10 nejoblíbenějších filmů Quentina Tarantina

Quentin Tarantino je další příklad, že se úspěšným režisérem můžete stát i bez filmové školy, ačkoli je pravda, že Tarantino navštěvoval kurzy herectví. Původně pracoval jako vyhazovač v pornokině. Pak začal pracovat ve videopůjčovně, kde sledoval nespočet filmů a byl známý tím, že dokáže převyprávět každou scénu z každého filmu. Sledoval filmy pořád dokola a všímal si, jak funguje střih, herectví, kamera nebo scénář. Tehdy se mu v hlavě zrodil plán – zkusit si napsat a zrežírovat svůj vlastní film. A tak se v malé videopůjčovně zrodil jeden z nejpopulárnějších režisérů a scénáristů současnosti, který má na kontě kultovní snímky jako Pulp fiction, Kill Bill, Hanebný pancharti nebo Osm hrozných. V současné době chystá krimi, které se bude točit okolo vražd gangu rodu Mansonů podle skutečných událostí (více článek zde). 

Slavný tvůrce odhalil, na jaké filmy se kouká ze všeho nejraději on. Pojďme se podívat na nejoblíbenější filmy Quentina Tarantina, které doporučuje všem pořádným filmovým fanouškům.

10Čelisti (1975)

Do Tarantinovy top10 se vešel hororový fenomén režiséra Stevena Spielberga, který skalní fanoušci hororu obdivují už přes 40 let. Film získal tři Oskary – za nejlepší hudbu, střih a zvuk. Kromě toho se Čelisti staly obrovským finančním úspěchem, na který studio Universal navázalo dvěma volnými pokračováními, která se ale stala naprostou katastrofou. Film Čelisti se odehrává na prosluněné pláži, na které zaútočí obrovský bílý žralok. Zástupci města se zprvu vše snaží utajit, nakonec s napětím čekají, až se objeví někdo, kdo obrovského žraloka zabije. Na moře vyplouvají tři muži, ichtyolog Hooper, lovec žraloků Quint a šéf místní policie Brody, aby zkusili své štěstí.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

9Nevěrně tvá (1948)

Americká komedie Nevěrně tvá je dílem jednoho z nejslavnějších průkopníků komedie Prestona Sturgese, který je dnes známý díky komedii Sullivanovy cesty. Jeho snímek Nevěrně tvá je příběhem nevěry, kterou se dirigent Sir Alfred De Carter (Rex Harrison) rozhodne ztrestat jedním ze tří plánů, které vymyslí během koncertního vystoupení. Jenže plány se zdály být mnohem snáze proveditelné v představě než ve skutečnosti…

8Carrie (1976)

Carrie je thriller kultovního režiséra Briana De Palmy, který byl natočen podle románu Stephena Kinga. Hrdinkou filmu je nesmělá dívka Carrie Whiteová, která je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou, a pro svůj vzhled a zakomplexovanost také zdrojem posměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Zjistí, že její pohled může nabýt ničivé síly, tryskající bez ohledu na její vůli, a to ve chvíli, kdy je nervově nejrozrušenější. Atmosféra hrůzy narůstá souběžně se stupňujícím se ponižováním a nenávistí, až dosáhne bodu, kdy už není možné situaci zachránit a rozmotat spletenec nedorozumění.

7Pandořina skříňka (1929)

Pandořina skříňka je německé melancholické drama režiséra Georga Wilhelma Pabsta natočené v éře němého filmu.

Vnímavě pojatá studie sebezničující feminity. Minu­lostí spojena s polosvětem, dívka obdařena animální senzualitou i krásou s přídechem panenské nevinnosti, s bezděčnou nevědomostí kolem sebe rozpoutává vír vášní, až se stává jejich tragickou obětí.

6Železná dlaň (1975)

Železná dlaň je akční film z Hong Kongu. Tento snímek v Americe nastartoval kung-fu mánii, během které masivně vzrostl zájem o asijská bojová umění.

Nadaný student Ge Hou (Lo Lieh) se ocitne mezi dvěma znesvářenými školami bojového umění v době japonské okupace Číny. Intriky neberou konce a na obou stranách se vrší mrtví. Mistr druhé školy, který touží zvítězit v boxerském turnaji se chce mladíka zbavit, proto mu zraní ruce. Jediná šance hrdiny je naučit se dokonale techniku Iron Palm, aby mohl nejen zvítězit v turnaji, ale postavit se jak konkurenční škole, tak prohnilým Japoncům a jejich karate.

