší a nejkratší život zvířat světa

Květy si můžeme připravit také jako lahodné kosmatice. Z mléka, vajec, špetky soli a hladké mouky vyšleháme husté jemné těstíčko podobné těstu na palačinky. Květy nejprve dobře opereme a necháme okapat, poté je namočíme do hladké mouky a ponoříme do těstíčka. Smažíme je ve vysoké vrstvě tuku.  Nakonec je posypeme skořicovým cukrem a můžeme servírovat.

Plody černého bezu – tzn. bezinky můžeme využít také rozmanitě. Můžeme z nich připravit například chutný likér, víno a nebo úžasný džem. K výrobě džemu budeme potřebovat 2 kg jablek, 1 kg bezinkových bobulek, 0,8 kg krystalového cukru, 30 g kyseliny citronové nebo šťávu ze dvou citrónů, 1–2 dl rumu. Jablka dobře opereme, rozvaříme, prolisujeme a ještě znovu povaříme. Přidáme bezinky a dále vaříme. Do rozvařeného džemu vmícháme krystalový cukr, vaříme asi 10 minut a zkoušíme, zda džem již želíruje. Těsně před dokončením vmícháme kyselinu citrónovou nebo šťávu z citrónu.

Autor : Zdeňka Kudová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × three =