10 superhrdinů, které Marvel ukradl DC a přejmenoval!

V komiksovém světě není kradení cizích nápadů žádnou novinkou ani pro DC, ani pro Marvel. Dopátrat se skutečného původu našich oblíbených postav je těžký oříšek, který často ani u soudu nejde rozlousknout. Fanoušky Marvelu může však vyděsit skutečnost, že za některé své oblíbené postavy mohou obdivovat špatné tvůrce. Pojďme společně odhalit pochybný vznik některých Marvelovských superhrdinů a superzáporáků!

10Sandman vs Clayface

Clayface (DC Comics)

Sandman je záporák, kterého  poprvé vykreslil autor Steve Ditko v Marvelovském komiksu „The Amazing Spider-Man #4“ v roce 1963. Od té doby se stává jedním z nejznámějších záporáků Spider-Mana. Clayface je záporák v universu DC Comics, který si svou komiksovou premiéru vysloužil roku 1940 pod rukou známého spisovatele Basila Karla a od té doby čas od času zatápí samotnému Batmanovi. Oba záporáci jsou obří monstra, která mění svůj tvar a jsou složena z přírodní hmoty. Zatímco Sandman je tvořen z písku, Clayface pochází z hlíny.

 

Sandman (Marvel)

9Ultron vs Brainiac

Brainiac (DC Comics)

Ultron je Marvelovský záporák, kterého můžete znát z filmu Avengers: Age of Ultron, kde se postavil samotným Avengerům. Poprvé se objevil v komiksu The Avengers #54 v roce 1968. Brainiac je záporák, který se ve filmovém průmyslu proslavil daleko méně a objevuje se pouze v pár animovaných snímcích z dílny DC Comics. Spekuluje se ale o tom, že by mohl být hlavním záporákem pro film Muž z oceli 2, jehož premiéru očekáváme za tři roky. Jeho kořeny sahají do roku 1958, kdy se poprvé objevil v DC komiksu Action comics 242.

Oba super záporáci zamořili svůj svět takovým způsobem, že je nezadrží ani smrt. Jejich inteligence jim umožňuje do budoucna propočítávat všechny možnosti, které jejich sok může podniknout. Jejich znalosti jim umožňují používat mimozemské technologie nebo technologie z budoucnosti. Mají také schopnost importovat svoje vědomí do podoby umělé inteligence, takže i když zemře jejich fyzické tělo, mysl je schopna se nahrát do jakékoliv technologie, kde střádá plány pro další útok. Oba super záporáci jsou schopni si vytvořit vlastní armádu.

Ultron (Marvel)

8Deadpool vs Deathstroke

Deadpool (Marvel)

Deadpool je Marvelovský superhrdina i super záporák v jednom, který navýšil svou popularitu nedávným snímkem Deadpool. Vznikl pod rukou spisovatele Roba Liefelda, který je dnes synonymem pro kopírování cizích nápadů. Když Liefeld poprvé uveřejnil tuto postavu v roce 1990 jako součást komiksu New Mutants #98, vzbudil tím na jednu stranu velké pobouření, jelikož bylo až ostudně nápadné, jak moc se tato postava podobá záporákovi Deathstrokovi, ale na druhou stranu vzbudil také velké nadšení, jelikož šlo o parodii na Deathstroka a komiksy samotné, a lidé tento vtip velmi dobře pochopili, a  proto skupovali Deadpoola ve velkém.

Deathstroke, záporák vytvořen dílnou DC Comics, se poprvé objevil v komiksu Teen Titans (vol. 1) #2 v roce 1980, kde poprvé bojoval proti svým největším nepřátelům Teen Titans. Tento jednooký žoldák se v kromě animovaných seriálech o Teen Titans objevil také v seriálu Arrow, kde se postavil proti Green Arrowovi. Je také potvrzen jako hlavní záporák připravovaného filmu o Batmanovi od Bena Afflecka, kterého se dočkáme za tři roky a spekuluje se o jeho cameu v Justice League.

KOUKNI SE  TOP seriály ze středoškolského prostředí

Oba dva jsou geneticky upravení bývalí vojáci, kteří se stali žoldáky. Disponují celou škálou nejrůznějších zbraní od měčů až po odstřelovačky a pistole. Obě dvě postavy se rychle léčí, a tudíž je prakticky nemožné je zabít. Nápadné podobnosti nalezneme i ve vzhledu a zbroji obou postav. A pokud byste byli stále na pochybách, tak do oka trkne také podobnost jmen. Deadpool se vlastním jménem jmenuje Wade Wilson, zatímco původní Deathstroke je Slade Wilson.

