FOX vs Marvel: Konec X-Menů v Marvel comics?

 FOX vs Marvel: Konec X-Menů v Marvel comics?

Upozornění: Tento článek obsahuje spoilery pro komiksy týkající se X-Menů!

 

„This is all there is… this is all there will ever be.“  Prozrauje nová komiksová série od Marvelu Extraordinary X-Men part one. Marvel v poslední době několikrát šokoval své komiksové fanoušky uveřejněním kontroverzních komiksových děl, které obsahovaly například Kapitána Ameriku pracujícího pro H.Y.D.R.U, nového Iron mana v podobě čtrnáctileté teenagerky, která svůj oblek sestrojí v garáži nebo Hawkeye zabíjejícího Hulka protihulkovským šípem. Největší pozdvižení v komiksovém světě však vzbudilo ohlášení konce fanoušky milovaných X-Menů.

Již od dob uveřejnění série Inhumans vs X-Men se mezi fanoušky dlouze debatovalo o konci proslulých a populárních X-Menů. Jejich obavy se naplnily. Pojďme se podívat, jak se to všechno seběhlo!

There are no more xmen

 

X-Men a úspěchy, které dokázali

X-Men patří mezi nejpopulárnější komiksy Marvelu a již od roku 1963, kdy Stan Lee vdechl život mutantům na okraji splečnosti  se řadí mezi nejčtenější komiksy Marvelu. Dokonce se X-Men řadí mezi jedny z mála komiksů, které měly možnost setkat se s charaktery z DC Comics v proslulém DC vs Marvel comics (1996).

dcvmarvel

Málokdo také ví, že X-Men bojovali bok po boku s postavami ze Star Treku: Nová generace v komiksovém svazku Planet X (1996). Jen ze samotných filmů o zmutovaných vyvrhelů společnosti vzešel výdělek přes dvě miliardy dolarů a původní svazky z dílny Stana Leeho se dnes prodávají i za téměř půl milionu dolarů za kus!

KOUKNI SE  Brad Pitt dochází k Anonymním Alkoholikům

star-trek-xmen

Pokud mají X-Men takový úspěch, proč se jich Marvel snaží zbavit?

Důvod je zcela prostý. Komiksové impérium Marvel totiž zuřivě bojuje o práva se studiem FOX. Marvel pochopitelně nesnese, aby se dřel s výrobou a tiskem populárních mutantů, zatímco FOX shrábne všechnu slávu. Slavná komiksová společnost nemá z filmových X-Menů žádný zisk, a dokonce ani žádnou kontrolu nad tím, co se bude promítat na plátně. Proto studio oficiálně zakázalo všem autorům tvořit jakékoliv nové postavy s mutantským původem. Cílem těchto snah je přesvědčit FOX, aby vrátilo práva zpět do rodného domu X-Menů.

marvel-v-fox

Jak ztráta práv ovlivňuje tvorbu komiksů?

Vliv toho, že FOX prakticky vlastní slovo mutant a vše s ním spojené se promítá ve všech aspektech Marvelovské tvorby. Dlouho se spekulovalo snahách Marvelu nahradit tým X-Men novými, avšak ne tak populárními Inhumans. Za zmínku rozhodně stojí Ms Marvel, která byla přepsána tak, aby její kořeny byly ryze Inhuman a veškerá spojitost s X-Meny byla zrušena v obavách, že by padla do rukou studia FOX. Spor o práva zasahuje ale i filmovou tvorbu. Jelikož Quicksilver i Scarlet Witch jsou mutanti, musel být jejich původ zcela vytržen z filmu Avengers: Age of Ultron, stejně jako fakt, že jsou potomci záporáka Magneta!

250px-Inhumans

Jak to vlastně vypadá v komiksech?

Odstřihnutí X-Menů v komiksech je zapříčiněno Terrigenovou mlhou, kterou stvořili Inhumans. Jedná se o přírodní mlhu z Terrigenových krystalů, které mají schopnost mutovat geny Inhumans a měnit je. Ukazuje se však, že tato mlha má fatální dopad při kontaktu s X-Meny. Ti při styku s mutujícím genem sterilizují, takže nemohou vznikat další X-Meni.

KOUKNI SE  Trailer: Podivuhodná proměna Harley Quinn

 

Uvidíme ještě někdy X-Meny v tištěné podobě?

Tento odvážný krok neznamená, že se komiksy o X-Menech přestanou okamžitě psát. Ačkoli nové postavy pod pery špičkových komiksových autorů vznikat nebudou, stále budeme moci oblíbené mutanty vídat na komiksových pultech. Příběhy se budou týkat pouze minulosti starých postav, přesto budou nové komiksy stále vznikat. Jen je nebudeme moci vídat tak často, jak jsme bývali zvyklí a nejspíše nám budou postupně mizet ze zraku. Jestli toto pohne se studiem FOX a vrátí práva zpět Marvelu, ukáže teprve čas.

Pavel Melotík

 

Zdroje: http://www.craveonline.com/art/901601-first-look-extraordinary-x-men-1

http://comicsalliance.com/super-inhumans-vs-mutants/

https://www.phactual.com/17-comic-book-crossovers-too-weird-to-believe/

http://www.comicbookmovie.com/x-men/which-cinematic-universe-do-you-prefer-mcu-or-foxs-x-men-a105221

Obrázky pochází z : http://66.media.tumblr.com/tumblr_lmi9tdtt7F1qadi39o1_500.gif

First Look | Extraordinary X-Men # 1

https://en.wikipedia.org/wiki/DC_vs._Marvel#/media/File:DC_Versus_Marvel_1.jpg

/https://en.wikipedia.org/wiki/File:Inhumans.jpg

http://www.comicbookmovie.com/x-men/which-cinematic-universe-do-you-prefer-mcu-or-foxs-x-men-a105221

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

5 × 4 =