Zásady a výhody správného saunování

Nebetyčně dlouhou zimu si nemůže každý zkrátit na pláži v Maledivách. Pobyt v sauně přináší nejen zdravotní rehabilitaci organismu, ale také chvíle pro odpočinek, relaxaci a meditaci. Jaké zásady dodržovat, abyste načerpali síly a zregenerovali tělo i duši?

Věnujte sauně dostatek času

Odskočit si do sauny na půl hodinky nepřináší žádné benefity. Odborníci na saunování vám poví, že byste měli podstoupit alespoň tři ceremonie. Ideální je si vyhradit na saunu 2 hodiny.

Délka pobytu v sauně

Klasicky se uvádí 15 minut. První ceremonii možná vydržíte déle, kolem 20 minut. Více než 25 minut už snesou jen přeborníci nebo blázni. Bavíme se o teplotě sauny cca 93 stupňů Celsia.

Přestávky

Obvykle po sauně skočíte do ledového bazénu, nebo na sebe svrhnete vědro s ledovou vodou. Pro tělo je to úžasný šok, který roztáhne cévy a rozpumpuje srdce. Každý otužilec potvrdí. Posléze byste se měli položit na lehátko a odpočívat. Délka přestávky se doporučuje kolem 10 – 15 minut, někomu stačí 5 minut. Ale určitě po ledové sprše nelezte hned do sauny.

Doplňování tekutin

Přesto, že máte vodu všude kolem sebe, sauna tělo výrazně dehydratuje. Proto během saunování pijte. Nejlépe vodu. Pivo sice osvěží, ale také dehydratuje.

Pravidla společenského chování

Prostěradlo slouží v první řadě k zakrytí prostoru v sauně, který budete využívat. Takže když budete ležet, měli byste jej dát pod sebe. Když budete sedět a naklánět se před sebe, prostěradlo byste měli rozprostřít i tam. Byl jsem svědkem toho, když nějaký pán plival pod sebe na prostěradlo. Některé aktivity, jako odhleňování, byste si měli nechat na doma, je to nechutné.

KOUKNI SE  Nejodpornější jídla na světě. Máte odvahu to sníst?

Po pobytu v sauně byste něměli skočit hned do ledového bazénu, protože v něm utopíte také vrstvu čerstvého potu. Proto byste se měli předtím z nejhoršího osprchovat, přesto že ledové bazény cirkulují stále čerstvou vodu.

Buďte ohleduplní – což je důležité hlavně v případě přecpaných saun lidmi. Neroztahujte se, neřvěte, protože někdo chce třeba relaxovat, ne vás poslouchat.

Benefity saunování

Odplavení škodlivin z těla – ano, pocením se zbavíte nečistot organismu. Také se tím zbavujete vlastní hmotnosti, proto se lidé po sauně tak rádi váží, protože opravdu snižuje hmotnost.

Promasírováním kůže, protažením končetin, prokrvením zablokovaných částí těla tělo uvolňujete, protože je zahřáté na maximum a tvárné, svaly nejsou tak ztuhlé.

Meditace v sauně

saunování je ideální pro relaxační meditaci. Proč? Protože v tom velkém horku se zpomalují myšlenky. Těžkne dech a vy se musíte soutředit daleko více jen na správné dýchání. Což děláte běžně při meditaci, ale v sauně skrze vás myšlenky neprofrčí a vy se za nimi tak rychle nepoženete.

Kubin

Předchozí článekViktor Tauš začal natáčet filmovou Amerikánku
Další článek7 knih, které nutně musíte mít

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

4 × 4 =