Čarodějnice: předzvěst Salemských procesů

Za režií i scénářem nového hororového snímku stojí Robert Eggers. Jedná se o první celovečerní film v jeho režii. Více známý je v pozici vedoucího výpravy (u krátkometrážních filmů jako The Tell-Tale Heart, Monster, Legacy, Vivace!, Rose) a kostýmního designera (u snímků jako jsou Hansel And Gretel, Monster, YellowBrickRoad, Mouth to Mouth). Hudební doprovod složil Mark Korven (Zpěv sirén, White Room, Kostka, Krutý a výjimečný, Čarodějnice). Mezi výkonnými producenty dokonce figuruje jedno věhlasné jméno – Chris Columbus.

Ani herecké obsazení nehýří příliš známými jmény. Hlavní postavu Thomasin si zahrála Anya Taylor-Joy, známá pouze ze seriálu Endeavourthewitchstill z roku 2013 a z filmu Vampire Academy z roku 2014. Williama si zahrál Ralph Ineson (Z pekla, Harry Potter a Relikvie smrti část 1, Strážci Galaxie, Kingsman: Tajná služba a několik epizod seriálu Hra o trůny). Postavu Katherine ztělesnila Kate Dickie (Prometheus, Sviňák a několik epizod seriálů Pilíře Země, Hra o trůny a The Frankenstein Chronicles). Caleba ztvárnil mladý Harvey Scrimshaw, který si doteď zahrál pouze ve dvou filmech – Prázdná kolébka a 1 on 1. Mezi dalšími herci jsou Ellie Grainger jako Mercy, Lucas Dawson jako Jonas, Bathsheba Garnett jako Čarodějnice, Sarah Stephens jako Mladá čarodějnice, Julian Richings jako Guvernér a další.

Jak je již z trailerů vidět, půjde o trochu jiný druh hororu. Hlavní roli nebudou hrát střeva a hektolitry krve ani infarktové „lekačky“. (Ale může se nějaká objevit.) Film Čarodějnice od začátku staví na velice tíživé atmosféře, hereckému nadání a vztazích jednotlivých postav ve filmu. Nešvarem mnohých hororů bývá jejich závěr. Doufám, že v Čarodějnici se žádného takzvaného WTF konce nedočkáme. Viz „český“ Ghoul. Kdo viděl, ví, o čem mluvím. Díky tomu, že je děj filmu zasazen do poloviny sedmnáctého století, přidává to více na temné atmosféře. Tehdy se nebezpečí čarodějnictví bralo vážně, nikoliv jako v dnešní době.

KOUKNI SE  Vrah z dokumentu Netflixu Ta dívka z fotky stále žije a čeká na smrt

Stručně k ději. V roce 1630 kdy lidé měli blíže k Bohu, k přírodě a paranormálním jevům, sledujeme příběh jedné rodiny z osady v Nové Anglii. Po odma03b8836-d8cb-11e5-9390-9c8e9959be16ítnutí tehdejších způsobu církve a střetu se sousedy se sedmičlenná rodina rozhodne kolonii opustit a založit vlastní osamocenou usedlost. Usadí se na pěkném kousku půdy v blízkosti zlověstného lesa. Začátky jsou poklidné, ale problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Předčasné umírání úrody, agresivní chování domácích zvířat jsou jen špičkou ledovce starostí, které je prozatím potkaly. Poté co zmizí farmářův nejmladší syn přímo před očima nejstarší dcery Thomasin, která ho měla hlídat. Působení dalších podivných událostí prohlubuje vzrůstající paranoiu, Thomasin je označena za viníka veškerého neštěstí a obviněna z čarodějnictví. To, co se skrývalo v temném lese, se rozhodne udeřit.

Jak zmínil sám režisér a scénárista snímku Eggers, film vypráví o událostech, které předcházely salemským procesům s čarodějnicemi. Salemské procesy začaly téměř 62 let poté. Film již získal jedno ocenění. Na filmovém festivalu Sundance v roce 2015 získal režisér snímku Robert Eggers cenu za Nejlepší režii hraného filmu. V tomtéž roce byl také nominovaný na Velkou cenu poroty za nejlepší hraný film.

 

Ondřej Blahut

 

www.collider.com, www.comingsoon.net, www.imdb.com

Předchozí článek26 mužů se svěřilo, jakou nejlepší věc zažili v sexu se ženou
Následující článekJá, Olga Hepnarová: Příběh černé ovce společnosti

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 × five =