Nejúžasnější herecké výkony všech dob, které vás dostanou do kolen

Jen hrstka těch nejšpičkovějších herců dokáže před kamerou nechat všechno a naprosto nás strhnout svými výkony. Připomeňme si ty nejúžasnější herecké výkony napříč časem, které v divácích zanechaly hlubokou stopu.

1Tom Cruise – Magnolia

Tom Cruise je spíše známý pro své nadání hrát akční hrdiny. Fanoušci akčních snímků jej znají hlavně ze série Mission Impossible, kultovního filmu Top Gun nebo z nového úspěšného sci-fi Na hraně zítřka. V současné době pracuje na remaku akčního hororu Mumie. Také se proslavil svými kontroverzními názory a členstvím v sektě scientologů. Za zmínku ale rozhodně stojí i jeho vedlejší role v dramatu Magnolia, za kterou si Cruise vysloužil Zlatý glób a nominaci na Oskara.

Magnolia je snímek zabývající se tématem odpuštění. Sleduje mnoho postav v různých příbězích, které se zoufale snaží najít lásku a pokoj v srdci. Tom Cruise si v tomto dramatu zahrál Franka T. J. Mackeyho, autora populární show o tom, jak se vyspat s holkou vašich snů a následně ji odkopnout. Franka se zoufale snaží najít jeho umírající otec, se kterým má Frank nevyřešenou bolestivou minulost.

Frank je zároveň velmi obtížná postava na herecké zpracování, protože reprezentuje několik opaků. Frank je velmi tvrdohlavý a přes jeho hrubou slupku arogantnosti je prakticky nemožné se dostat k opravdovm citům. Ve filmu má Frank několik vtipných scén na odlehčení atmosféry, ve kterých až fanaticky manipuluje diváky své show k nezávaznému sexu. Kromě toho se s ním ale pojí jedna z nejdůležitějších a zároveň nejemotivnějších scén celého filmu, která se nachází těsně před závěrem. A právě v této scéně naplno propuknou city tohoto nadutého hrdiny. Na Cruisově tváři se v jednu chvíli objevuje celé spektrum emocí a každý jeho mimický sval znázorňuje něco jiného. Frank v jednu chvíli cítí obrovský hněv, smutek a beznaděj. Ve stejnou chvíli ale taky prožívá nával odpuštění, lásky a soucitu. Více protikladnou situaci si snad ani nelze představit. Přesto Cruise v této úloze velmi sebejistě obstál.

2Liam Neeson – Schindlerův seznam

Sedmioskarové hluboce šokující drama o noční můře holokaustu podle skutečné události od režiséra Stevena Spielberga snad ani není třeba představovat. Příběh člena nacistické strany Oskara Schindlera se díky tomuto filmu stal symbolem solidarity. V tomto legendárním snímku si hlavní roli vystřihl Liam Neeson, který za tuto roli získal nominaci na Oskara.

Jedna z nejsilnějších scén celého filmu je bezpochyby scéna, kdy se židé rozhodnou dát Schindlerovi prsten na oplátku za to, co pro ně udělal. V této scéně se díky dechberoucímu výkonu Liama Neesona plně projeví charakter Oskara Schindlera. V této scéně je moment, kdy se Schindlerovi natolik roztřesou ruce, že mu prsten vypadne z ruky. Schindler hned nato mrštně klesne na kolena a dychtivě prsten bere ze země, aby se neztratil. V ten moment vidíme obrovskou vděčnost za něco tak malého a nepatrného. Vidíme Schindlera v rozpacích ze samého překvapení, protože si neuvědomuje, jak obrovský měl vliv na životy tolika židů. Vidíme, jak si připadá malý a bezvýznamný oproti hodnotě, kterou přikládal lidským životům zachráněných židů. Tento moment a celá řada dalších by nikdy nemohla vyznít tak silně, kdyby nebylo strhujícího výkonu Liama Neesona.

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

3Peter O’Toole – Lawrence z Arábie

Lawrence z Arábie je dnes už sakra starý film. Téměř čtyřhodinový výpravný epos z roku 1962 ale zanechal hlubokou stopu v kinematografii a mimojiné přesvědčil Stevena Spielberga k tomu, aby se stal filmařem. Jednu z těchto stop zanechal bezpochyby legendární herec Peter O’Toole, který uchvátil diváky ikonickým vyobrazením hlavní postavy T. E. Lawrence. Své jméno si na tomto seznamu zaslouží už jen díky délce natočeného materiálu. Navíc to byla Peterova první velká role. A hrát s minimálními zkušenostmi v takovém eposu není rozhodně žádná sranda a chce to pořádnou dávku odvahy. Evidentně je to něco, co má Peter s britským důstojníkem Lawrencem společné.

