Nejlepší akční filmy roku 2016 – ta nejlepší akce z uplynulého roku

Loňský rok byl na akční filmy bohatý. Ale ne všechny akční snímky byly v roce 2016 úspěšné. Společně se podíváme na seznam nejlepších akčních filmů z loňského roku, které určitě stojí za zhlédnutí a nezklamou vás.

10. Captain America: Občanská válka

Marvel loni zápasil s rozjezdem nových snah konkurenčního studia DC Comics o úspěch ve filmovém průmyslu. Na bratry Russovy působil velký tlak ze strany studia a velká očekávání z řad diváků po velmi úspěšném snímku Captain America: Návrat prvního Avengera. Přes to všechno ale dokázali oba bratři vykouzlit velmi našlapané a akcí nabité zakončení trilogie o Kapitánu Amerikovi. Fanoušci na tomto filmu zřejmě nejvíce obdivují klasické souboje tělo na tělo, kterými film rozhodně nešetřil, zvláště v hromadné bitce na parkovišti.

Děj filmu je oproti ostatním Marvelovkám o dost komplikovanější a začíná už v roce 1991. Hlavní dějová linie ale navazuje na události ve filmech Avengers, kdy vysoce postaveným politikům nepřijdou přiměřené škody, které superhrdinové napáchají při zachraňování lidstva, oproti dobru, které vykonají. Superhrdinům je tak dána volba. Buď budou pod neustálým dohledem jisté organizace, která bude tým řídit a dohlížet na něj, nebo jako tým končí. Iron Man spolu s několika dalšími superhrdiny by rád na tyto podmínky přistoupil. Captain America je ale pevně rozhodnut bojovat o svou superhrdinskou svobodu stůj co stůj. A aby toho ještě nebylo málo, vrátí se jeho kamarád Bucky, Winter Soldier, který nedobrovolně uvede do pohybu velmi nepříjemné události.

9. Jason Bourne

Režisér a scénárista Paul Greengrass je fanouškům akčních filmů jistě známý díky sérii filmů o agentu Jasonu Bourneovi, která je založena na motivy seriálu Kdo je Bourne. Pro tyto snímky se stala typická „greengrassovská“ třepající se kamera zabírající velmi detailní záběry, strhující tempo, spousta napínavých soubojů a tajemný příběh člověka, který ztratí paměť a zjišťuje, že býval tajným agentem pro ty nejnebezpečnější mise. Greengrass se po Bournově ultimátu s touto sérií na čas odmlčel. Ale zřejmě když viděl, co s touto sérií provedl Tony Gilroy, který natočil neoblíbené pokračování s názvem Bourneův odkaz, vrátil se zpět v plné parádě.

Jason Bourne, kterého hraje filmový génius Matt Damon, je v tomto filmu v situaci, kdy poskládal skoro všechny díly jeho minulosti a potrestal většinu tvůrců programu, který z něj udělal stroj na zabíjení. Nyní chce vše hodit za hlavu a věnovat se přítomnosti. To by se mu povedlo, kdyby se náhle neobjevila jeho bývalá kolegyně Nicky, která mu připomene, že na některé důležité otázky ještě stále nezískal odpověď. A poté, co se ho pokusí zabít nájemný zabiják, se Jason Bourne opět ocitá ponořen do své vlastní minulosti a snaží se zjistit, proč je opět terčem číslo jedna pro největší vládní organizace.

KOUKNI SE  Nejlepší hororové anime všech dob

8. Správní chlapi

Správní chlapi je snímek od scénáristy Shana Blacka, který napsal slavné akční filmy jako Smrtonosná zbraň, Poslední skaut nebo Iron Man 3, který Black také režíroval. Film Správní chlapi byl původně zamýšlen jako televizní seriál. Z tohoto návrhu ale sešlo poté, co tvůrci sepsali pilotní díl a zdálo se jim, že to nikam nepovede. Tato akční komedie se proslavila celou řadou originálních smrtí nejrůznějších postav a svým černým humorem, který vzniká díky drsným povahám obou hlavních hrdinů.

