10 nejoblíbenějších filmů režiséra Christophera Nolana

Christopher Nolan je bezpochyby jedním z nejpopulárnějších režisérů a scénáristů současnosti. Stojí za filmy jako Memento, Dokonalý trik, Počátek, Interstellar nebo za trilogií Temný rytíř. Jeho nejnovější snímek je válečné drama Dunkerk, ve kterém se snažil znázornit chaos, který na bojišti panoval. Za Dunkerk získal Nolan svou první nominaci na Oskara za režii.

Nolan je známý obrovským úsilím, které dává do příprav filmu. Například kvůli vesmírnému sci-fi Interstellar několik let studoval univerzitu a scházel se s nositelem Nobelovy ceny za fyziku, který Nolanovi po večerech vysvětloval, jak fungují černé díry. Spousta z Nolanových filmů patří mezi nejoblíbenější filmy fanoušků filmu. Jaké jsou ale nejoblíbenější filmy Christophera Nolana?

1010. Práskač a jeho kat

Práskač a jeho kat je drama z osmdesátých let režiséra Stephena Frearse, kterého můžete znát jako režiséra filmů Nebezpečné známosti, Špína Londýna Philomena nebo Božská Florence. Hlavní roli ve filmu hraje John Hurt.

Film vypráví o muži, který napráskal své kamarády. Ti mu u soudu slíbili, že se jednoho dne spolu sejdou. Tehdy pochopil, že navždycky jej před jejich pomstou neochrání ani sebelepší program na ochranu svědků, ani žádná nová identita. Naučil se brát každou hodinu, každý den jako svého druhu dar. A osud k němu byl opravdu štědrý. Daroval mu celých deset let. Deset let klidného života ve slunném Španělsku, deset let, naplněných krásnými, moudrými knihami, deset let, za která se z gangstera Willieho Parkera stal nový člověk. Pochopil smysl lidské existence, připravil se na neodvratné. Proto se teď tváří tvář svým vrahům může usmívat. Jenomže nájemný zabiják Braddock dobře ví, že strach ze smrti je jedním z nejzákladnějších lidských pudů. A nevěří tomu, že jej někdo dokázal překonat… 

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších filmových a komiksových záporáků

99. Veselé Vánoce, pane Lawrenci

Devátým nejoblíbenějším filmem Christophera Nolana je britsko-japonské válečné drama z roku 1983 jménem Veselé Vánoce, pane Lawrenci. Hlavní roli ztvárnil slavný zpěvák a herec David Bowie. 

Děj se odehrává v Japonském zajateckém táboře na ostrově Jáva v roce 1942. V lágru je jediný zajatec, který mluví Japonsky a to plukovník Lawrence. Ten je donucen sadistickým seržantem Harou zúčastnit se mučení a vynuceného harakiri jednoho z dozorců. Po intervenci u velitele tábora je poprava odložena. Ostatní japonští důstojníci se začínají na zajatcích mstít, protože se obávají ovlivňování velitele tábora plukovníkem Lawrencem. Napětí se ještě zvýší, když se v táboře objeví nový, záhadný zajatec Celliers, který je Angličan a odmítá se podřídit japonskému drilu.

88. Bad Timing

Bad Timing je mysteriózní thriller z roku 1980, který natočil režisér Nicolas Roeg. Film vypráví příběh ženy, která se pokusí o sebevraždu a je převezena sanitkou do nemocnice. Postupně je divákovi prezentován tragický milostný příběh, který je kousavou analýzou mužských obsesí a (erotických) vztahů mezi muži a ženami.

77. Das Testament des Dr. Mabuse

Das Testament des Dr. Mabuse je západoněmecký film z roku 1962. Jedná se o remake hororu Fritze Langa z roku 1922. 

Neznámí zločinci provedli několik geniálních loupeží, při nichž se zmocnili mnoha diamantů i cihel zlata. Komisaři Lohmannovi (Gert Fröbe) připadají tato přepadení velmi podezřelá, především svou podobností těm, která vymyslel pověstný doktor Mabuse (Wolfgang Preiss). Ten je ale v blázinci a všechen svůj čas tráví tvorbou podivných kreseb.

