Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti: Dílo s jiskrou šílenství…

ekzrbh0qimusb07nzfxwVizionářský režisér Tim Burton přichází s dobrodružným dramatem Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Jedná se o adaptaci stejnojmenného románu spisovatele Ransoma Riggse, která bude v Česku k vidění od 29. září.

Jacob odmalička poslouchal dědečkovy fantastické příběhy. Teď se díky náhodě ocitá právě na tom magickém místě, o kterém slýchával, a sám se stává součástí jeho historie. Skrýš plná prapodivných bytostí, sirotčinec slečny Peregrinové, existuje v alternativní realitě mimo prostor a čas a poskytuje útočiště dětem s nadpřirozenými schopnostmi. Jacob se rychle skamarádí s místními podivíny, ale nic není jen tak a brzy se ukazuje, že za jeho nadpřirozenými přáteli slídí ještě nadpřirozenější nepřátelé. Jenže co dělat, když je Jake obyčejný? Nebo nakonec není?

 

Alenka v říši divů, Sweeney Todd, Karlík a továrna na čokoládu, Mars útočí, Střihoruký Edward, Beetlejuice, peregrins-gallery4Batman… Výčet Burtonových úspěchů je přinejmenším obsáhlý. Teď nám po dvouleté pauze přináší další výtvor a my se ptáme: co vlastně uvidíme?

Odpověď zní -především problémového chlapce. Šestnáctiletý Jacob se vyrovnává s tragédií a nočními můrami, a proto se (na radu terapeuta) vydává po stopách svého dědečka. Ty ho přivádí až do tajemného domu, který není vůbec tak opuštěný, jak si původně myslel. Poznává místní svérázné obyvatele – Emmu, Olive, Bronwyn, Millarda a dvojčata (které Burton popsal jako takovou neobvyklou rodinu) – a přestože se sám zdá být obyčejný, stává se jejich ochráncem.

KOUKNI SE  Pohled vědce na pandemii způsobenou houbami v seriálu The Last of Us

peregrins-gallery1I když, při tom, co jeho svěřenci umí, si lze těžko představit, že ochranu vůbec potřebují. Jejich schopnosti totiž najdete v arzenálu každého fantasy spisovatele: manipulace s elementy, neviditelnost, nadlidská síla, schopnost létat… Čekají nás ale i poměrně bizarní dovednosti, jako v případě hladové dívky, kterou můžeme vidět v traileru. Možná není na škodu, že je Jacob normální. Kdo by chtěl mít ústa na temeni hlavy?!

 

Vedení sirotčince se také vymyká stereotypu. Ohledně slečny Peregrinové zavání tajemstvím úplně všechno – její dům, velikánské hodinky i ona sama. Tak popořadě. Při pohledu na její bydliště mnohé jistě překvapí, že nápadně připomíná malinko angličtější verzi Xavierovy školy pro děti X, tedy ústav z úplně jiného příběhu. Při hlubším zkoumání to však není až taková záhada, Riggsovu předlohu do podoby scénáře upravila stejná spisovatelka, Jane miss-peregrines-home-for-peculiar-children-asa-900x0-c-defaultGoldmanová, která napsala scénář k X – Men: První třída.

Dále tu máme ředitelčiny hodinky. Ty odtikávají každodenní 24hodinovou lhůtu alternativní reality. Každý den v sirotčinci je vlastně pořád tím stejným dnem, ve kterém drží všechny jeho obyvatele časová smyčka. A ta nevznikla jen tak z plezíru, její narušení by znamenalo katastrofu pro všechny v domě i široké okolí.

A nakonec slečna jako osoba. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že i tahle démonická ředitelka patří mezi podivné bytosti. Režisér filmu ji při rozhovoru s EW označil za „strašidelnou Mary Poppins“ a v jiném rozhovoru dodal, že je slečna „silná a tajemná osoba, která vypadá, jako by se mohla proměnit v ptáka“. Což mimochodem vážně umí.

KOUKNI SE  Jeremy Renner viděl své oko tím druhým

Z minulosti ptačí paní víme jen to, že byla žákyní slečny Avocetové (Judi Dench) a od ní zřejmě převzala ochranářskou úlohu. „V tomto zvláštním světě jsou ženy ochránkyně. Slečna Avocetová je hlavou další zvláštní školy, ale, jako pták v jejím jméně*, je trochu nervóznější přelétavá energie než slečna Peregrinová,“ odhalil Burton.

miss-peregrine-tim-burton-trailer-video

Fanoušci papírové verze v kině možná zažijí zklamání. Přestože jde o adaptaci knihy, jako u mnoha jiných zfilmovaných románů i zde došlo k určitým úpravám. Největším zásahem bude pravděpodobně celá postava hlavního záporáka. Ten našim hrdinům v knize nikdy nezatápěl, jelikož vůbec neexistoval. Transformací projdou také schopnosti Emmy Bloom, která bude na stříbrném plátně namísto ohně ovládat vzduch. Ten v knize zastupovala Olive, jedna z nejmladších dívek. Ve filmu ale bude naopak starší a mezi „špunty“ jí nahradí  Bronwyn, původně jedna ze starších dětí. Další rozdíly už naštěstí nebudou tak markantní (snad kromě změny pohlaví Dr. Golana, který nám ve filmu zženští a nastoupí s tváří půvabné Allison Janney), přesto je otázkou, zda výměna nepřítele nepoznamená i charakter celého díla.

A jak to celé dopadne? To se dozvíme až na konci září. Mezitím se aspoň můžeme utěšit trailerem, který nám odhaluje nejen kostru příběhu, ale také zárodky romance mezi Jacobem a Emmou. A těšte se, záhada číhá i tady, 12803209_10153990535618633_7182701063443389881_nEmma totiž měla nějaký druh pouta už s Jakovým dědečkem…

KOUKNI SE  Jon Bernthal se vrátí jako Panisher v chysteném pokračování seriálu Daredevil: Born Again

V roli Jacoba zazáří Asa Butterfield, dále uvidíme Evu Green jako slečnu Peregrinovou, Ellu Purnell jako Emmu Bloom, Chrise O’Dowda jako Franklina Portmana, Terence Stampa v roli Abrahama Portmana a Samuela L. Jacksona jako zloducha Barrona.

 

* ‚avocet‘ je výraz pro vodního ptáka, pozn. autorky

 

Jitka Vorálková

zdroje: www.imdb.com, www.collider.com, www.cinemablend.com, www.screenart.com

Předchozí článekRecenze: Univerzita výjimečných – Zkouška
Další článekTaxi 121: Sériový vrah v pražských ulicích

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

sixteen + twenty =