 

deathstroke
Deathstroke (DC Comics)

7Vision vs Red Tornado

Vision (Marvel)

Možná znáte superhrdinu Visiona od Marvelu z filmů Avengers,  ten původně ale vznikl jako zlo stvořené Ultronem, které mělo zlikvidovat Avengers. Vision se ale postavil proti svému stvořiteli a jako hrdina začal chránit lidstvo. Tento koncept byl poprvé vytištěn roku 1968. Nicméně podobný nápad dostalo pět let předtím DC Comics, když stvořilo robota Red Tornado, který byl za podobných okolností sepsán pro komiksy Justice Society of America, když byl stvořen záporákem Tornado Champion, aby zničil celý tento superhrdinský tým. Jenomže Red Tornado se přidal na stranu superhrdinů…

Jistě, androidi s cílem zničit superhrdinský tým jsou dnes již běžnou záležitostí, ale tyto dvě postavy mají kromě příběhu až příliš nápadných podobností. Například jejich charakteristické obří opasky nebo stejné límce či podobné superschopnosti, dlouhé tělo nebo barva kůže zkrátka nemohou být pouhou náhodou.

red-tornado
Red Tornado (DC Comics)

6Hawkeye vs Green Arrow

Green Arrow (DC Comics)

Hawkeye je Marvelovský superhrdina, který se na komiksové scéně objevuje v roce 1964 v komiksové knize Tales of Suspense #57. Zázračného střelce, který nikdy nemine svůj cíl, jste mohli spatřit ve filmové adaptaci Avengers nebo v její animované podobě. Sirotka, který původně začínal jako záporák, se ujmou Avengers a od té doby nepřestal být jejím členem. Green Arrow patřící k universu DC Comics si vystřelil svůj první šíp již roku 1941, kdy se objevil v komiksu More Fun Comics #73. Milionářský playboy jménem Oliver Queen, který přežije pět let na opuštěném ostrově, se vrací do svého rodného města, aby jej očistil od všeho zla. Smaragdový střelec, jehož spravedlnost nikdy nemine svůj cíl, je jedním z nejikoničtějších superhrdinů DC Comics, jehož sláva stále stoupá díky současnému seriálu Arrow, ale v hrané podobě se objevil už v seriálu Small Ville.

Oba dva superhrdinové jsou nejlepšími lukostřelci svého universa s pověstí, že nikdy neminou svůj cíl. Oba dva jsou členové superhrdinské koalice (Avengers nebo Justice League), a tudíž se potýkají se záporáky se superschopnostmi. Jelikož ani jeden z nich žádné superschopnosti nemá, k boji používají svůj výcvik v bojovém umění, různé druhy speciálních šípů a technické vybavení. Oba dva mají podobný temperament, jsou nesmírně drzí, upřímní a otevření.

 

hawkeye
Hawkeye (Marvel)

5Thanos vs Darkseid

Thanos (Marvel)

Super záporák Thanos z dílny Marvelu je mocný pán Titanu, který tvrdí, že smrt je jeho přítelkyní. Poprvé  byl vykreslen v roce 1973 v komiksu Iron Man #55 a prakticky ihned se stal velmi populárním. Thanos se snaží podrobit si celý vesmír a je posedlý získáním všech kamenů nekonečna, které by ho učinily nepřemožitelným. Jelikož je primárně záporákem Avengers, v roce 2018 a 2019 se stane hlavním záporákem pokračování této filmové série s názvem Avengers: Infinity War.

Darkseid je pravděpodobně nejmocnějším záporákem DC Comics. Obří pán Akropolis se snahou vyhubit všechny světy se svobodnou vůlí byl představen komiksovému světu roku 1970 v komikse Superman’s Pal, Jimmy Olsen #134. Tento hlavní záporák Justice League se doteď řadí na nejvyšší místa v žebříčcích nejúspěšnějších záporáků.  Jak by taky ne. Laserové oči, které jsou schopny vyhledávat duše, jsou jednou z nejděsivějších zbraní v DC Comics. Spekuluje se o něm také jako o záporákovi pro pokračování filmové Justice League v roce 2019.

KOUKNI SE  Komentář: Vyšehrad: Seryjál – Fenomén Lavi míří do kin a to hned dvakrát. Jaký to má ale smysl?

