Fenomén panenství

Neposkvrněnost, čistota a sexuální abstinence – to je fenomén jménem panenství. Pojďme se společně podívat na to, co je na něm tak cenného, tajemného či lákavého.

1Kdo je panna

Jako panna se tradičně označuje dívka či žena, která nikdy neměla pohlavní styk, během kterého došlo k penetraci poševního vchodu penisem. Jako důležité se tedy zdá být neporušení tzv. panenské blány. Definice je ovšem složitější. Vždyť panenská blána může být od narození tak tenká, že porušit ji může i obyčejná fyzická aktivita (např. jízda na kole). Navíc některé ženy se dokonce rodí zcela bez panenské blány. A v neposlední řadě – co taková žena, která podstoupila hymenoplastiku, během které jí plastický chirurg vytvořil novou panenskou blánu? Lze označit za pannu i ženu, která se oddává análnímu sexu, cunnilingu nebo masturbaci? Hranice panenství je tedy pro každou kulturu poměrně odlišná.

2Tajemná neposkvrněnost

Photo by thom masat on Unsplash

Ženská neposkvrněnost měla už v dobách raného středověku punc tajemnosti. Neprovdané ženy a dívky společnost mnohdy považovala za jakési vyvolené s darem či mocí od boha. Vzpomeňme si na Pannu Marii či Johanku z Arku. Jen žena čistá a neposkvrněná mohla být „nevěsta Kristova“. Od dívek se očekávala sexuální abstinence, dokud nevstoupí do svazku manželského. Právo odejmout ženě panenství měl jen a pouze manžel, jakožto zástupce boha. Pokud muž zjistil, že žena již pohlavní styk před svatbou měla, znamenalo to zostuzení celé její rodiny a následoval krutý trest. Často se ještě před svatbou budoucí manžel dožadoval důkazu o neposkvrněnosti své nastávající, což bylo pro ženu velmi ponižující. Tyto praktiky dodnes udržují některé kultury, zejména pak ty vyznávající islám.

KOUKNI SE  Jak si užít sex ve sprše

3Cudnost na prodej

Tu a tam se vyrojí zpráva, že se nějaká mladá žena či dívka snaží svou neposkvrněnost zpeněžit. Co ji k tomu ale vede? Nejčastějším důvodem bývá vidina rychlého a relativně snadného zisku, který může vystoupat do velmi vysokých částek. Dalším velmi častým důvodem je vlastní reklama či propagace určitých názorů a postojů, kdy se na sebe žena snaží upoutat pozornost a získat si své příznivce. Za jedinou noc si tak může přijít na slušný balík peněz. Jak ale na takový čin nahlíží morálka, je věc druhá. Rozhodně se jedná o akt balancující na hraně zákona. A zajímavé jsou i rozdíly v nahlížení na neposkvrněnost mužskou a ženskou. Zatímco jistá modelka údajně vydražila své panenství za miliony korun, za mužské panictví v dražbě zájemci zaplatili maximálně pár desítek tisíc.

4Čistota půl zdraví aneb Kult panenství

Photo by Matt on Unsplash

I když by se mohlo zdát, že hodnota ženské neposkvrněnosti je v západní civilizaci pasé, opak je pravdou. Zejména v jižních státech USA se v poslední době rozmáhá tzv. Kult panenství. Jedná se o podivnou tradici, kdy obzvláště náctileté dívky obřadně před bohem slibují svému otci čistotu a sexuální půst, dokud nevstoupí do řádného manželství. Má jít o jakousi ochranu proti neplánovaným otěhotněním, přenosu sexuálních chorob, nebo je to jen a pouze manipulace pomýlených konzervativních fanatiků? Dokonce i některé zasnoubené páry spolu přestanou na nějakou dobu souložit a jejich svatební noc pak považují za svůj první společný pohlavní styk. A toto má do panenské cudnosti opravdu hodně daleko…  

KOUKNI SE  Šest znamení, že už masturbujete příliš

Esterka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × 5 =