Recenze: Nový Resident Evil 7 děsí až do morku kostí

Než začnu popisovat hru, musím se přiznat k jedné věci. Jsem srab, horory nemám rád a lidi, kteří se dobrovolně chtějí bát nechápu. A v tuto chvíli ani nechápu sebe, proč jsem svolil k recenzi Resident Evil 7, kterou nám poskytl e-shop Key4You.cz. Leckdo může poznamenat, že se sérií to jde z kopce a k navozování strachu se užívají jedny a ty samé prvky. Ale to bych už předbíhal.

Nový Resident Evil se sice honosí číslovkou sedm, ale hráči ví, že se jedná o číslování pouze hlavní série. Páni z Capcomu slibovali návrat ke kořenům hororu a pravý požitek z neustálého pocitu ohrožení, kdy budete počítat každou kulku a lékárničku. To se jim částečně povedlo.

Zhostíte se role Ethana Winterse, obyčejného člověka, který doufá, že po třech letech se znovu setká se svou manželkou Miou. Ta mu pošle zprávu, že se nachází kdesi na farmě v americké Luisianě. A jako milující manžel se jí samozřejmě vydává najít. Krátké chvíli ji skutečně najde, ale ta již není jako dřív a má v sobě jakousi zlou variantu, která ho klidně prohodí zdí. Aby toho nebylo málo farmu kromě divných monster obývá rodina Bakerových, která je jednou z nejsilnějších stránek hry.

Milující rodina pošuků

Ti Ethana po krátké chvíli pohostí u svého stolu, aby se jej po zbytek hry mohli pokoušet zabít. Každý člen rodiny je unikátní a setkáváte se s nimi postupně v různých částech domu. Ať již přísný otec, či starostlivá hmyzácká matka jsou očividně infikováni virem, který jim umožňuje přežít poměrně velká zranění. Jako záporáci hry mají vše co potřebují. Od charisma, kdy schovaní v koutě posloucháte jejich prupovídky o tom, jak vás hodlají zabít, tak přes závěrečné boje s každým z nich.

KOUKNI SE  Recenze: Call of Cthulhu vás může dohnat k šílenství

Vedle milované maminky s tatínkem je zde ještě jejich povedená dvojice dětí – Lucas a Zoe. Zatímco Zoenino jablko padlo daleko od stolu a stará se skrze telefon,  kterým vysvětluje co se na farmě děje a Ethanovi se snaží pomoci, její bratr Lucas se svým rodičům dost podobá. Neobjevuje se u něj nějaká nadpřirozená schopnost, ale jeho ďábelské pasti mnohdy zatopí.

Nejvíc k srdci přirostla babička, která si jen hoví na svém křesle a sleduje Ethna. Jenže neustále se objevuje někde jinde.

Infarktová atmosféra

Většinu fanoušků však asi zajímá jak zde funguje strach. Jedním slovem: mistrovsky. Už od prvních vteřin ještě na slunci cítíte lehký mráz v zádech. A čím méně je světla, tím víc je napětí hmatatelnější. Ať již se jedná o všude přítomný rozklad, přes  tajemné vzkazy a VHS kazety až po dobře provedené lekačky. Moc jich není a hra se zaměřuje na budování napětí, ale když se objeví, nečekáte je a nejspíš v těchto momentech se půjdete nadýchat vzduchu někam ke světlu.

Autoři si krásně hraji i se zvukem. Na vrzání parket, šelestění v křoví nebo na mumlání Bakerových se dá rychle zvyknout, aby se záhy objevil jiný zvuk, který vás začne opět nahlodávat.

Jednotlivé lokace a hádanky jsou mistrovsky navržené. Skrze pouštění si VHS kazet zažíváte příběhy někoho jiného, díky čemu zjistíte jak máte dál postupovat. Několikrát se mi stalo, že jsem věděl přesně co mám dělat a pocit zaseknutí se dostavoval, když jsem sám odmítal sejít do sklepa a podobně.

KOUKNI SE  Recenze: Call of Cthulhu vás může dohnat k šílenství

I v temnotě jdou vidět šmouhy

Resident Evil 7 je výborně zvládnutá hra, ale pár neduhům, které naštvou, se neubránila. Inventář je zvládnutý, ale proč proboha nemohu dočasně odhodit předmět na zem a později ho vzít? Stejně tak s plamenometem v ruce nejde zapalovat hodně věcí. Zvlášť u svíček a některých malých dřev to zamrzí, protože bych ocenil pár chvil se světlem navíc. O to víc, když za monitorem se můžu téměř zbláznit strachy a Ethan reaguje pohotově, až téměř chladnokrevně na naprosto nepřirozené situace. Autoři sice geniálně využili pohledu z první osoby, ale tento prvek trochu nedopracovali.

Zmutované potvory, které po vás jdou, představují element navíc. Ano k Resident Evilu patří mutanti a podivné viry, ale v této hře jsou perfektně vytvoření hlavní záporáci, tak na co přidávat další, které jsou k ničemu.

Poslední výtka směřuje k obtížnosti survival modu. Během průchodu na normální obtížnost se nestává, že by člověk úplně přišel o náboje či léky. Díky možnosti si vyrábět různé věci není problém mít neustále čím bojovat.

Pro mnohé může být i špatné nedodržení napětí až do konce hry. Zvláště na lodi a následně v dolech se lehce vytrácí strach z neznáma. Osobně mi to však přišlo jako logické vyústění. Pomalu již tušíte co se děje a máte dost sil a prostředků bojovat proti všem nástrahám. Takže celkově konec hry je obstojný, ale nejvíc ve finále chybí charismatičtí protivníci jako byli Bakerovi.

KOUKNI SE  Recenze: Call of Cthulhu vás může dohnat k šílenství

Sečteno a podtrženo, Resident Evil 7 nabízí krásný hororový zážitek, který se místy až příliš honosil titulem survival. Stejně tak více očividných indícií na předchozí díly by neuškodilo. Nováčci v sérii nebudou mít pocit, že hrají další díl série, ale horor s velice dobře navrženými protivníky, kteří děsí až do morku kostí. Neváhejte tedy a vyzkoušejte hru sami. Pořídit si ji můžete například na Key4You.cz

Matěj Říha

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

fourteen + 4 =