66. 12 rozhněvaných mužů

Drama 12 rozhněvaných mužů patří jednoznačně mezi nejlepší a nejoceňovanější filmy padesátých let. Vypráví o dvanácti porotcích, kteří mají jednomyslně rozhodnout o vině či nevině mladého muže, který je obviněn z vraždy svého otce. Porotci jsou průměrní Američané s obyčejnými zájmy a zaměstnáním. V průběžném hlasování jedenáct hlasuje za vinu, jenom porotce číslo 8, architekt Davis, je proti. Vyslovuje vážné výhrady k průběhu soudního jednání a kritizuje i způsob šetření celého případu. 

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

 

55. 2001: Vesmírná odysea

Režisér Stanley Kubrick je jedním z nejoblíbenějších tvůrců Christophera Nolana a je pro něj velkou inspirací. Není tedy divu, že zrovna Vesmírná odysea je jedním z nejoblíbenějších filmů Christophera Nolana. Nolan o filmu prohlásil:

„Během sledování filmu jsem cítil podivuhodné vytržení z tohoto světa. Jakoby mě film vzal na úplně jiný svět. Vesmírná odysea vás donutí filozoficky přemýšlet o životě. A to do hloubky.“

44. Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi je americký hudební dokument z roku 1982. Režisér Godfrey Reggio v dokumentu beze slov, jen prostřednictvím fascinujících obrazů a za doprovodu úchvatně minimalistické hudby Philipa Glasse poprvé komentuje vztah přirody a člověka, resp. destruktivní sílu lidského působení na naši planetu.

Christopher Nolan o filmu řekl: „Je to neuvěřitelný dokument o tom, jak největší lidská snažení a úsilí mají děsivé důsledky. Je to umění, nikoliv propaganda. Je to emotivní, ale ne manipulativní. Film vám neříká, co si máte myslet. Ale o čem máte přemýšlet.“

33. Tenká červená linie

Tenká červená linie je válečný film z roku 1998, který má obrovský filozofický a duchovní přesah a snaží se uchopit válku obecně z různých úhlů pohledu. Snímek zrežíroval a napsal Terrence Malick, který byl za tento film nominován na Oskara za nejlepší režii, scénář i nejlepší film. Pro Tenkou červenou linii je charakteristická hudba Hanse Zimmera, který si také vysloužil oskarovou nominaci. Ani za herecké obsazení se film rozhodně nemusí stydět. V Tenké červené linii hrají Sean Penn, Adrien Brody, George Clooney, Nick Nolte, Woody Harrelson, John Travolta, John C. Reilly nebo Jared Leto.

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších seriálových záporáků

Christopher Nolan si film zamiloval, protože podle něj nikdo nepřekonal filmařské techniky, které Malick používá k vyobrazení vzpomínek, mentálních stavů lidské mysli a lidských myšlenek.

 

22. Agent, který mne miloval

Agent, který mne miloval je jedna z nejslavnějších bondovek, které kdy byly natočeny. Agenta 007 si tehdy zahrál Roger Moore. Christopher Nolan tento film označuje za nejlepší akční film všech dob, který bude velmi těžké překonat.

 

11. Blade Runner

Nejoblíbenější film Christophera Nolana je Blade Runner, slavné sci-fi Ridleyho Scotta s Harrisonem Fordem v hlavní roli, které se loni dostalo pokračování od režiséra Denise Villeneuva. Blade Runner je známý tím, že dodnes existuje hned několik střihů tohoto filmu a každý se od sebe výrazně liší. Celá patálie vznikla tak, že Ridley Scott nechal pár týdnů před premiérou přetočit konec. Jenže na projekci se dostala kopie filmu s původním nepřetočeným koncem. Nakonec Ridley Scott natočil DVD verzi, ve které je třetí verze toho, jak Blade Runner končí.

Sci-fi Blade Runner si klade zásadní filozofickou otázku, co to znamená být člověkem, a jaké výsady takový člověk má. Christopher Nolan si film zamiloval, protože podle něj reprezentuje styl točení filmů, který by si chtěl někdy zkusit. Konkrétně prohlásil:

„Blade Runner je důkaz toho, že můžete prostě vzít kameru a být velmi temný, explicitní, někdy i nechutný a získát si publikum zarytých fanoušků.“

 

Pavel Melotík

Zdroje: https://www.criterion.com/explore/191-christopher-nolan-s-top-10

https://www.criterion.com/films/1285-the-hit

https://www.youtube.com/watch?v=EwbPLAoGzfc

https://www.csfd.cz/film/30441-agent-ktery-mne-miloval/komentare/

 

Předchozí článekMagnesia Litera: Známe vítěze!
Následující článekRecenze: Šťastně až do smrti

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

4 + 15 =