KOUKNI SE  Nejlepší hororové anime všech dob

5Jeho dívka pátek (1940)

Jeho žena pátek je romantická komedie, za kterou stojí režisér a scénárista Howard Hawks. Toho můžete znát jako tvůrce filmů Zjizvená tvář (ale ta původní z roku 1932), Leopardí žena nebo Francouzská spojka. 

Jeho žena pátek je screwballová komedie, jež rozehrává odlišný vzorec souboje pohlaví, v němž muž zůstává v tradičním dominantním postavení, ale žena je mu více než rovnocenným soupeřem. Závratnou dynamiku děje i břitkost komiky určují zavilé konflikty bývalých partnerů v novinářské profesi i v manželství.

4Taxikář (1976)

Taxikář je jedním z prvních celovečerních filmů od Scorseseho. Už tehdy se mu ale povedlo do filmu dostat Roberta De Nira a Jodie Foster. Taxikář vypráví příběh válečného veterána Travise Bickla, který po návratu z Vietnamu trpí nespavostí. Najde si proto práci jako noční taxikář. Během nekonečného popojíždění „špinavými“ ulicemi New Yorku naráží jen na násilí, drogy a prodejný sex. V dlouhodobě traumatizovaném, frustrovaném Travisovi sílí odhodlání k radikálnímu činu. Kromě Quentina Tarantina tento snímek zbožňuje například Leonardo DiCaprio

3Výstřel (1981)

nejoblíbenější filmy quentina tarantina

Výstřel je mysteriózní thriller s Johnem Travoltou od režiséra Briana De Palmy, kterého Tarantino uznává jako jednoho z nejlepších režisérů. Vypráví příběh zvukaře Jacka Terryho, který vyrábí pro malou filmovou společnost, specializující se na erotické horory, zvukové efekty. Jedné noci, když se pokouší pro nový film nahrát šumění větru, stane se svědkem nehody auta, které se nečekaně zřítí z mostu do řeky. Řidič zemře, ale Jackovi se podaří z auta zachránit dívku Sally. V nemocnici vyjde najevo, že řidičem guvernér McRyan, jeden z kandidátů na post amerického prezidenta. Guvernérův podřízený Lawrence Henry, požádá Jacka, aby s ohledem na guvernérovu rodinu pomlčel o dívce, která s ním byla ve voze. Jack doprovodí Sally do motelu, tím však celá záležitost zdaleka neskončí…

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

2Rio Bravo (1959)

Druhým nejoblíbenějším filmem Quentina Tarantino je starší americký western Rio Bravo. Tarantino jej také označil jako „nejvíc cool film všech dob.“ Western Rio Bravo má na svědomí režisér a scénárista Howard Hawks. 

Obyvatelé městečka Rio Bravo si již delší čas nemohou stěžovat na nedostatek vzrušení. To vyvolávají hlavně bratři Burdetové. Starší Nathan patří k největším rančerům v kraji a drží ochranou ruku nad mladším bratrem Joem. Když Joe zastřelí neozbrojeného člověka, šerif John T. Chance ho zatkne a uvězní. Prokáže tím neobyčejnou odvahu, protože proti Burdetovým lidem stojí ve městě téměř sám. Po boku mu stojí jeho dva pomocníci, věčně opilý Dude a napůl chromý starý Stumpy. Přesto se pokusí postavit několikanásobné přesile…

1Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Nejoblíbenější film Quentina Tarantino je tento legendární western Sergia Leoneho, kterým vrcholí takzvaná dolarová trilogie, díky které se proslavil Clint Eastwood. A nelze mu to mít za zlé. Když si všimnete těch přestřelek a dialogů, je jasné, odkud v některých scénách čerpal inspiraci při natáčení westernu Osm hrozných. A pracovat na hudbě k filmu s Ennio Morriconem musel být pro Tarantina splněný sen. 

Pavel Melotík

Zdroje: http://wiki.tarantino.info/index.php/Tarantino’s_favorite_films

https://www.csfd.cz/tvurce/2928-howard-hawks/

https://www.csfd.cz/tvurce/2120-quentin-tarantino/

https://www.kukatko.cz/10-nejoblibenejsich-filmu-leonarda-dicapria/

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

three × three =