Děj filmu se točí okolo soukromého detektiva Hollanda Marche (Ryan Gosling) a nájemného ranaře Jacksona Healyho (Russell Crowe), kteří jsou nuceni spojit své síly kvůli vyšetřování pohřešované dívky a zdánlivě nesouvisející smrti jedné pornohvězdy.

7. Deepwater Horizon: Moře v plamenech

Peter Berg, režisér akčních filmů jako Na život a na smrt nebo Světla páteční noci, měl v roce 2016 napilno. Režíroval totiž hned dva filmy s Markem Wahlbergem v hlavní roli – Patriots Day a Deepwater Horizon: Moře v plamenech. A oba dva snímky se mu povedly na jedničku. Peter Berg musel kromě časové vytíženosti čelit i protestům bývalých pracovníků na ropném vrtu Deepwater Horizon, o kterých film z části hovoří. Měli totiž pocit, že film zneuctí památku lidí, kteří zahynuli při výbuchu tohoto vrtu.

Snímek se tedy zabývá skutečnou událostí, která se stala roku 2009 v Mexickém zálivu. Tehdy došlo k výbuchu deset kilometrů hlubokého vrtu Deepwater Horizon a k největšímu úniku ropy v americké historii.

6. 13 hodin: vojáci z Benghází

Režisér Michael Bay je velmi úspěšný v oblasti akčního filmu. Na svém kontě má takové velkofilmy jako Skála, Mizerové 1 a 2, Armageddon nebo Ostrov. Proslavil se také sérií filmů s názvem Transformers, jehož nejnovější díl můžete zhlédnout ve vašich kinech za několik měsíců. V mezičase mezi dvěma díly této akční sci-fi ságy ale nelenil a rozhodl se natočit další akční film, tentokrát z prostředí lybijského Benghází.

Film 13 hodin: vojáci z Benghází je po Pearl Harbor a Pot a krev už třetím Bayovým filmem podle skutečné události. Soustředí se na teroristický útok na lybijskou ambasádu (ve skutečnosti se ale jednalo o konzulát), na kterou zaútočila severoafrická skupina bojovníků za účelem oslav 11. výročí útoku na Dvojčata. Pracovníci ambasády se tak ocitají tváří v tvář přesile teroristických bojovníků. Ti by neměli sebemenší šanci, kdyby v okolí nepůsobila skupina bývalých elitních mariňáků. Ti se rozhodnou ambasádu bránit do poslední kapky krve…

5. Deadpool

Akční komedie ze studia FOX se odehrává ve stejném vesmíru jako filmy o X-Menech a je založena na komiksech ze studia Marvel. Deadpool je přitom originálně postava v DC komiksech, kterou Marvel ukradl a přejmenoval. Režie se ujal Tim Miller, pro kterého Deadpool znamenal režisérský debut. A nutno dodat, ve velkém stylu.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Deadpool (Ryan Reynolds) je něco mezi superhrdinou a superzáporákem. Ale ještě předtím, než se stal Deadpoolem, byl Wade Wilson členem speciálních jednotek. Jenže pak mu doktoři diagnostikovali pokročilé stádium rakoviny a on se musel podrobit experimentální léčbě v programu Weapon X (z kterého vzešel i Wolverine). Díky tomu Wade Wilson nejen zůstal naživu, ale získal také schopnost se rychle uzdravovat. Bohužel ale zůstal po tomto experimentu znetvořený, a proto přijal své alter-ego pod přezdívkou Deadpool.

V současné době chystají tvůrci i pokračování Deadpoola, které do kin dorazí příští rok.

4. Za každou cenu

Za každou cenu je akční western odehrávající se v Texasu, který byl nominován na čtyři Oskary, včetně cen za nejlepší film a scénář. Byl také nominován na tři Zlaté glóby, ale ani při tomto ceremoniálu nikdo nepřečetl z obálky jméno tohoto snímku. Přesto ale tento film stojí za zhlédnutí a to za každou cenu.

Příběh filmu Za každou cenu se točí okolo dvou bratrů Tobyho (Chris Pine) a Tannera (Ben Foster), kteří už nemají pro co žít a společně se rozhodnou vyloupit celý řetězec poboček jedné velké banky, která jim chce zabavit rodinné pozemky. Tyto loupeže jsou součástí zoufalého plánu, jak získat zpět pevnou půdu pod nohama a budoucnost, která jim byla vzata silami, které jsou nad síly obou bratrů. Proti nim stojí poctivý a čestný šerif (Jeff Bridges), který by si rád před odchodem do důchodu připsal ještě jeden triumfální úspěch.

