Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo stát se řidičem dálkové přepravy? Pokud ano, On the Road: Truck Simulator je tady právě pro vás.

Simulátory i v dnešní době znamenají napříč herním světem často něco divného, laciného, nehratelného, zkrátka něco, co zahrají jen ti největší podivíni. Není se čemu divit, když se podíváme, co všechno nese označení simulátor. Vzpomeňme si třeba na simulátor chleba I am Bread nebo Bee Simulátor, který jsme dokonce recenzovali. Obě jmenované hry nejsou zrovna nejhorší, ale dobře vystihují jistý bizár, který je napříč tímto žánrem docela běžný. Na druhé straně toho spektra pak stojí povedené tituly, jako například Farming Simulator nebo klenoty naší vývojářské školy, tedy American Truck Simulator nebo Euro Truck Simulator. Tyto hry již snesou do jisté míry i srovnání z mainstreamovou produkcí. Oba poslední jmenované tituly jsem nadhodil záměrně, jelikož se budou hodit jako etalon kvality pro náš recenzovaný titul On the Road: Truck Simulator. Za recenzní kopii děkujeme společnosti Comgad.

Ach, ti Němci

On the Road: Truck Simulator, jak už jste asi z názvu pochopili, je simulátor dálkové dopravy. Konkrétně v této hře se jedná o dopravu vnitrostátní, vaším polem působnosti bude Německo. Hráč má k dispozici docela hustou dálniční a silniční síť, včetně většiny velkých německých měst. Zapomeňte tedy na několikahodinové přejezdy napříč kontinentem, jako je tomu například u hry Euro Truck Simulator. To však není vůbec na škodu, ježdění je ve hře až až. Problém je ten, že On the Road: Truck Simulator by mohla být docela zábavná hra, nebýt však pár věcí, které ze hry dělají tuctový simulátor a které si nyní probereme detailněji.

Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě

Simulátory se obecně vyznačují tím, že se snaží hráčům, co možná nejvěrněji, přenést danou činnost na obrazovku monitorů. V tomto případě se samozřejmě jedná o řízení nákladního vozidla. Bohužel ne vždy je to zábava. Strašně moc záleží na tom, jak se to udělá. A tady se to moc nepovedlo. Autoři se snažili simulovat vše jedna ku jedné. Dá se říct, že šli až moc na dřeň. V praxi to vypadá tak, že když chcete například natankovat, nebo nakládáte zboží, musíte vysednout z aut, co více, dokonce jít otevřít nákladní prostor. Ano, na poprvé to vypadá efektně, podruhé si to taky ještě pochválíte, pak vás to ale už začne štvát. Ono to totiž docela zdržuje od toho, co je na této hře to hlavní. Tím je řízení auta.

Strašně složité je ovládání samotného vozu. Tady je na vině trochu i samotný ovladač Playstationu 4, který nenabízí moc prostoru k propracovanému ovládání. Přesto si myslím, že to šlo udělat alespoň o něco lépe. Spoustu činností a ovládacích prvků, jako například startování vozidla, zapínání stěračů nebo zapínání světel, musíte dělat přes dialogové okno. Jo, fajn řešení. Ale proč toto okno zapínáte všemi směrovými tlačítky, proč tato volba není jen na jednom z nich a zbytek je třeba určen pro přepínáni dálkových a tlumených světel? vypadá to, jako by nad tímto moc dlouho autoři nepřemýšleli. A to raději nemluvím o ovládání kamery, to je něco strašného. Zkoordinovat pohyb volantu a rozhlížení není vůbec jednoduché. Vyloženě chybí možnost jedním stiskem tlačítka vycentrovat výhled z vozu.

