Sauna, nebo pára?

Snad každý z nás se setkal s pojmy sauna nebo pára. V naprosté většině wellness center máme k dispozici jak parní lázeň, tak saunu, a je tedy na nás, jakou z nich si vybereme. Ačkoliv pozitivní účinky na lidské zdraví jsou známy široké veřejnosti, málokdo už ví, jaká procedura je pro něj vhodnější a jak má vlastně správně vypadat.

1Základní pravidla saunování

U všech typů tepelné terapie platí pár základních pravidel. Před vstupem do páry nebo sauny se musíme z hygienických důvodů osprchovat mýdlem a vodou. Do místnosti pak vstupujeme nazí (rozhodně ne v plavkách) nebo s velkým bavlněným prostěradlem, které bývá k dispozici při vstupu do šaten. V ohřívárně bychom se měli zdržet po dobu, která nám bude příjemná nebo která se udává jako doporučená. Jakmile ukončíme fázi zahřívání, měla by nastat fáze zchlazení. Pokud jsme vyšli ze sauny, měli bychom se osprchovat studenou vodou, vlézt do ochlazovací lázně nebo použít venkovní terasu. Poté následuje fáze relaxace a odpočinku na lehátku, která by měla trvat alespoň 20 minut. Celou proceduru opakujeme nejvýše třikrát.

2Švédská (suchá) sauna

Místnost bývá vybavena dřevěnými lavicemi ve dvou patrech a elektrickými kamny nebo kamny na dřevo. Teplota se tu pohybuje mezi 80 – 100 stupni Celsia. Netrénovaný jedinec by měl zaujmout horizontální polohu, nejlépe na spodní lavici. Vzduch ve finské sauně je horký a suchý (vlhkost je někde mezi 5 – 8 %), což může způsobit problémy s dýcháním. Doporučená doba saunování by neměla přesáhnout 15 minut rozestup mezi další procedurou měl být alespoň 20 minut.

KOUKNI SE  Jak vyléčit černý kašel? A jak černý kašel poznáte?

Sauna má významné účinky na náš imunitní systém a pohybový aparát. Velký vliv má i na náš nervový systém, který dokáže příjemně stimulovat, což může vést k odbourání stresu a napětí. Pokud ale trpíme vysokým tlakem, srdeční arytmií, problémy s krevním oběhem nebo astmatem, měli bychom se pobytu v sauně vyhnout. Platí, že jakmile během procedury pocítíme cokoliv nepříjemného, měli bychom ji přerušit.

3Finská sauna neboli sauna s párou

Photo by HUUM on Unsplash

Jedná se o nejznámější typ saunování. V místnosti obložené dřevem se v průběhu procedury polévají rozpálené kameny vodou, která se vzápětí začne odpařovat. Teplota vzduchu je tedy nižší než u suché sauny, mezi 80 – 90 stupni Celsia, a vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 15 – 30 %. Ve finské sauně, která má víceméně totožné ozdravné účinky jako sauna švédská, bychom měli pobýt rovněž maximálně 15 minut.

4Infrasauna

Infrasauna je ze zdravotního hlediska rozhodně nejvhodnější typ sauny. Díky infračervenému záření, které proniká hluboko do tkáně, se lidské tělo začne prohřívat už při 50 stupních Celsia. Nemusíme se tedy vystavovat tak vysokým teplotám, jako je tomu u finského saunování. Velkou výhodou je i menší prostorová a finanční náročnost. Doporučená doba pobytu je mezi 30 až 40 minutami a k ochlazení postačí vlažná voda.

5Pára neboli „turecké lázně“

Rozdíl mezi párou a saunou je znatelný už na první pohled. Zatímco v sauně najdete dřevěnou podlahu s lavicemi, pára je místnost obložená keramickými kachličkami, skleněnými dveřmi a hadicí se studenou vodou, pomocí které si můžeme ochladit místo k sezení. Teplota se zde pohybuje zpravidla mezi 40 – 50 stupni Celsia a vlhkost je opravdu vysoká (může vystoupat až k 100 %). V páře bychom měli strávit maximálně 20 minut a na konci postačí tělo ochladit vlažnou sprchou.

KOUKNI SE  Tradiční i neobvyklé vánoční bramborové saláty

Parní lázeň byla oblíbená pro své léčebné účinky již u starých Řeků a Římanů. Je vhodná k léčbě chronických respiračních obtíží, při revmatitidě, svalové únavě a bolestech pohybového aparátu. Teplý a vlhký vzduch navíc otevírá kožní póry, a má tak blahodárný vliv na naši pleť. Díky těmto podmínkám se naše tělo potí, ale nedochází k ochlazování, takže náš organismus má čas se dostatečně prohřát a posilovat imunitní systém. Výhodou je i možnost přidání vonných silic a esencí do parního generátoru, a proceduru tak vhodně doplnit o aromaterapii.

Esterka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

nine + 1 =