5 nejsympatičtějších filmových a komiksových záporáků

Lidstvo si už od nepaměti vytváří hrdiny, se kterými se může vnitřně ztotožnit. Co ale vlastně dělá hrdinu hrdinou? Čím by byl takový Batman bez Jokera nebo Harry Potter bez Lorda Voldemorta? I anti-hrdinové mívají své nesporné kvality a nezřídka se stává, že zajímavě vystavěná záporná postava zastíní šablonovitého „Mirka Dušína“. Obecenstvo jí pak může začít dokonce fandit. Pojďme se podívat na 5 nejsympatičtějších filmových a komiksových záporáků.

1. Lex Luthor

Lexe Luthora bychom mohli charakterizovat jako plešatého boháče, kterého duševně poznamenala otcova výchova. Život se s ním nepáral – v raném dětství přišel vlivem meteoritu o vlasy a tragicky mu zemřeli matka i mladší bratr. Mládí protrpěl pod otcovou krutovládou plnou lží, intrik a manipulace. Když se už coby dospělý muž ve Smallville seznámí s mladým Clarkem Kentem, rozpoutá sérii okolností, které vedou k nevyhnutelnému cíli. Z přátel se stanou protivníci a politováníhodný a emočně nevyrovnaný syn nenáviděného miliardáře se postupně mění v Supermanova úhlavního nepřítele. Tento geniální, šarmantní, sexy padouch je zajímavým kontrastem k zásadovému, rovnostářskému a těžce předvídatelnému superhrdinovi v těsné modro-žluto-červené kombinéze.

2. Loki

Foto: foto: Disney+

Loki je v komiksovém světě Marvelu prezentován jako bratr hromovládce Thora a syn Odina, všeotce a vládce Aasgardu. Milovaná matka Frigga ho zasvětila do tajů triků, kouzel a magie a Loki toho náramně využívá. Za pomoci intrik a lstí si rázně jde za svými cíli a vše, co mu stojí v cestě, bez mrknutí oka odstraní. Loki je mistr převleků a břitký humor mu není cizí. Nikdy neztrácí eleganci a šarm, má zkrátka jakési osobní kouzlo. Koneckonců – jsou to právě padouši, kteří vytvářejí superhrdiny. A Loki je jedním z nejsympatičtějších filmových a komiksových záporáků.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

3. Tom Hanniger

Tom Hanniger je vskutku zajímavě vystavěný charakter z legendárního slasheru Krvavý Valentýn. Na první pohled jde o sympatického mladíka, pod roztomilým kukučem však skrývá nejedno tajemství. Městečko Downtown před několika lety tvrdě zasáhlo důlní neštěstí, při kterém přišli o život všichni horníci. Tedy až na jednoho – Harryho Wardena. Z tragédie byl nakonec neprávem obviněn Tom Hanniger a právě tato okolnost povede k jeho nevyhnutelné zkáze. Rozhodně nejde o prvoplánového záporáka, dovede totiž vzbudit lítost i sympatie a divák mu tak nějak podvědomě fandí.

4. Norman Bates

Kdo by neznal Normana Batese, ústřední postavu z Hitchcockova legendárního hororu Psycho? Norman je nesmělý podivín, který sdílí domácnost se svou matkou. Tedy alespoň to tak vypadá… Na první pohled jde o nezkušeného, platonického romantika a věrného matčina posluhovače, ovšem zdání klame. Norman má totiž odvrácenou tvář a ta je zatraceně sexy! Z pohledného mladíka s nevinným výrazem se občas stává chladnokrevně vraždící monstrum, které si na svých obětech léčí mindráky z vlivu manipulativní a dominantní matky.

5. Karel Kopfrkingl

A nakonec zabrousíme i do našich luhů a hájů – právě u nás totiž vznikl podle knižní předlohy filmový skvost s názvem Spalovač mrtvol. Karel Kopfrkingl žije na první pohled spořádaný rodinný život. Jde o spolehlivého manžela, otce a živitele rodiny. Má elegantní vystupování, vždy dokonale upravený zevnějšek a rád komunikuje se svým okolím – často o podivných či nevhodných věcech. Svou práci ředitele krematoria vykonává s láskou a svědomitě. No, možná až příliš… Jeho nepřirozeně klidný projev a melodický hlas vyvolávají v divákovi obavy o jeho duševní zdraví a nutno dodat, že oprávněně. Když totiž jeho hloubavá mysl zplodí zvrácený plán na spásu vlastní rodiny a celého lidstva, měl by se mít každý na pozoru. Přestože z této postavy sálá negativní energie, rozhodně dokáže diváka zaujmout a vyvolat v něm rozporuplné pocity, snad dokonce i pochopení.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

Esterka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

six + seven =