TOP 10 WTF konců v hororových filmech

Jsou dobré konce a jsou špatné konce. U některých filmových konců se divák nezmůže na nic jiného než na tři anglická slůvka WTF. V češtině slušně řečeno: „Co jsem to sakra viděl?!“ Jak je z názvu článku patrné, budou vzduchem létat spoilery. Takže doporučuji číst na vlastní nebezpečí. Byli jste varováni!

10Pouze představa! – Pád do tmy

Děsivé hororové snímky mohou skončit šťastně nebo strašně. U hororů, které fungují na bázi „kdo přežije“, je šťastný ten, kdo zůstane na živu až do konce filmu. S tím také pracuje dobrodružný horor Pád do tmy. Poté, co skupina žen uvízne v neprozkoumaném jeskynním systému, začnou je napadat humanoidní stvůry orientující se podle zvuků.

Zanechávající Juno napospas smrti, vydává se Sarah vstříc temnotě jeskyně stále dál. Spadne do místnosti plné kostí. Zázračný paprsek světla ji vyvede ven. Heroicky doběhne k autu, nastartuje a ujíždí pryč. Zastaví až u krajnice, aby se vydýchala a vzpamatovala z toho, co zažila. Stačí jediný střih a zůstanete s otevřenou pusou. Tvůrci vytvořili jeden z úspěšnějších filmových WTF zvratů. To, co jste viděli před pár vteřinami, byla pouze představa úspěšného útěku. Ve skutečnosti je Sarah stále uvězněná v jeskyni plné kostí a probouzí se po ráně do hlavy.

9Sklepení – Záhada Blair Witch

Záhada Blair Witch je bezpochyby jeden z nejděsivějších hororů všech dob. I přesto, že neoplývá téměř žádnými speciálními efekty. A závěr je doslova infarktový.

Po Joshově záhadném zmizení začnou Mike a Heather v hrůze a hysterii považovat legendu o čarodějnici z Blair za skutečnou. Jednou v noci narazí na zchátralý dům, ze kterého se ozývá Joshův hlas. Při pátrání po něm se rozdělí a nedlouho nato se odmlčí i Mike. Heather Mikea v záchvatu křiku a paniky najde v jakémsi sklepě rozpadlého domu. Tiše a strnule stojícího v rohu místnosti. Poté přichází cosi jako rána, která Heather uzemní, kamera spadne na zem, zazrní a zčerná. A tím celé dobrodružství končí. Naštěstí nebo bohužel máme na takové otevřené konce bez odpovědí ultimátní reakci skládající se ze tří slov. WTF. To má být konec?!

8Sabath – Čarodějnice

Po setkání s čarodějnicí ve stodole se Thomasin probouzí s rukama od krve. Dvojčata nejsou nikde k nalezení a farma se zmítá v chaosu. Kozel jménem Černý Filip svými rohy smrtelně zraní Williama, čímž způsobí, že Katherine je napevno přesvědčená, že Thomasin je skutečná čarodějnice. Dají se do šarvátky a Thomasin je nucená v sebeobraně svou matku zabít. Thomasin vybízí Černého Filipa, aby k ní taky konečně promluvil. Namísto slov se Černý Filip promění v temně šedivou postavu a poté dá Thomasin návrh. Výměnou za podpis smlouvy si bude moct žít svobodně a podle vlastních představ. Poté Thomasin kráčí v rouše Evině do temnoty lesa až k nedalekému ohni, kde skupina nahých čarodějnic již zpěvem pronáší zaklínadla. Vše končí záběrem na Thomasin a ostatní čarodějnice, jak se se smíchem v hrdlech vznáší vzhůru do oblak.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

Strašidelný film s perfektně vystavěnou atmosférou a stejně strašidelným koncem. Jen při pohledu na pomalu se vznášející čarodějnice člověku vytane nám všem dobře známá reakce o třech slovech. Jinak film stojí za zhlédnutí.