4Jack Nicholson – Osvícení

Kultovní horor Osvícení režiséra Stanleyho Kubricka je považován za jeden z nejlepších hororů všech dob. Velkou zásluhu na tom má puntičkářská Kubrickova režie, která často dohání herce k šílenství. Ostatně v tomto filmu to Kubrick zvládl doslova. Herečku Shelley Duvall  její role v Osvícení psychicky poznamenala na celý život. Některé záběry Kubrick opakoval více než stokrát a některé scény z Osvícení jsou zapsány v Guinnesově knize rekordů jako scény, které se natáčely na největší počet pokusů.

Jack Nicholson se takového teroru nezalekl a naopak velmi často před kamerou improvizoval a hrál si se svou postavou, za což si zaslouží náš obdiv. Například celá scéna, kdy se Jack prosekává sekerou dveřmi ke své ženě, byla natáčena bez pevného scénáře. Navíc Nicholson se pro tuto roli perfektně hodí – je bývalý dobrovolný hasič, takže za svůj život sekerou prorazil nejedny dveře. Osobně mě na jeho výkonu uchvátily jeho obličeje bez výrazu. Detailní záběry, kdy se na Jackově tváři rozprostírá děsivě šílený výraz, dodávaly celé postavě Jacka mysteriózní nádech, kdy divák neměl ani ponětí, co se odehrává uvnitř jeho hlavy. Věděl ale naprosto přesně, že to pro jeho rodinu nevěstí nic dobrého.

5Javier Bardem – Tahle země není pro starý

Texaský krimi thriller bratří Coenů v roce 2008 sesbíral celou řadu prestižních ocenění, včetně Oskara za nejlepší film, režii a scénář. Kromě toho si zlatou sošku odnesl i Javier Bardem, který geniálně ztvárnil chladnokrevného profesionálního zabijáka Antona Chigurha. Svými bezcitnými výrazy působil jako levitující mimozemšťan, který opovrhuje lidstvem. Na jeho tváři je vždy ledový klid, ať už dělá cokoli. Věrnější ztvárnění bezcitného člověka si snad ani nelze představit.

KOUKNI SE  Čína a Klub rváčů. Místo epického výbuchu mrakodrapů nastoupí policajti

6Al Pacino – Vůně ženy

Vůně ženy je emotivní drama režiséra Martina Bresta, které sleduje příběh dvou mužů. Jedním z nich je mladý student Charlie (Chris Donnell), který je plný života a vůle prát se za svá práva. Charlie je najat jako opatrovník válečného veterána Franka Sladea (Al Pacino). Frank přišel o zrak a tato událost jej změnila na cynického a zatrpklého člověka, který chce skoncovat se životem. Ale napřed se chce ještě naposledy pořádně pobavit.

Al Pacino se na svou roli slepého důstojníka připravoval velmi dlouho dopředu. Údajně se při žádném rozhovoru nedíval lidem do očí, aby si zvykl na předstírání slepoty. Svou roli prý hrál i o přestávkách a doma. Jeho ikonický výkon učinil z Franka velmi barvitou postavu, která si svou psychickou hloubkou získala srdce diváků po celém světě. Za svůj výkon si právem vysloužil Oskara i Zlatý glób.

7Charlie Chaplin – Diktátor

Charlie Chaplin je bezpochyby jeden z nejlegendárnějších herců všech dob. Jeho průkopnické komediální schopnosti dodnes obdivuje celý svět. Proto je velmi těžké vybrat jeden film, který by byl pro Chaplina ikonický. Ale největší risk se Chaplin rozhodl podstoupit ve filmu Diktátor, za což si zaslouží velký obdiv. Ačkoli se předtím věnoval výhradně němým filmům, na konci filmu Diktátor má hlavní postava mluvený proslov. Taková velká kinematografická změna ale není jediným riskem, který Chaplin podstoupil. Film Diktátor vznikal za druhé světové války a v závěrečném strhujícím monologu Chaplin vybízí americké občany, aby jim válka v Evropě nebyla lhostejná. Film Diktátor je antinacistická propaganda, která zesměšňuje jakoukoliv formu nacismu. Toto herecké podání dodnes vyvolává emoce díky strhujícímu výkonu Chaplina, pro kterého tento monolog znamená ztělesnění všech ideí, ve které věřil.

