5. března vyhrál za svůj film Tvář vody svého prvního Oskara Guillermo Del Toro (kompletní výsledky zde), režisér a scénárista filmů Faunův labyrint nebo Hellboy. Jeho filmy nadchly mnohé. Jaké filmy ale nejvíce nadchly Guillerma Del Tora? Slavný mexický režisér odhalil svých 10 nejoblíbenějších filmů.
10. Duch úlu (1973)
Duch úlu je slavné španělské drama režiséra Víctora Erica, které se odehrává v roce 1940, kdy se dostává k moci generál Franco. Guillermo Del Toro o filmu prohlásil toto: „Je to nádherný horor, který pracuje s dětskou psychikou. Pojednává o rozdílu dvou světů ztracených lidí a všech nevinných, kteří jsou v těchto světech uvězněni. Tento film vykresluje svět dospělých jako toxické a jedovaté prostředí pro děti. Tajné poklady ukryté v srdcích dětí musí být chráněny proti zkorumpovanosti dospělého světa plného arogance a starostí. Je to nádherný, a zároveň velmi děsivý film, u kterého vždy brečím v údivu.“
9. Upír aneb Podivné dobrodružství Davida Graye (1932)
Upír aneb Podivné dobrodružství Davida Graye, v originále pouze Vampyr, je německo-francouzský fantasy horor dánského režiséra Carla Theodora Dreyera s americkými herci v hlavních rolích. Takže tak trochu mezinárodní film.
„Je úžasné, jak filmy pocházející ze středověkých tradic můžou být hrůzostrašné, ale i velmi poetické. Vampyr je drsnou připomínkou toho, že smrt může někdy být duchovní osvobození člověka. Moc se mi na tom filmu líbí obrazy, které používá, například lebky nebo smrtku jako symboly smrti.“
8. Sullivanovy cesty (1941)
Bláznivá komedie Prestona Sturgese, kterou deník The New York Times označil za „hezky břitkou satiru“, patří ke klasice zlaté éry Hollywoodu a vrcholům komediálního žánru. Guillermo Del Toro ze Sullivanových cest šílí hlavně z tohoto důvodu:
„Filmy Prestona Sturgese jsou mistrovská díla, mají v sobě hluboký význam, ale i šílenou energii. Sullivanovy cesty dokázaly naprosto přesně ukázat, jakou má režisér funkci jako bavič svých diváků. Mnoho režisérů se pokusilo o to být takovými baviči jako Sturges. Ale všichni selhali.“
7. Stezky slávy; Spartakus (1957 a 1960)
Stezky slávy a Spartakus jsou prvními úspěšnými filmy režiséra a scénáristy Stanleyho Kubricka, které se oba staly kultovními filmy. Del Toro je oba okomentoval slovy:
„Kubrick má intelekt, ze kterého jde bázeň. Jeho přístup k vytváření filmů a vyprávění příběhů je stejně velmi mysteriózní a nepochopitelný, stejně jako krásný a nedosažitelný. Oba filmy výřečně mluví o tom, jaké to je stát sám proti vlně nepřátel, a jaké to je být jeden člověk někde v lidské historii. Oba filmy nastavily laťku pro historické filmy velmi vysoko.“
6. Onibaba (1964)
Onibaba je japonský psychologický horor režiséra jménem Kaneto Šindó o dvou ženách, které ztratily lidskou tvář. Guillermo Del Toro svou volbu vysvětlil takto:
„Onibaba je zcela výjimečný horor, který zpracovává témata jako touha, smrt nebo chtíč. Všechno ruku v ruce. Poprvé jsem tento film viděl, když mi bylo deset, a tehdy to zanechalo hlubokou stopu v mé duši. Psychicky mě to narušilo a úplně mě ten horor rozložil. Onibaba mě zaujala tím, že atmosféricky vykresluje náš svět jako přirozeně zlý a popisuje lidstvo jako bytosti uvězněné v tomto světě.“
5. Brazil; Zloději času (1981, 1985)
