Rozhovor: Chmurný úděl Bena Afflecka – alkohol mu zničil život

28/05/2008 PA File Photo of director Ben Affleck during a photocall for 'Gone Baby Gone', at the Mandarin Oriental hotel in west London. See PA Feature SHOWBIZ Insider. Picture credit should read: Yui Mok/PA Photos. WARNING: This picture must only be used to accompany PA Feature SHOWBIZ Insider.

Oskarový herec, režisér a scénárista Ben Affleck nám otevřel svůj životní příběh a prozradil, jak ho alkohol dohnal až k protialkoholové léčbě. Kariéra Bena Afflecka odstartovala scénářem k filmu Dobrý Will Hunting, který napsal spolu s jeho nejlepším přítelem Mattem Damonem, a který vyhrál Oskara za nejlepší originální scénář roku. Po tomto obrovském úspěchu se Affleckovi hrnuly nabídky na hraní ve filmech jako Armageddon, Zamilovaný Shakespeare nebo Živelná pohroma. Netrvalo dlouho a brzo si Ben vyšlápl na své vlastní projekty jako například thriller Gone, baby, gone, krimi thriller Město nebo drama Argo, které se podle Akademie stalo nejlepším dramatem roku. V současné době se věnuje práci na superhrdinských akčních filmech pro DC Comics. Objevit se má i v dlouho očekávaném snímku Justice League, jehož přípravu teď může ohrozit sebevražda dcery režiséra Zacka Snydera.

Kromě těchto úspěchů ale kariéru Bena Afflecka provázela řada bulvárních skandálů. Kvůli alkoholu se s Affleckem rozešlo několik jeho přítelkyň. Právě kvůli těmto hrozným incidentům mnohdy nastalo v jeho kariéře temné období, kdy se mu nic nedařilo a byl na dně. Na tuto temnou stránku filmové hvězdy Bena Afflecka se dnes podíváme v rozhovoru, který poskytl svým divákům.

“Z různých zdrojů víme, že jste s alkoholem zápasil celý život. Můžete nám prozradit, kdy to všechno začalo?”

S alkoholem jsem měl problémy vlastně už od dětství. Můj otec byl velký alkoholik a v mé rodině často docházelo k domácímu násilí. Můj otec se ožral každičký den mého dětství a s mým bratrem Caseym jsme to museli snášet. Velká úleva přišla teprve v roce 1986, kdy mi bylo čtrnáct let. Tehdy se mí rodiče oficiálně rozvedli a já jsem cítil úlevu. Když máte v rodině někoho tak moc závislého na alkoholu, poznamená vás to na celý život. V té době jsem našel svou celoživotní oporu v příteli Mattu Damonovi, který vlastně bydlel jen pár bloků ode mě. Také jsem velmi dobře vycházel s mým bratrem Caseym. Museli jsme si navzájem pomáhat. Nicméně dnes je můj otec “čistý” už pár desítek let, čehož si moc cením.

KOUKNI SE  IFFKV 2020: Hvězda festivalu, jakou ani v Cannes nemají

“Údajně jste se snažil s alkoholem skoncovat už několikrát. Kdy jste se o to pokusil poprvé?”

Poprvé to bylo, když jsem byl 24 let starý. Tehdy jsme s Mattem napsali scénář k filmu Dobrý Will Hunting, což nám oběma přineslo spoustu mediání pozornosti. Tehdy jsem si poprvé uvědomil, že chci přestat. Zamiloval jsem se do jedné holky, ale věděl jsem, že s ní nemůžu být, protože jsem nechtěl být jako můj otec. Věděl jsem, že jako alkoholik nemám žádné zábrany a že bych jí mohl ošklivě ublížit.

“Přelom nového milénia byl pro vás velmi kritický. Tehdy jste se poprvé dobrovolně přihlásil k léčbě. Jak na celou tuto situaci vzpomínáte?”

V té době jsem hodně chodil na párty. Pařil jsem dost tvrdě a ze všech stran se mi lidé vysmívali skrze bulvární články. Když jste mladý muž okolo dvacítky, děláte chyby a učíte se z nich. Většina mladých lidí dělá tyto chyby soukromě. Jenže já své chyby dělal úplně všem na očích.

Taky jsem chodil s Jennifer Lopez a uvědomil jsem si, že jestli chci, aby náš vztah pokračoval, musím se alkoholu zbavit. A tak jsem se přihlásil na třicetidenní proces na Malibu, kde se v té době léčil i Charlie Sheen. Byl jsem plně odhodlaný vydat se na novou životní cestu, ve které nebude alkohol. Jenže ani to mi nepomohlo a čekal mě drsný rozchod s Jennifer, který mě složil na kolena.

KOUKNI SE  IFFKV 2020: Hvězda festivalu, jakou ani v Cannes nemají

“Další záchytný bod byl, když jste se dal dohromady s Jennifer Garner. Jak vám nový vztah pomohl s vaší závislostí?”

Jennifer na mě byla ohledně alkoholu velice přísná a utla veškeré moje párty, abych se usadil doma a věnoval se rodině. Mí přátelé mě začali chválit a všude se vykládalo o tom, jak na mě má Jennifer dobrý vliv, narozdíl od mých předešlých přítelkyň. Tehdy jsem se stal otcem a to ve mě zanechalo hlubokou stopu. Začal jsem vidět svět jinýma očima.

“Letos v březnu jste dokončil kompletní protialkoholovou očistu na léčebně. Jak se cítíe?”

Alkohol je pro mě něco, s čím jsem se potýkal celý život a s čím se pravděpodobně budu potýkat i nadále. Jsem ale připravený s tím bojovat. Mám svého osobního kouče, který mě hlídá. Chci žít svůj život naplno a být nejlepším otcem, jakým můžu pro své tři krásné děti být. Chci, aby mé děti věděly, že to není ostuda, když si necháte pomoct. Jsem vděčný za všechny své věrné přátele, kteří mi celé ty roky pomáhali. A i když už s Jennifer nejsme spolu, pořád jsme přátelé a pomáhá mi s mou léčbou. Tato léčba byla prvním z mnoha kroků vpřed k pozitivní životní cestě. Cítím se o mnoho lépe. Alkohol mi kdysi ničil život. Ale teď už nemám co skrývat.

Pavel Melotík

Zdroje: http://www.etonline.com/news/212943_ben_affleck_history_with_alcohol_addiction_a_timeline_of_the_actor_struggles_and_road_to_recovery/

http://variety.com/2017/film/news/ben-affleck-rehab-stint-1202009104/

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

9 + 17 =