8Daniel Day Lewis – Moje levá noha

Snímek Moje levá noha je celovečerním debutem režiséra Jima Sheridana. Životopisný snímek mluví o Christym Brownovi, slavném autorovi a malíři, který od narození trpěl mozkovou obrnou, kvůli které byl schopen hýbat pouze jedinou částí svého těla – levou nohou. Strhující příběh o bolestivém boji s celoživotním handicapem by nemohl vyznít tak silně, bez úžasného hereckého projevu Daniela Day Lewise, pro kterého tato role navíc znamenala výhru prvního ze svých tří Oskarů. Ačkoli se automaticky nabízí emotivní drama, Daniel Day Lewis se spolu s režisérem rozhodl jít jinou cestou. Film se soustředí na vypjaté chvíle života Christyho Browna a realisticky zachycuje jeho postoje ke svému handicapu. Na tváři Christyho Browna už od začátku filmu vidíme hořkost a velkou bolest. A nejde zdaleka jen o psychický projev, který dělá tento herecký výkon výjimečný. Daniel Day Lewis dokázal přimět své končetiny, aby zkameněly a nepohly se ani o centimetr. A nadto ještě kreslit a psát prsty na noze, které se hýbou jen s maximálním vypětím sil.

KOUKNI SE  Žluté květy: Podpořte český "spaghetti thriller" od režiséra Králů videa

9Marlon Brando – Kmotr

Gangsterské drama Kmotr patří mezi přelomová Hollywoodská díla. Pro Marlona Branda tento snímek znamenal jednu z jeho životních rolí. Studio Paramount nejdříve nesouhlasilo s jeho obsazením. Zdál se jim na roli mafiánského patriarchy příliš mladý. Navíc jeho předchozí filmy byly propadáky a byla s ním velmi těžká domluva. Studiu se také nezdálo obsazení Al Pacina, který jim připadal příliš malý, obyčejný a známý. Francis Ford Copolla ale nakonec natočil testy, které studio přesvědčily. Nakonec film skončil obrovským komerčním úspěchem a Marlon Brando vyhrál díky roli Vita Corleona Oskara i Zlatý globus. Marlon Brando již od pohledu vzbuzuje bázeň. Když se ve scéně na pohřbu dívá na své soky, přeběhne mi mráz po zádech. Marlon Brando vdechnul své postavě úctu způsobem pro mě zcela nepochopitelným.

10Peter Sellers – Dr Divnoláska

Satira na studenou válku v podání Stanleyho Kubricka je dnes kultovním filmem. V tomto snímku zvláště září Peter Sellers, který hraje hned tři zcela odlišné role – amerického prezidenta Merkina Muffleyho, kapitána Lionela Mandrakea a doktora Divnolásku. A všechny tři role zvládl na jedničku. Obzvláště bych ale chtěl vyzdvihnout postavu doktora Divnolásky, která podtrhla komediální charakter filmu. Peter Sellers si totiž sám postavu bývalého nacistického doktora přikrášlil a přidal jí takzvaný syndrom cizí ruky, kdy člověk neovládá jednu ruku a ona si dělá, co chce. Díky tomu vznikl ikonický moment, kdy doktor Divnoláska hajluje, ale pak si druhou rukou dá svou pravačku zpátky na své místo. Poté probíhá napínavý souboj mezi oběma rukama v místnosti plné nejmocnějších mužů na planetě. Tento heroický výkon je pro mě to nejšílenější, co kdy jakýkoliv herec zaimprovizoval.

 

Pavel Melotík

 

Zdroje: http://whatculture.com/film/10-best-acting-performances-last-decade?page=11

https://mubi.com/lists/the-35-greatest-acting-performances-of-all-time

http://www.filmsite.org/100greatperformances4.html

Předchozí článekRecenze: Poslední soutěžící nebo poslední přeživší člověk na Zemi?
Následující článek5 filmů, které zesměšní vaše oblíbené superhrdiny

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

4 × five =