Oba záporáci jsou obři s velkými čelistmi se supersilou, telekinetickými a teleportačními schopnostmi. Oba jsou nejmocnější záporáci svých světů s cílem si je podmanit. Dokáží cestovat časem a jsou nesmrtelní. Co se týče vzhledu, tak Thanos jako kdyby Darkseidovi z oka vypadl. A kdyby ještě někdo byl přesvědčen o tom, že je toto všechno jen náhoda, tak oficiální vyjádření samotného autora by mohl být pádný argument pro změnu názoru:

„Když jsem poprvé četl New Gods od DC Comics, chtěl jsem přinést Marvelu něco podobného, a tak jsem začal přemýšlet nad kopií Metrona. Pak ale přišel můj přítel Roy, uviděl mou kopii Metrona a řekl, že jestli chci někoho okopírovat, tak bych měl udělat Darkseida, protože je lepší. A to jsem taky udělal.“ přiznal Jim Starlin v jednom rozhovoru o tvorbě jeho postav.

 

darkseid
Darkseid (DC Comics)

4Ant-man vs A.T.O.M.

Ant-Man (Marvel)

Ant-man je Marvelovský superhrdina, který proslavil své jméno nedávným stejnojmenným filmem. Jeho první písemná zmínka pramení z roku 1962, kdy se objevil v komiksové sérii Tales to astonish #27 slavného Stana Leeho. Ant-Manovu masku nosila v komiksové historii celá řada jmen, zřejmě nejslavnější je ale Scott Lang, jehož Ant-Man se stal členem Avengers a také námětem pro již zmiňovaný film.

Málokdo však ví, že podobný nápad se již dříve vyskytl pod rukama spisovatelů v DC Comics o rok dříve v komiksu Showcase #34, kdy byly dány  jisté schopnosti komiksové postavě, která byla vytvořena v roce 1940. A.T.O.M. se stal námětem pro stejnojmenný seriál, a také se vyskytuje v seriálu Legends of Tomorrow jakožto jedna z hlavních postav.

Oba superhrdinové disponují vyspělou technologií, díky které jsou schopni miniaturizovat se nebo změnit molekulovou hustotu svého těla.  Jsou schopni zmenšovat sami sebe nebo své okolí díky vědě.

atom
A.T.O.M. (DC Comics)

3Quicksilver vs The Flash

Quicksilver (Marvel)

Quicksilver je známý Marvelovský superhrdina, kterého můžete znát z filmů o X-Menech nebo například z nových Avengers. Poprvé byl jeho příběh publikován v březnu 1964 v komiksové sérii X-Men #4. Tento rychlík dostal své superschopnosti po svém otci Magnetovi, který je mutant. The Flash je rychlík, který se poprvé vysktytuje v roce 1940 ve svém sólovém komiksu Flash Comics #1. Jeho příběh je od Quicksilvera velmi odlišný. Vědec, do kterého uhodí blesk za velmi tajuplných okolností se probouzí z kómatu s nově nabytými superschopnostmi.

KOUKNI SE  Šílené útraty filmových studií za nesmyslnosti

Ačkoli příběhy jsou velmi odlišné, je zde několik důležitých shodností. Oba superhrdinové disponují super rychlostí, která má „vedlejší účinky“ v podobě dalších šikovných superschopností jako například super síla, schopnost být dočasně neviditelný, dočasně létat nebo také rychlé hojení ran. Dalším nápadným společným znakem je i blesk, který doprovází jejich rychlé běhání.

Nutno podotknout, že rychlík jménem Quicksilver se také objevil u DC Comics a to ještě před publikací Quicksilvera od Marvelu. DC chtělo jít s tímto případem před soud, kvůli nedostatku důkazů a díky odlišnostem v charakterech postav však nikdy k soudní při nedošlo.

 

the-flash
The Flash (DC Comics)

2Dr Strange vs Dr Fate

Dr Strange (Marvel)

Další postava proslavená nedávným filmem je Marvelovský kouzelník Dr Strange. Superhrdina vznikl pod rukou Stana Leeho jako součást komiksů Strange Tales #110. Příběh mladého, egoistického neurochirurga, který ztratí schopnost používat své ruce, ale vydá se hledat pomoc u Prastaré kouzelnice a stane se nejvyšším kouzelníkem Země uchvacuje komiksové nadšence již od roku 1963. Je ale možné, že tato postava je pouze předělávkou jiného DC příběhu?