3. Rogue One: Star Wars Story

Od režiséra Garetha Edwardse, který má na svědomí nový remake na Godzillu, přichází dlouho očekávaný prolog k původní Star Wars trilogii. Údajně nápad na tento film vznikl v hlavě George Lucase již v době, kdy plánoval původní trilogii. Už tehdy měl totiž v plánu natočit minimálně dvanáct epizod dnes nejslavnější vesmírné sci-fi ságy.

Nový díl Star Wars vypráví příběh hrstky povstalců, kteří se rozhodnou ukrást plány Hvězdi smrti. Povstalci jsou na této misi vedeni Jyn Erso (Felicity Jones), která se po své tragické minulosti snaží zkontaktovat svého přítele Sawa Gerrera (Forest Whitaker). Při kontaktu s ním se Erso dozví, že jí její otec předal zprávu o zbrani neuvěřitelných rozměrů – Hvězdě smrti.

2. Zúčtování

Za tímto snímkem stojí režisér a scénárista Gavin O´ Connor, který se podepsal pod slavný film Warrior z roku 2011. Pro hlavní roli si Connor vybral Bena Afflecka, který si na chvilku oddychnul od své role Batmana v novém filmovém vesmíru DC Comics. V tomto snímku se také objevili Anna Kendrick, kterou můžete znát z muzikálu Ladíme, a J. K. Simmons, který si před dvěma lety vybojoval Oskara ve filmu Whiplash. Jedná se tak o první spolupráci Bena Afflecka a J. K. Simmonse. Tato spolupráce se oběma hercům bude hodit kvůli rolím v následujících DC filmech Justice League a The Batman. J. K. Simmons si v novém DC univerzu zahraje komisaře Gordona.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

Zúčtování vypráví příběh Christiana Wolffa (Ben Affleck), matematického génia, který má čísla daleko více v lásce než lidi. Ale nenechte se vysokým IQ zmást – Wolff ovládá několik druhů bojových umění a je schopen pracovat s jakoukoli zbraní na blízku i na dálku. Pod zástěrkou pracuje jako účetní pro nejnebezpečnější zločinecké organizace světa. Wolff je také pronásledován jednotkou proti organizovanému zločinu vedenou Rayem Kingem (J. K. Simmons), a tak je Christian nucen přijmout legální zaměstnání jako účetní v jedné firmě zabývající se robotikou. V této firmě objevila účetní (Anna Kendrick) nesrovnalosti v hodnotě několika milionů dolarů. Jenže čím blíže je Christian k odhalení pravdy, tím více stoupá počet mrtvých v jeho okolí…

1. Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Melu Gibsonovi trvalo dlouhých 14 let, než se mu konečně povedlo zrealizovat nápad na film Hacksaw Ridge. Ale vyplatilo se. Válečné akční drama vyhrálo dva Oscary  a bylo nominováno na další čtyři sošky. John Gilbert dostal díky tomuto snímku svého vysněného Oskara za nejlepší střih po 21 nominacích a 33 letech usilovné práce. Na realizaci bojových scén se podílelo i několik odborníků na druhou světovou válku, se kterými režisér konzultoval, jaké má použít typy zbraní, jak se útočilo z lodě a velikost výbuchů. Díky tomu je film historicky velmi přesný a neobjevují se v něm tolik opakované mýty.

Děj filmu je založen na skutečné události a odehrává se po útoku na Pearl Harbor, kdy Američané dobývají Okinawu. Do druhé světové války se přihlásí Desmond Doss, který odmítá nosit zbraň a stává se lékárníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize. Kvůli jeho přesvědčení se mu dostává velké nevraživosti z řad jeho spolubojovníků, kteří jím opovrhují. Nikdo totiž nechce jít do války s vědomím, že ho někdo kryje pouze svým odhodláním a lékárničkou. Přesto se Desmond Doss zapsal do historie a vysloužil si medaili cti od tehdejšího prezidenta Trumana.

Pavel Melotík

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

15 − 1 =