7Babadook ve sklepě – Babadook

Někdy filmové finále nemusí dávat napoprvé smysl, ale s opakovaným zhlédnutím zjistíte, že tvůrci geniálně uhodili hřebíček na hlavičku. Do této kategorie spadá právě konec Babadooka. Až po čase, co titulní padouch posedne Amélii, je Sam schopná přivést duši Amélie zpět tím, že dokáže, jak moc ji miluje. Babadook v těle Amélie se pokouší působit na slabé místo u Sam. Snaží se apelovat na zoufalství, které zažívá po ztrátě manžela. Samanthu tento záměr nevykolejí a „vytlačí bubáka“ zpět do sklepení, odkud vzešel. Obě hlavní hrdinky po čase napraví vztah mezi sebou jako matka a dcera. Později si Sam všimne, jak Amelie chodí krmit zkroceného Babadooka ve sklepě. Na první pohled to může vypadat jako hodně podivný konec pro hororový snímek. Když si ale uvědomíte, že Babadook je ztělesněním smutku, dostane celý dosavadní děsivý film jasný smysl. A smysluplný je rázem i konec. V tomto případě je o takzvaný kladný WTF konec. Konec, který člověku nezamotá hlavu. Ale spojí všechna slova do jedné smysluplné věty.

6Apríloví blázni! – Apríl

Každé konkrétní období potřebuje nějakou konkrétní hororovou blbůstku. A tak si jedni tvůrci v devadesátých letech řekli, že neexistuje žádný hororový film právě na apríla. A proto v roce 1986 šel do kin film s příhodným názvem Apríl.

Poté, co zjistí, že Muffy je ve skutečnosti zlé dvojče Buffy po celý víkend, začnou od ní utíkat. Nejspíš proto, že vědí, jak daleko je pro obyčejnou srandu Buffy schopná zajít. Kit prosí Buffy o svůj život, protože si myslí, že smrti jejich přátel byly skutečné a má je na svědomí Buffy. Jenže jaký čeká Kit překvapení, když vběhne do obýváku a zjistí, že všichni přátelé, které považovala za mrtvé jsou živější než předtím. Veškeré dřívější události ve filmu byly vytvořené jako špičkově promyšlené pranky na Kit, které naplánovala zlá sestra/dvojče od začátku. Hodně krutý vtip. Ale také Nan se dočká odplaty, když přímo před jejíma očima předstírá proříznutí hrdla. No prostě… WTF?!

5Angela je Peter – Sleepaway Camp

Většinu filmu strávíte sympatizováním s Angelou, která je bezohledně šikanovaná kvůli její introvertní povaze. Když se začnou hromadit brutální úmrtí, Ricky je prvním podezřelým pro svou ochrannou povahou, kterou drží nad Angelou. Jediná chaotická noc přinese hned několik úmrtí naráz. Mezitím se Angela a Paul rozhodnout jít koupat bez plavek. Když je Ronnie a Susie konečně najdou, dostane se nejen jim ale také nám divákům jeden z nejvíc šokujících zvratů v celém žánru „slasher“ hororů. Angela se ve skutečnosti narodila jako Peter, ale byla vychovávaná jako dívka její excentrickou tetou. Můžete se snažit, jak chcete, ale tenhle zvrat se vám zkrátka vtiskne do paměti spolu s pohledem na Angelu a její psychopatický výraz ve tváři. Reakci ve známém stylu WTF – „Co jsem to právě viděl?!“ – vám nevymažou z hlavy ani Muži v černém svým autogenem.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

4Oslava – matka!

Matka je jedním z nejbizardnějších psychologických hororů s ještě bizardnějším koncem. Těžko říct, kde na tento film bral známý režisér Darren Aronofsky (Requiem za sen, Wrestler, Černá labuť, Noe) nápady.

Když skupina Jeho fanoušků vnikne do jejich domu, Matka začne být opravdu otrávená. Tato otrávenost se mění ve vztek a strach, když se chování nově příchozích stává stále více bizardním. Matka a On utečou do Jeho kanceláře, kde porodí očekávaného potomka. On vezme novorozeně k svým následovníkům, kteří dítě prostě sežerou jako kanibalové. Jako odvetný úder Matka podpálí dům se všemi uvnitř. Požár zabije všechny následovníky kromě Matky a Jeho. Hned jak On najde Matku vyřízne srdce z jejího popáleného těla. V srdci najde krystal, který umístí na podstavec, čímž vytvoří nový dům a novou Matku. Ať už těžce abstraktní ztvárnění filmu pochopíte nebo ne, v každém případě platí ona svatá trojslovná anglická reakce, kterou všichni tak dobře známe.