Dr Fate je superhrdina stvořen DC Comics v roce 1940 pro komiksovou sérii More Fun Comics #55. Původní příběh pojednává o archeologovi jménem Kent, který v Mezopotámii nešťastnou náhodou probudí prastarého kouzelníka Nobu. Ten ho pouději naučí kouzelnickému umění, a tak se Kent stává nejvyšším kouzelníkem Země.

Oba superhrdinové jsou kouzelníci, kteří umí manipulovat s magickými silami a tvořit z ní štíty nebo zbraně. Dokáží ohýbat prostor a čas. Ovládají různé druhy energie, telepatii a telekinezi.

 

dr-fate
Dr Fate (DC Comics)

1X-men vs Doom Patrol

X-Men (Marvel)

Tým mutantů na okraji společnosti, který si vytvoří své vlastní teritorium, kde žije v odloučení od lidí. Jsou vedeni nesmírně inteligentním mužem na kolečkovém křesle, který je učí, jak ovládat své schopnosti. Bojují proti zlým mutantům, kteří se postavili proti nim. Že tento příběh znáte z filmů o Marvelovských X-Menech? Omyl! Toto jsou Doom Patrol od DC Comics, kteří odstartovali v červnu roku 1963! V dnešní době populárnější X-Meni odstartovali o čtyři měsíce později a byli sepsáni spisovatelem Stanem Leem.

Podezřelé je také to, že prvním záporákem X-Menů bylo Bratrstvo zlých mutantů, zatímco Doom Patrol v té době měli co dělat, aby se ubránili před Bratrstvem zlých. Další možná krádež ze strany Marvelu mohla proběhnout ohledně postavy Wolverina. Ten totiž přišel na scénu deset let po uvedení Timber Wolfa, mutanta od DC Comics, který byl obdařen nadlidskou silou, rychlým hojením ran a hlavně kovovými drápy, které se mu vysouvají z ruky. Za pochybných okolností vznikl také nápad záporáka Magneta. Ten mohl být pouhou kopií záporáka jménem Doctor Polaris, který má schopnost létat, manipulovat s jakýmikoliv kovovými objekty a vytvářet magnetická pole. Bojoval s Green Lanternem tři měsíce předtím, než Magneto přišel na komiksovou scénu.

Podobnosti byly natolik zřetelné, že málem došlo k soudnímu sporu mezi Stanem Leem a Arnoldem Drakem, který vytvořil Doom Patrol. Nicméně žádná vina nebyla nikdy dokázána…

doom-patrol
Doom Patrol (DC Comics)

 

Pavel Melotík

Zdroje:

http://comicisland.org/marvel-vs-dc-top-10-copy-cat-characters/

http://www.looper.com/6969/characters-marvel-stole-dc-gave-new-name/

http://moviepilot.com/posts/2635091

http://comicvine.gamespot.com/profile/marple71/lists/marvel-and-dc-characters-who-are-similar/52727/

 

Předchozí článekRECENZE: Vyzvědačka je smutný příběh průkopnice striptýzu
Následující článekRECENZE: Všemi dary obdarovaná: Zombíci jsou taky jenom lidi

4 KOMENTÁŘE

  1. *Daniel Hájek
    Já chápu, že máš rád Marvel, ale nemusíš se ho zastávat, já vím, že DC taky nějaké věci zkopírovalo, ale Marvel sám přiznal, že například Deadpool je parodie na Deathstroka, když o tom nic nevíš, tak neříkej, že to není pravda, samozřejmě nic proti, ale podle toho, že nepíšeš čárky, soudím, že asi nebudeš úplně inteligentní jedinec nebo jsi malé dítě, což plně potvrzuje moji teorii, a to, že Marvel se zaměřuje hlavně na děti.

  2. Právě že věděli, většinou to však nikomu doopravdy nevadilo, třeba Deadpool byla parodie. Upřímně Killer Croc je kopie Lizardmana, ale mám radši Killer Croca a na tom přece záleží ne?

  3. Toto není vůbec pravda, Marvel o tom třeba nevěděl, že takoví hrdinové existují.
    Tady jde jenom o to že nějakej debil si vzal jejich schopnosti a udělal stránku o tom, jak MARVEL kopíruje. Toto je samé u DC. Nikdo není dokonalý člověk a nemůže vědět to že tento superhrdina je nebo není.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

4 × four =