Star Wars VII: Hvězdným válkám není konec

Star Wars je epický sci-fi příběh, který se odehrává ve fiktivním vesmíru („far, far away“). Autorem je americký režisér, scénárista a zakladatel Lucasfilms George Lucas, mimo jiné autor série Indiana Jones. Kromě šesti filmů jsou na světě animované seriály a obrovská hromada literatury, pojednávající o technologii a historii celé galaxie. První film vyšel v roce 1977 a nesl prostý název Star Wars, později po vydání dalších filmů několikrát graficky upraven a přejmenován na Star Wars IV: New Hope, sklidil obrovský úspěch a získal si obrovskou fanouškovskou základnu. Společně s následujícími filmy The Empire Strikes Back (1980) a Return of the Jedi(1983) tvořil původní triologii, jejíž příběh se odehrával dvě dekády po druhé triologii, která postupně vycházela v letech 1999-2005. V říjnu 2012 odkoupila Lucasfilms celosvětově známá a úspěšná filmová korporace Walt Disney, která v srdcích fanoušků vyvolala obrovskou úzkost, pochyby a převážně strach o nadcházející vývoj Star Wars. Tento výkyv emocí se vrátil k normálu před půl rokem, kdy byl vydán první teaser k novému sedmému filmu The Force Awakens. Dříve jsem zastával názor, že původní Star Wars jsou úspěšné, kromě úžasného příběhu, díky roztomilým a šíleně jednoduchým grafickým efektům, které mi připomínali, že to ve filmu není to hlavní. K tomu všemu hrála v pozadí symfonická skladba složena Johnem Williamsem, která divákovi rozproudila krev po celém těle.

Star-Wars-The-Force-Awakens-2
Millennium Falcon vypadá úžasně

Režisérem již není George Lucas, který se na filmu podílel minimálně, nýbrž J.J. Abrahams, který je znám pro svou práci na celosvětové úspěšném seriálu Lost, novém Mission Impossible: Rogue Nation a také jako producent nové filmové série Star Trek. Společně s Abrahamsem na scénáři pracoval Lawrence Kasdam, který stál vedle Lucase u samotného vzniku Star Wars. Všichni, kteří se podíleli na tvorbě tohoto filmu, byli dlouhou dobu mezi fanoušky, a tak k tomu mají mnohem blíže než kdokoliv jiný. Abrahams na letošním Comic-conu v San Diegu prožil nostalgický moment, kdy zavzpomínal skoro 40 let zpátky, na své první zhlédnutí Star Wars, tehdy novinkou, která pohnula světem. Abrahams a jeho tým mají v plánu v příběhu pokračovat a vytvořit tak v pořadí třetí triologii a několik dalších samostatných filmů, natáčení jednoho z nich dokonce začalo již před několika měsíci.

KOUKNI SE  Chandler z Přátel napsal paměti trosky a feťáka

Příběh se odehrává 30 let po Return of the Jedi. Z traileru je patrné, že temná strana i po pádu Imperátora Palpatina a Darth Vadera alias Anakina Skywalkera přežila a stále bojuje  s Rebely o vládu nad Galaxii. Po pádu Impéria byla založena nová organizace pod názvem First Order, která se inspirovala principy temné strany. Jejím vůdcem je Supreme leader Snoke , který je také mentorem Kylo Rena, temného bojovníka z řádu rytířů Ren, ovládajícího sílu, který bude hlavním nepřítelem Rebelů. Snokea si zahraje Andy Sarkis, britský herec známý např. pro hlas Golluma v triologii The Lord of the Rings a Hobbit. Roli jeho učně získal doposud neznámý Adam Driver.

Star-Wars-The-Force-Awakens-4
Síla zahrnuje i temnou stranu

Na druhé straně se nacházejí Rebelové, v jejich řadách můžeme spatřit Finna, bývalého stormtroopera. Není známo jak a proč změní stranu, ale zjevně se bude jednat o velice důležitou postavu. Zahraje si jej John Boyega, který se za svou hereckou kariéru moc nepředvedl. Další postavou bude Rey, nebojácná, dobrodružství plná dívka, žijící na pouštní planetě Jakku. Daisy Ridley, která si Ray zahraje, je doposud neznámou herečkou a jedná se tak o další osobnost, která dostala obrovskou šanci ukázat, co v ní je, protože pokud neuspěje, bude to mít hluboký dopad nejen na ni, ale převážně na nový počátek Star Wars. Postavu Poe Damerona, nejlepšího pilota, který se v galaxii nachází, si zahraje Oscar Isaac, který se proslavil teprve v posledních několika letech, kdy se objevil např. v Drive (2011) a A Most Violent Year (2014).

KOUKNI SE  Trailer: Cameronovo dlouho očekávané pokračování Avatar: The Way of Water

Dále se ve filmu objeví Gwendoline Christie, která je známá pro roli Brienne of Tarth ze seriály Game of Thrones, Lupita Nyong’o, která si zahrála menší role ve filmech  12 Years a Slave (2013) a Non-Stop (2014) a Domhnall Gleeson, nejznámější pro své role v About Time (2013), Unbroken (2014) a Ex Machina (2015), kde se objevil po boku Oscara Isaac. Simon Pegg, který v animované sérii The Clone Wars dal svůj hlas Dengarovi, lovci odměn, dostane ve filmu své cameo  také spatříme Warwicka Davise jako Wicket W. Warricka, roztomilého ewoka, který se objevil v Return of the Jedi. Svou neznámou roli nalezne i švédský herec Max von Sydow.

Star-Wars-The-Force-Awakens-3
„Chewwie, we are back!“

Kromě nových herců, se ve filmu samozřejmě objeví i legendy, které byly součástí původních filmů. Mark Hamill, který dal duši Luku Skywalkerovi, od té doby ušel dlouhou cestu. Mladší generace jej zná převážně jako hlas The Jokera v hrách a animovaných seriálech, nebo v roli The Trickstera ve starém a novém seriálu The Flash. Lukovu sestru, princeznu Leiu si opět zahraje Carrie Fisher a její mladší verzí bude její dcera Billie Lourd. Na plátno se opět vrací posádka Millennium Falcon, slavná dvojce Han Solo a jeho věrný přítel Chewbacca. Oba dva si zahrají stejně jako poprvé před skoro 40 lety Harrison Ford a Peter Mayhew. Co by to bylo za film bez svých ikon, robotů C-3PO a R2-D2, kteří se vedle sebe zatím objevili v každém filmu, stejně jako jejich herci Anthony Daniels a Kenny Baker.

KOUKNI SE  IFFKV 2023: co se na festivalu v Karlových Varech stalo

Oficiální trailer byl vydán teprve před dvěma dny a po zhlédnutí v nás evokoval pocit neznalosti, zmatenosti, ale převážně zvědavosti, jelikož i přes dvě a půl minuty sestřihaných scén jsme nepochytili prakticky nic, co by naznačovalo vývoj událostí po konci posledního filmu, nebo alespoň malý náznak děje. Jediné, co není zahaleno mlhou jsou evidentní strany „světla“ a „temnoty“, které mezi sebou vedou nekonečnou válku.

Star Wars: Force Awakens hledejte v kinech od 17. prosince 2015.

Alexander Nardelli

www.imdb.com www.starwars.com

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × two =