3Povstání prastarých – Chata v horách

Víte, jak to chodí. Parta mladých lidí vyráží na chatu daleko od civilizace uprostřed lesů. Začne je likvidovat jiná partička nemrtvých zrůd. Klasická tipovačka ve stylu „kdo přežije“. Drew Goddard a Joss Whedon povýšili tento typ hororových filmů na úplně novou úroveň. A to ještě nemluvím i závěru.

Přeživší Dana a Marty sestupují nalezeným tajným výtahem do podzemního zařízení, které až dosud ovládalo veškeré dění sledované partičky mladých na povrchu. V jedné z nejšílenějších hororových scén desetiletí vypustí do přísně tajné podzemní základny armádu příšer od klasických až po naprosto originální. Nastává obrovský gore festival. Nakonec se dostanou až k obětní místnosti, kde potkávají ředitele nebo spíše ředitelku celého komplexu. Ta jim vysvětlí, že tato násilná rituální úmrtí mají sloužit jako oběti prastarým bohům, kteří kdysi vládli na planetě Zemi. Dana a Marty se nakonec rozhodnou nedokončit tento rituál, a to se prastarým rozhodně nelíbí. A poslední záběr na žhavě žhnoucí ruku gigantických rozměrů je jasným začátkem konce.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

Ještě větší gól byla otázka jednoho novináře na speciální novinářské projekci, kdy se režiséra Goddarda po skončení promítání zeptal, jestli plánuje pokračování. Ten mu suše odpověděl: „Copak jste neviděl konec mého filmu?!“

2To je… smůla – Mlha

Nejvíce efektivní horory na to jdou přes správně dávkované emoce. Na emočně vyždímaném finále staví mysteriózní sci-fi horor Mlha podle stejnojmenné knižní předlohy spisovatele Stephena Kinga. A úspěšně nutno podotknout.

Ačkoli se Davidovi, Danovi, Amandě, Billymu a Irene podaří uniknout ze supermarketu plného náboženských fanatiků toužících po lidských obětech, jsou vržení do smrtící mlhy, která ukrývá spoustu smrtelně nebezpečných tvorů z jiné dimenze. Nasednou do auta a ujíždějí pryč v naději, že jednou přece musí někde mlha končit. Když si začínají uvědomovat, že žádná záchrana neexistuje, jsou smíření s jistou smrtí. Ale nechtějí zemřít stejně děsivě jako jejich známí a příbuzní. David má u sebe zbraň se čtyřmi náboji. To znamená, že jeden z nich se bude muset obětovat tvorům. Záběr na auto a čtyři záblesky dává tušit, že je dokonáno. David své přátelé s jejich svolením zastřelil včetně svého syna. Vystupuje z auta a doufá v rychlou smrt. Jenže místo stvůr, které hodují na lidech se po pár minutách objevuje armádní konvoj s přeživšími. David si uvědomuje, že mohl pár minut počkat a zachránili by se všichni. Jenže, kdo to mohl tušit.

Jak se říká. Jsou špatné konce a jsou dobré konce. A pak je tady naprosto devastující konec, který nabízí snímek Mlha.

1Hail, Paimone! – Děsivé dědictví

Děsivé dědictví se stalo jedním z příjemných překvapení loňského roku. Pro mnohé se stal jedním z nejlepších mysteriózních psychologických hororů vůbec. Režisér Ari Aster ukázal, že i hororovým debutem můžete odstartovat úspěch.

Děsivé dědictví mistrně odměňuje diváckou trpělivost tím, že postupně graduje s dějem až do neuvěřitelně děsivého finále. Annie si myslí, že spálením Charlieho náčrtníku vypudí démona z jejich domu. Namísto toho způsobí, že její manžel náhle vzplane a démon Paimon naopak do Annie vstoupí. Posedlá Annie pronásleduje svého syna Petera do podkroví, kde spatřujeme Annie, jak si následně sama odřezává svou vlastní hlavu. Peter vyskočí z okna dříve, než se plně probudí. Vstane následuje matčino bezhlavé tělo v domku na stromě. Joan informuje Petera, že se tímto okamžikem stal lidským hostitelem pro démona Paimona. Poslední záběry patří Annie, jak mlátí svou odřezanou hlavou o strop jako rituál stětí a hlasy, které provolávají „Hail, Paimone!“ bezdušně stojícímu Peterovi. Na to se nedá říct nic jiného. Zkrátka WTF!

 

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

 

 

www.watchmojo.com, www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

two × 4 =