Macbeth: Shakespeare si opět razí cestu do kin

To, že se dá i na omletém základu postavit mohutná katedrála potvrdil režisér Justin Kurzel na Macbethově světové premiéře v Cannes. Tam jeho práce po skončení promítání obdržela desetiminutové ovace vestoje a rázem byla katapultována mezi jedny z největších filmových překvapení tohoto roku. V našich kinech se další klasické pojetí Shapespearova dramatu objeví 5. listopadu a tady je malá ochutnávka toho, co nás čeká.

mac2Zápletka příběhu je notoricky známá. Neohrožený válečník Macbeth jednoho dne vyslechne věštbu, která mu předpoví královskou budoucnost. Podle té se zařídí a opilý vidinou moci (a notně povzbuzený ambiciózní manželkou) zavraždí svého krále a sám natáhne ruku po trůnu. On ani jeho žena však netuší, jak vysoká je cena moci, a když na to konečně přijdou, je už příliš pozdě.

Macbeth se v minulosti dočkal mnoha zpracování. Už jsme měli možnost vidět několik klasických podání, například od režiséra Orsona Wellese nebo Romana Polanskiho z roku 1971, a také několik moderních pojetí, jako třeba z kuchařského prostředí z roku 2005 či o něco mladší verzi ze současné Austrálie. Kurzel vsadil opět na klasické podání a to se mu vyplatilo.

Slavná hra má sice se skutečným vládcem Macbethem společného jenom pramálo (v reálu byl Macbeth jeden z nejlepších skotských vládců v dějinách), hluchá místa nebo ploché postavy v něm opravdu nenajdete. Práce je díky vynikajícímu autorovi naopak tak bohatá, že má, pokud jde o charakter postav a doby, co říct i o světě, v jakém mac4žijeme dnes. Jediným problémem stojícím mezi velkým dílem a moderním divákem je však často jazyk. Proto se museli scénáristé při zpracovávání Shakespearových dramat odjakživa poprat s jedním velkým dilematem – zda použít originálních výrazů nebo soudobé angličtiny. Na jednu stranu bylo vhodné zachovat jazykové pojetí originální hry, ale zase ne každý zastaralému jazyku úplně rozumí. Letošní adaptace zvolila kompromis. Filmaři dobře uhádli, že je krása Shakespearových slov stejně důležitá jako spiknutí a postavy, a tak ji v uspokojivé a vhodné míře zachovali. V konečném sestřihu se tedy objeví jak původní dialog okořeněný skotským nářečím, tak vyprávění pomocí obrazů (v těžko pochopitelných pasážích).

KOUKNI SE  IFFKV 2023: festivalová přehlídka ve Varech právě začíná

Menší změny se vyskytnou i v chování postav. Obsazení hlavních hrdinů zní víc, než lákavě: jako Macbetha uvidíme na stříbrném plátně Michaela Fassbendera (X-Men: První třída) a v roli jeho ženy oskarovou Marion Cotillard (Edith Piaf). Zatímco Fassbender byl od začátku téměř jistý (režisér dokonce odhalil, že si Michael četl scénář ještě před Macbeth_2začátkem natáčení více než dvěstěkrát), při obsazování jeho lady došlo k nemalé změně. Macbethovu manželku si měla původně zahrát Natalie Portman, a když od projektu upustila, nahradila ji Cotillard. Ta prý odjakživa snila o téhle roli, i když spíš předpokládala, že ji zrealizuje na jevišti a ve Francii, a z toho důvodu ani ona svého hereckého kolegu v přípravě rozhodně nezahambila.

Tohle herecké duo snímku jasně kraluje a zároveň mu dodává na uvěřitelnosti a syrovosti. V původním dramatu byli pan a paní Macbethovi docela dynamická dvojka – on zdrženlivý a mocichtivý a ona ambiciózní a hladovějící po lepším postavení. V Kurzelově novotině však budou oba protagonisté mírnější a reálnější, spíše než na vysoké renty budou žárlit na dokonalé životy lidí ve svém okolí. Cotillard také bude mít menší vliv na svého manžela a předvede pořádnou dávku ženskosti a lidskosti, se kterou diváci budou moct ztotožnit. Projeví se také dopady války na lidskou psychiku. Originální neohrožený vojevůdce nebude tak neohrožený, a dokonce ani tradičně statečný. Podle samotného Fassbendera je jeho postava spíš válečný veterán, který viděl nesčetné hrůzy a nedokáže vplout zpět do společnosti. Speciálně pro tenhle jev si herec navíc podrobně nastudoval symptomy a dopady posttraumatické stresové poruchy.

KOUKNI SE  Jaký bude seriál Fallout podle post-apo herní předlohy

Vizuální stránka celé podívané nám také nabídne pár příjemných překvapení. Je totiž prostě jedinečná. Postavy
bojují, intrikují a vraždí uprostřed nemilosrdné krajiny pokryté rudým vřesem a mlhou a celá atmosféra díky tomu mac3stoupá o celou příčku výš. Dílo také skrývá obrovský bitevní potenciál. Objeví se v něm hned dva epické střety – mezi Macbethem vedoucím armádu a rebely usilujícími o život králi a potom o udržení lesů vedoucích směrem k hradu. Ty filmařskému týmu rozhodně nabídly větší pole působnosti, než hercům na jevišti. A je to znát, řemeslně vymazlený trailer dokazuje, že uslyšíme pořádný ryk zbraní a šetřit se nebude krví ani těly.

Obsazení nám kromě Fassbendera a Cotillard přinese také Elizabeth Debicki (Everest) v roli Lady Macduff, Seana Harrise (Chraň nás od zlého) jako Macduffa, Davida Thewlise (Teorie všeho) v roli Duncana, Jacka Reynora (Transformers: Zánik), představitele Malcolma a další.

Jitka Vorálková

www.whatculture.com, www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

19 − 15 =