Rozhovor: Tom Cruise o vedení náboženské sekty: „Scientologie je překrásné náboženství“

Možná jste v souvislosti s Tomem Cruisem slyšeli slovo „scientologie“. Toto slovo se nejčastěji skloňuje v médiích ve velmi negativním smyslu. V dnešní společnosti převládá názor, že jde o náboženskou sektu, která vymývá lidem mozky za velmi drahé peníze. Oficiálně jde o alternativní náboženství založené sci-fi spisovatelem L. R. Hubbardem. Scientologové tvrdí, že znají odpovědi na všechny otázky lidstva a dokáží lidem zajistit nesmrtelnost tím, že pomocí speciálního technického zařízení uvolní „pravou povahu lidského ducha“. Ale aby člověk toto získal, musí mít v sobě potřebnou moudrost a poznání. Toho se zase dosahuje tak, že si zaplatíte sezení, kde vás školí, a vy postupně stoupáte výše a výše v scientologickém žebříčku. Jedno sezení vás přitom může vyjít i na stovky tisíc korun. Mezi scientology je také na denním pořádku odstraňování mimozemských duší, které máme údajně všichni přilepené na naší duši. Naštěstí ale mají scientologové přístroj, kterým vše hravě vyřeší a za pár desítek tisíc korun se můžete přilepené duše zbavit. Tuto sektu také provázejí příběhy o sexuálním a fyzickém zneužívání jejich členů.

V minulosti byli členy této sekty například John Travolta nebo manželé Will a Jada Smithovi. Většina filmových celebrit ale po čase tuto sektu opustí, protože se údajně necítí svobodní. Tom Cruise je ale jeden z mála lidí, kterým věrnost scientologii vydržela. Vždyť zapáleným scientologem je Tom Cruise již bezmála 31 let a je jeden velký billboard hlásající „přidejte se k nám“. Je také jeden z nejvýše postavených členů scientologie. Podle bývalých členů této sekty je Cruise hned třetí největší hlava scientologie a má ve svých rukou moc celou sektu zrušit. Co nám jeden z hlavních vůdců scientologie prozradil o nejdiskutovanější náboženské sektě tohoto tisíciletí?

Pravděpodobně jste slyšel o dokumentu Můj film o scientologii režiséra Johna Dowera. Jak si myslíte, že se liší myšlenky tohoto dokumentu se skutečnými myšlenkami scientologie?

„Víte, scientologie je překrásné náboženství.“, odvětil Tom Cruise a pokračoval po krátké odmlce. „Je to něco, co mi v mém životě pomohlo neuvěřitelným způsobem. Jsem scientologem už přes 30 let. A bez scientologie bych rozhodně nebyl tam, kde jsem teď. Nikdy bych bez scientologie ničeho nedosáhl. Je to prostě překrásné náboženství. Jsem na scientologii velmi hrdý.

Spousta lidí říká, že jste se rozhovorům o scientologii vyhýbal. Proč jste se rozhodl nyní promluvit?

„Vždy se ve mně bily dva protichůdné názory. Jeden mi říkal, že pokud o tom budu mluvit často, lidé si budou myslet, že se všechny snažím obrátit na svou víru a rázem se stanu násilným přesvědčovatelem a fanatikem. A pokud o tom nebudu mluvit, lidé si budou říkat, že jsem tajnůstkářský a všechno se snažím zatloukat, protože se za své náboženství stydím. Také jsem si říkal, že v médiích se chci spíše soustředit na propagaci svých filmů a produkci a své osobní věci spíše nechám stranou. Když se na celou tu věc dívám znovu, říkám si, že mnoho věcí si lidé mohou vykládat špatně a je třeba jim sdělit mé oficiální postoje.

Říkáte, že scientologie vám v životě hodně pomáhá. Co pro vás osobně znamená být scientologem?

„Být scientologem není něco, co se prostě přiletí z nebes. Je to privilegium. Musíte si zasloužit být scientologem, protože je to zároveň velká zodpovědnost. Scientolog má moc vytvářet novou realitu pro náš svět. A má moc měnit podmínky na tomto světě a vztahy sám se sebou a s lidmi kolem sebe. Když jste scientolog, prostě se podíváte na člověka a víte, že jste jediný člověk, který mu může pomoct. Být scientologem je pro mě něco nekompromisního a vždy jsem ohledně tohoto tématu bezvýhradně upřímný. Je to něco, co mě v životě žene dál kupředu. Když jsem se stal scientologem, znamenalo to pro mě příležitost měnit lidem jejich životy. A tomuto cíli jsem doteď bezvýhradně oddán.

Povězte nám více o tom, jaké má scientolog zodpovědnosti. Co to znamená být scientologem v celosvětovém měřítku?

„My scientologové jsme například pověřené autority k tomu, abychom dostávali lidi z drog. Jsme světové autority na lidskou mysl a správné přemýšlení světa. My jsme autority v tomto světě, které mohou výrazně zlepšit podmínky k životu na této planetě. Co se týče zločinců, tak ty můžeme napravit. Můžeme jim přinést do života štěstí a nový pokoj. Máme k dispozici nástroje, které jsou k tomuto dostačující. Ve scientologii je celá řada vůdců, kteří chtějí pomáhat světu a jsou tomu maximálně oddáni. Pokud jste scientolog, tak tehdy vidíte věci takové, jaké skutečně jsou. Otevřou se vám oči. Vidíte svět v celé jeho slávě a úplnosti. A přeji si, aby svět mohl být lepším místem. Nemohl bych sám se sebou žít, kdybych se nesnažil ho zlepšit. Takže naší zodpovědností je vyučovat svět tuto pravdu a vytvářet novou a lepší realitu. A není nic lepšího než jít ven, bojovat s tímto světem a vidět, že věci se zlepšují. Prostě dělám to, co můžu a dělám to způsobem, kterým dělám všechno.

 

Pavel Melotík

 

Zdroje: https://genius.com/Tom-cruise-scientology-interview-annotated

http://www.mtv.com/news/1579963/tom-cruise-scientology-video-glossary-what-is-he-talking-about/

https://www.theguardian.com/film/2016/oct/27/tom-cruise-scientology-is-a-beautiful-religion

http://www.thedailybeast.com/articles/2016/10/26/tom-cruise-breaks-silence-on-scientology-it-s-a-beautiful-religion.html

http://www.nickiswift.com/2423/crazy-things-tom-cruise-done-scientology/

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eleven − eight =