Brazil i Zloději času jsou sci-fi filmy režiséra Terryho Gilliama, který se proslavil jako tvůrce filmů a divadelních her Monty Python. Kromě toho má na kontě úspěšné filmy Král rybář, 12 opic nebo Dobrodružství Barona Prášila. Guillermo Del Toro tyto dva filmy zařadil do svého žebříčku z těchto důvodů:
„Terry Gilliam je živoucí poklad. Má nespoutanou fantazii a nekonečnou představivost, díky tomu má každý jeho snímek svůj unikátní vzhled. Je to člověk, který po hlavě skočí do světa, který tvoří. Má obrovskou víru v každý příběh, který vytváří. Brazil je jedním z nejdůležitějších filmů v mém životě. A na Zloděje času jsem se před pár týdny díval se svou dcerou a hřálo mě u srdce, když jsem viděl, jak je z toho filmu nadšená a směje se.“
4. Nadějné vyhlídky; Oliver Twist (1946 a 1948)
Filmy Davida Leana patří do spousty žebříčků nejoblíbenějších filmů filmových celebrit. Lawrence z Arábie obdivuje například Leonardo DiCaprio. Je to také film, díky kterému se Spielberg stal režisérem. Spousta dalších tvůrců obdivuje Leanův Most přes řeku Kwai nebo Doktora Živago. Jeho adaptace románů Charlese Dickense patří k jeho prvotinám a jen málokoho napadnou při vyslovení jména „David Lean“ jako první. Guillermo Del Toro vysvětluje, proč je to u něj právě takto:
„Většina lidí si pamatuje Davida Leana díky filmům Doktor Živago, Lawrence z Arábie nebo Most přes řeku Kwai. To jsou všechno epické a nezapomenutelné filmy. Ale Nadějné vyhlídky a Oliver Twist jsou epické spíše duchovně a jsou to filmy plné kouzelných momentů. Ukazují nesmírnou bolest obyčejných chudých lidí. Lean ví, kdy má použít hyperbolu, aby jeho filmy byly dobrým obrazem Dickensových knih.“
3. Kráska a zvíře (1946)
Kráska a zvíře je nejstarší zpracování známé pohádky, které se chopil francouzský režisér Jean Cocteau. Guillermo Del Toro svou volbu okomentoval takto:
„Kráska a zvíře spoléhá na nadpozemskou představivost, aby sdělila příběh zatracenosti a ztráty. Je to o šílené a křehké lásce. Střet hrůzostrašných a láskyplných představ je jen zřídkakdy tak povedený.“
2. Sedmá pečeť (1957)
Sedmá pečeť (recenze zde) je dnes již kultovní film švédského režiséra Ingmara Bergmana. Vypráví příběh rytíře Antonia Blocka, (Max von Sydow) který se vrací domů do Švédska z křížové výpravy proti bezvěrcům. Svou zem však najde zpustošenou běsnícím mořem. Blocka navštíví Smrt a sdělí mu, že jeho dny jsou sečteny. Předtím ho ještě čeká jedna šachová partie…
„Bergman je jeden z mých nejoblíbenějších režisérů. Líbí se mi atmosféra, kterou filmu dává starý a moudrý vypravěč, který celý příběh vypráví. Sedmá pečeť je příběh, který si umělecky hraje s tajemnem a věcmi, které jsou nad lidské chápání. Taky jsem překvapený, jak lidé zapomínají na skvělý smysl pro humor, který Sedmá pečeť má, ačkoli má tento film pověst nesmírně vážného artového filmu.“
1. Krvavý trůn; Nebe a peklo; Ran (1957, 1963, 1985)
Všechny tři filmy jsou výplody japonského režiséra Akira Kurosawy. „Kurosawa je bezpochyby jedním z režisérů, který měl na kinematografii největší vliv. Jeho filmy jsou pesimistické a neuvěřitelně vizuálně propracované a vynalézavé. To, jak jeho filmy dokázaly být zábavné, a přitom tak elegantní, pro mě zůstane doživotním tajemstvím.“
Pavel Melotík
Zdroje: https://www.criterion.com/explore/125-guillermo-del-toro-s-top-10