Recenze: Po čem muži touží 2 aneb Hezky česky bez ambic

A je tu další recenze, tentokrát na českou „romantickou komedii“ Po čem muži touží 2. Jedná se o volné pokračování snímku z roku 2018, který se dočkal vřelého diváckého přijetí a v tuzemských kinosálech coby nejvýdělečnější film roku trhal rekordy. Režie se opět chopil Rudolf Havlík a hlavní role si opět vystřihli Anna Polívková s Jiřím Langmajerem.

Navátá misandrička v akci

Téma je de facto stejné jako u prvního dílu, a sice kontrast mezi ženským a mužským světem, především mezi jejich mentalitou. Vztahová terapeutka Irena, o jejíž odbornosti divák právem pochybuje, má jednoznačný názor na „mužskou rasu“. Muži jsou podle ní líní, sobečtí, primitivní tvorové s nevalnými hygienickými návyky a pochybnou morálkou. Tento pohled na svět pak prezentuje svým klientkám a jako řešení jejich manželské krize nabízí rozvodové řízení. Když pak krachne i její podivný partnerský vztah, opije se a skončí ve stánku jisté vědmy. Omámená slušnou dávkou alkoholu vysloví přání stát se mužem, protože ti to mají v životě jednodušší. To ovšem netuší, jaké následky to bude mít…

Ohrané téma? Ne tak docela…

Ústředním motivem je tedy rozdílnost mezi mužem a ženou a jejich vzájemné nepochopení. Zatímco v prvním snímku se muž změnil v ženu, tentokrát se role obrátí a z pohledné, nezávislé a sebevědomé světačky se stane muž v nejlepších letech. Výměna těl (bodyswap), je v zahraniční tvorbě (Po čem ženy touží, Žába k zulíbání) relativně častým tématem, v našich končinách je však tento druh příběhů poměrně neokoukaný. Ačkoliv se údajně jedná o romantickou komedii, něžné duše si na své spíše nepřijdou, celý příběh totiž vyzní veskrze komicky.

KOUKNI SE  Recenze: Úsměv, ze kterého mrazí

Ačkoliv tedy není námět příliš originální, dokázali mu tvůrci dodat „šťávu“. Český humor tu funguje náramně dobře, a vytváří tak příjemnou a uvolněnou atmosféru, kterou od takových snímků podvědomě vyžadujeme. Kamera je kvalitní a hudební podkres s celým snímkem dobře ladí.

Nekorektní humor pro nenáročné

Na snímku, který si rozhodně neklade vysoké cíle, oceňuji především jeho nekorektnost, se kterou se nebál vyjít na světlo. Role muže a ženy jsou tu přehnaně stereotypizované a se sexismem a genderovou nekorektností si tvůrci scénáře hlavu rozhodně nelámali. Naštěstí. Celý film stojí a padá na jednoduchém situačním humoru, který má za cíl nás jen a pouze pobavit. Po čem muži touží 2 se řadí mezi oddechovky, od kterých moc nečekáme. Právě jen díky tomu jsme ochotni odpustit i nějaké ty hluché pasáže a výrazné mezery ve scénáři.

Langoš a Taclík k nakousnutí táhnou slabý děj

Foto: Filmspot.cz http://www.filmspot.cz/2022/04/recenze-filmu-po-cem-muzi-touzi-2.html

Úvodní pasáž s Annou Polívkovou je zbytečně dlouhá, nudná a připomíná nekonečnou sekvenci z americké komedie Na Hromnice o den více. Divák si oddechne teprve ve chvíli, kdy se na scéně objeví „Langoš“ v roli nové Ireny. Ten tu předvádí solidní herecký výkon, při kterém vystaví na odiv štíhlé nožky v růžových legínách. Ačkoliv v některých scénách okatě přehrává, popasoval se s rolí misandrické, zakomplexované intelektuálky velmi dobře. Marek Taclík mu v roli roztomile sympatického chlapáka od vedle bravurně sekunduje. Výběr obou mužských protagonistů byl velmi zdařilý, chvílemi to mezi oběma postavami skutečně jiskří.

KOUKNI SE  Recenze: The Last of Us je uspěchané melodrama na úrovni a skoro bez zombíků

Co se týče charakteristik hlavních postav, chybí jim jakákoliv rozpracovanost. Jsou ploché a šablonovité, a nebýt kombinace skvělého hereckého výkonu se správně načasovaným vtipem, skončil by snímek na samém kinematografickém dně. Tvůrcům unikají zásadní problémy ohledně motivace hlavní hrdinky a, stejně jako v prvním díle, nehledí na mezery ve scénáři… Proč se například Irena ocitne v mužském těle, aniž by měla pozměněnou mentalitu?  Na druhou stranu se scénaristé nesnaží o osvětu, nevnucují nám své etické kodexy a nekárají se zdviženým prstem. Ostatně o tom svědčí i poněkud předčasně utnutý konec, který, na rozdíl od jedničky, postrádá násilně našroubované morální ponaučení.

Tam i zpátky s čistou hlavou

Na filmu Po čem muži touží 2 oceňuji především jeho jednoduchost a přímočarost. Příběh si nehraje na komplexní celovečerní drama, ale naopak neklade vysoké nároky ani na sebe, ani na diváka. Cílem je pobavit jednoduchým situačním humorem, sexismem a šovinismem. Díky absenci trapného morálního ponaučení odpustí divák i občasné okaté přehrávání Jiřího Langmajera nebo výrazné mezery ve scénáři. Jedná se o kousek, u kterého by divák neměl příliš přemýšlet, a pokud se před promítáním posilní přiměřenou dávkou alkoholu, určitě neprohloupí.

Esterka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

seventeen − six =