Bohužel zbytečně složitě vypadá i samotné rozhraní. Jelikož se jedná o simulátor přepravy, velkou úlohu samozřejmě hraje logistika. Vybírání zakázek je zde však uděláno naprosto šíleně. Opět se odkážu na konkurenci. V Euro Truck Simulatoru si vyberete zakázku. Víte co vezete, odkud a kam to vezete, víte za kolik to vezete. Zde je to obdobné, jen je vše obaleno zbytečným balastem, který z jednoduché věci udělá složitou záležitost. Rác bych, aby mi někdo vysvětlil, proč nevidím při plnění zakázky chybějící vzdálenost a čas potřebný pro ono ujetí této vzdálenosti. Navigace zkrátka nefunguje vůbec dobře. Ve hře, která se zaměřuje na dopravu, je to bohužel velký nedostatek.

Vypadá to lacině

On the Road: Truck Simulator samozřejmě využívá licencí na skutečné vozy. Nabídka je však značně omezená. K dispozici máte totiž jen značky M.A.N a Scania. Nabídka jejich modelů je naštěstí pestrá. Můžete si vybrat od malých skříňových vozů, až po kamiony. Zpracování modelů je docela na vysoké úrovni. Vozy jsou zpracovány opravdu do nejmenších detailů a nutno říct, že vypadají hezky.

Takto pozitivně však nemůžu po grafické stránce hodnotit zbytek hry. Tímto nechci říct, že by okolní scenérie nebo modely vypadaly škaredě, to určitě ne. Jen to na mě působí strašně lacině. Modely domů vypadají všechny na jedno brdo, to samé i doprava. Důraz nebyl kladen ani na detaily, vše navíc vypadá prázdně a tak nějak bez života. Když bych to měl opět srovnávat s konkurencí z našich luhů a hájů, nejsem vůbec potěšen. Dobře na tom není ani interiér jednotlivých vozů. Ne, že by nevypadal dobře, problém je spíše v jeho ne moc dobré přehlednosti.

Technické zpracování celkově pokulhává. Dva příklady za všechny. Zaprvé. Při manévrování z vozidly není vůbec brán zřetel na fyzikální vlastnosti jednotlivých modelů. Vozy se rozjíždějí lehounce, jako byste řídili autíčko na autodromu, vůbec není poznat, že řídíte několikatunový kolos. Vypadá to strašně lacině a hloupě. Druhý příklad je ještě horší. Jedete-li například po dálnici, automobily, které se v dálce objevují, jako by padaly z nebe. Vypadá to opravdu komicky.

Po zvukové stránce je naštěstí vše v pořádku. Zvuky jednotlivých vozů znějí realisticky. To samé se dá říct do jisté míry i o okolních ruších a zvucích. Upřímně nevím, jak je na tom hudba. Ze zásady ji hned vypínám.

Závěr

Zeptáte-li se, zda je On the Road: Truck Simulator dobrá hra, nebudu schopen říct jednoznačně, zda ano, či ne. Když se prokousáte docela složitým rozhraním, zorientujete se na nepřehledné mapě a dostane se vám pod kůži vcelku chaotické ovládání, budete se chvílemi i docela dobře bavit. Hra sice nenabízí takovou rozmanitost prostředí, jako třeba American Truck Simulator, přesto nevypadá jízda po Německu jednotvárně. Jednotlivé oblasti jsou pěkně zpracovány, škoda však již jednou zmiňovaných laciných asetů, taktéž je škoda, že se autoři nezaměřili více na drobné detaily, jako například různé výkopy na silnici. A to je vlastně i problém této hry. Ve světě, kde existuje naprosto dokonalý Euro Truck Simulator a vcelku stejně dobrý American Truck Simulator, jaký byste měli mít důvod hrát On the Road: Truck Simulator? Mě osobně nic nenapadá. Snad jen to, že jste nenáročný hráč a je vám jedno, co hrajete.

On the Road: Truck Simulator zakoupíte zde.

Martin Kudělka

PŘEHLED RECENZE
Grafika
5
Zvuk
6
Hratelnost
6
Ovládání
3
recenze-on-the-road-truck-simulatorOn the Road: Truck Simulator je průměrný titul. Zábavnou hratelnost kazí především nesmyslné mechaniky, průměrné technické zpracování a lacině vyhlížející grafická stránka hry. Jste-li nároční hráči, najdete u konkurence povedenější tituly.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

4 × 4 =